İşkur Üyelik İptali | Hesaplarınızı silmek artık çok kolay!

İşkur Üyelik İptali

Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü yani kısa adıyla İşkur, Türkiye’de istihdamın korunmasını, geliştirilmesini, yaygınlaştırılmasını ve işsizliğin önlenmesi ile ilgili faaliyetlere yardımcı olmak ve aynı zamanda işsizlik sigortasına ilişkin hizmetleri yürütmek üzerine kurulmuş bir kuruluş olmakla birlikte, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından kurulmuştur.

İşkur, özel hukuk hükümlerine tabi olan, tüzel kişiliğe sahip, mali ve idari bakımdan özerk olan bir kamu kuruluşu olma özelliğini taşımaktadır.

İşkur sitesi sayesinde iş bulmak isteyen ve eleman arayan kişiler, çeşitli kriterler doğrultusunda hem iş hem de işçi bulabilmektedir. Site tarafından doğrudan atanan bir danışman sayesinde kişiye özel iş önerileri ne zaman bir iş müsait olsa o zaman tercih edilen iletişim kanalı aracılığı ile gönderilmektedir. Fakat ne yazık ki bu iş önerileri biraz sonra değineceğimiz gibi her zaman yeteri kadar iş görmemekte olduğundan dolayı birçok kişi işkur üyelik iptali işlemlerini gerçekleştirmek için arayışa girer. Şimdi işkur üyelik iptali hakkında neler yapabileceğinize bir bakalım.

İşkur Üyelik İptali Nasıl Yapılır?

İşkur Üyelik İptali işlemlerini herhangi bir şekilde gerçekleştirmenizin ne yazık ki mümkün olmadığını söylemek isteriz. Elbette İşkur üyelik iptaline ilişkin elinizde birtakım seçenekler yer alsa da bu konu hakkında kesin bir çözüm yer almadığını da söylemeden geçemeyeceğiz. Zira site içerisinde yer alan üyelik menülerinde ya da hesap profillerinde bu tür bir seçenek yer almaması ile birlikte aynı zamanda site içerisinde bu konu üzerine yazılmış herhangi bir yol ya da yöntem yer almamaktadır. Bundan mütevellittir ki İşkur üyelik iptali gerçekleştirmek isteyen ve bu konu hakkında ne yapacağı konusunda en ufak bir fikri dahi olmayan kişi sayısı oldukça fazladır. İşkur üyelik iptalini gerçekleştirmek isteyen birçok kişinin asıl sebeplerinden biri kişiye atanan danışmanın kişinin sahip olduğu tecrübe ile en ufak bir alaka dahi olmaksızın iş önerilerinde bulunması ya da bu kişinin mesleği ile alakası olmayan bir meslek hakkında öneri yapması ve benzeri şekillerde kişilerin hiçbir şekilde tercih etmeyecekleri ve kendileri için uygun olan kriterleri belirledikleri esnada da herhangi bir şekilde seçenekler arasından belirlemiş olmadıkları iş ve meslek gruplarına ait öneriler ile karşı karşıya kalması birçok İşkur üyesinin bu site üzerinden umudunu kesmektedir. İşkur resmi bir site olduğundan dolayı siteye üye olurken ve siteye giriş yaparken Türkiye Cumhuriyet kimlik numaranızı da girmeniz gerekmektedir. Belkiden bundan dolayı site üzerinde üyelik iptaline ilişkin herhangi bir şey yer almamaktadır. Çünkü kişiler her an işsiz kalabilir ve her an yeni bir iş aramaya başlayabilirler. Fakat İşkur üyelik iptaline ilişkin siteye üye olan kişilerin yapabilecekleri birkaç şey yer almaktadır. Örneğin bitmek bilmeyen anlamsız iş önerilerinden sıkıldıysanız siteye T.C. kimlik numaranız ve şifreniz ile birlikte giriş yaptıktan sonra sitenin sol üst bölümünde yer alan “Online İşlemler” seçeneğine tıklamalı ve bu kısmın altında yer alan tercihler içinden “Kullanıcı İşlemleri”ni seçmeli ve hemen ardından “Kullanıcı Hesabı İşlemleri”ne tıklayarak “Kullanıcı Bilgileri Güncelleme” seçeneğine tıklamaları gerekmektedir. Yine aynı şekilde bu bölüme ulaşmak isteyen kişiler siteye ilk giriş yaptıkları zaman “Bireysel Kullanıcı” başlığı altında yer alan “kullanıcı Bilgileri Güncelleme” seçeneğine tıklayarak bu bölüme ulaşabilirler. Kullanıcı bilgilerini güncelleme işleminin kişilere getireceği fayda, değiştirilen cep telefonu numarası ve e posta adresi ile birlikte istenmeyen mesaj ve e postaların tarafınızdan görülmemesini sağlamaktır. İsterseniz kullandığınız cep telefonu ve e posta servisi üzerinden de herhangi bir kullanıcı bilgisi değiştirme işlemi yapmadan mesaj ve e posta alma engelleme işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

İşkur üyelik iptaline ilişkin yapabileceğiniz bir başka şey ise İşkur merkezinde yer alan ve siteye giriş yaptıktan sonra sağ üst köşede görebileceğiniz danışmanınız ile iletişime geçerek kullanıcı bilgilerini güncellemesini isteyebilirsiniz.

Yine aynı menü üzerinden yani “Bireysel Kullanıcı” kısmından “İş Arama / kayıt durumu (aktif / pasif ) bölümüne tıklayabilir ve burada yer alan “İş Arama / Kayıt Durumumu Pasife Al” seçeneğine tıklayabilirsiniz. Bu seçeneğe tıklamanızla birlikte açılır pencere ile karşınıza bir soru gelecektir. Bu soru, “İş Arama Durumunuzu Pasife Almak İstediğinizden Emin misiniz?” şeklindedir. “Tamam” seçeneğine basarak aktif olan iş arama durumunuzu pasif hale getirebilir ve bu sayede danışmanınız tarafından gönderilecek olan iş önerilerinden kurtulabilirsiniz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz