iTunes Şifremi Unuttum | Hesaplarınızı silmek artık çok kolay!

iTunes Şifremi Unuttum

iTunes, Apple şirketi tarafından 2001 yılının ocak ayının 9. günü itibarıyla piyasaya sürülmüştür. Fakat bir cep telefonu üzerinden oynatıcı olarak tanıtılması 2005 yılının Eylül ayının son günlerine doğru piyasaya sürülen Motorola ROKR cihazıyla birlikte mümkün oldu. iTunes, Windows 2000, Windows XP, iTunes, Apple şirketi tarafından 2001 yılının ocak ayının 9. günü itibarıyla piyasaya sürülmüştür. Vista, Mac OS X ve Windows 8 işletim asistemleri dahilinde çalışabilen hem müzik hem de film oynatıcısıdır. Aynı zamanda bu uygulama sayesinde arşiv organize edebili, müzik oynatabilir ve hatta daha da ileriye giderek müzik ya da filmleri satın alabilirsiniz. iTunes diğer iLife yazılımlarından farklı bir yol çizerek ücretsiz bir şekilde kullanılabilmekte olup Windows platforumlarında da çalışabilmektedir.

iTunes Şifre Kurtarma İşlemleri Nasıl Yapılır?

Üst üste altı defa parolanızı yanlış girerseniz aygıtınız kilitlenecektir. Bu olduğu taktirde aygıtınızın etkisizleştirdiğine dair bir bildirim mesajı alırsınız. Bu durumda iTunes üzerinden ne yapabileceğinizi anlatalım.

iTunes şifrenizi unuttuysanız bu demektir ki Apple Kimliğinizi de unutmuşsunuz. Bu sebeple de herhangi bir Apple cihazına ya da uygulamasına giriş yapamayacaksınız. Bundan dolayı yapmanız gereken şey sadece iTunes şifrenizi kurtarmak değil aynı zamanda Apple Kimliğinizi yenilemektir. Bu işlemleri yapabilmek için adım adım ilerlemeniz ve her adımı doğru bir şekilde halledebilmeniz gerekiyor.

Öncelikle ilk yapmanız gereken şey “Apple Kimliğim” adlı sayfaya gitmektir.

reset_password_apple_id

Ardından yapmanız gereken şey ise “Reset your password” yani “Parolanızı sıfırlayın” bağlantısına tıklamak olacak. Bir sonraki işleminiz Apple kimliğinizi girmektir. Apple kimliğinizi gerekli boşluğa girdikten sonra “Next” düğmesine basabilirsiniz.

Eğer Apple kimliğinizi de hatırlamıyorsanız, “Apple Kimliğinizi bulun” öğesine tıklayarak işleminiz bu yönde devam ettirebilirsiniz.

Apple Kimliği Bulma işlemleri için buraya TIKLAYINIZ!

Devam edecek olursak parolanızı sıfırlamanın üç yolu olduğundan bahsedebiliriz. Bu yollardan ilki güvenlik sorularını yanıtlamaktır. İkincisi ise e posta yoluyla kimlik doğrulama yöntemini kullanmaktır. Ve üçüncü yani son olarak iki aşamalı bir kimlik doğrulama yöntemini kullanmaktır.

2

Güvenlik sorularınızın yanıtını biliyorsanız bu seçeneği seçebilirsiniz. Bunun için “Güvenlik sorularını yanıtlayın” öğesini seçip “İleri” tuşuna basmalısınız. Ardından doğum tarihinizi girip tekrar “İleri” simgesine tıklamalısınız. Bu aşamadan sonra güvenlik soruları karşınıza çıkacaktır. Farklı türlerde güvenlik soruları olabilir. Bu sorular sizin seçtiğiniz sorulara göre de değişkenlik gösterebilir. Bu sebeple güvenlik sorularını kendinize göre yanıtlamanız gerekmektedir. Güvenlik sorularını yanıtlayabilirseniz, yeni bir parola belirleme şansına erişmiş olursunuz. Yeni bir parola belirledikten sonra ise “Parolayı Sıfırla” butonuna tıklayabilirsiniz.

Bir az önce üç yoldan bahsetmiştik. İkinci yola gelecek olursak, yani e posta yoluyla kimlik doğrulama yönteminden bahsetmek gerekirse bu yolun üzerinden parolanızı sıfırlamak istiyorsanız, yapabileceklerinize bir bakalım.

Bunun için ilk olarak “E posta kimlik doğrulama” öğesine tıklamanız gerekiyor. Ardından “İleri” tuşuna basmalısınız. Apple kurtarma e postasını birincil e posta adresinize ya da kurtarma ayarlarında belirlemiş olduğunuz kurtarma e posta adresinize gönderecektir. Bu e postayı açtıktan sonra parolanızı sıfırlamanız için size gönderilmiş olan bağlantıya tıklayarak işleminizi devam ettirebilirsiniz. Ardından son yapacağınız şey açılan “Apple Kimliğim” sayfasından yeni bir parola belirlemek ve “Parolayı Sıfırla” seçeneğine tıklamaktır. Eğer e posta almadıysanız yapacağınız birkaç şey mevcuttur. E posta size Apple adınızla gönderilecektir bu sebeple gerek gelen kutunuzda gerekse posta filtresinden geçmiş, İstenmeyen Posta, Çöp sepeti, Silinen Öğeler, Arşiv ve Önemsiz Posta gibi kutularda size gönderilen e postayı arayabilirsiniz. Bunun haricinde doğru e posta girdiğinizden emin olmak için girdiğiniz birincil ya da kurtarma e postasını tekrar kontrol edin. Bir başka yöntem ise e postayı yeniden göndermektir. Ayrıca sahip olduğunuz e posta adresine başka bir mail gelip gelmediğini de incelemeniz gerekebilir. Hiçbir yöntem işe yaramıyorsa Apple Destek ile iletişime geçebilirsiniz.

3

Son yöntem ise iki aşamalı kimlik doğrulamadır. Bunun için kurtarma anahtarınızı girmeniz ve ardından güvenilen bir aygıtı seçtikten sonra aygıtınıza gönderilecek olan bu kodu gerekli haneye girmenizdir. Ardından yeni bir parola belirleyerek “Parolayı Sıfırla” düğmesine basabilirsiniz.

iOS Üzerinden Parolayı Sıfırlamak

Parolanızı istediğiniz zaman güvenilir iOS aygıtından da sıfırlayabilirsiniz. Bunun için önce “Ayarlar”a sonra da iCloud öğesine gitmelisiniz. Ardından adınıza dokunmalı ve “Parola ve Güvenlik” yazılı butona dokunmalısınız. Beraberinde “Parolayı Değiştir”e dokunabilir ve yeni parolanızı girebilirsiniz.

iTunes Aygıtını Silmek

Şifrenizi unuttuysanız bunun için izleyebileceğiniz bir diğer yöntem iTunes aygıtınızı silmektir. Eğer iTunes ile bir eş zamanlama işlemi yaptıysanız aygıtınızı geri yükleyebilirsiniz. Bu işlem için öncelikle aygıtınızı bilgisayara bağlamanız ve ardından iTunes’u açmanız gerekiyor. Parola sorulduğu taktirde eş zamanla yaptığınız bir başka bilgisayarı deneyebilir ya da kurtarma moduun kullanabilirsiniz. iTunes aygıtınızın eş zamanlamasını ya da yedekleme oluşturmasını bekleyiniz.

Devam edecek olursak bu işlemler tamamlandığında “Aygıtınızı” Geri Yükle’ye tıklayınız. iOS aygıtınızı geri yüklemekte olduğu sırada “Ayarlama” ekranına gelip iTunes yedeklemesinden geri yükle seçeneğine dokunabilirsiniz. iTunes atygıtınızı seçtikten sonra her bir yedekleme tarih ve boyutuna göre sizin için en uygun olanı seçebilirsiniz.

Parola sıfırlama işlemlerinizin ardından Apple kimliğinizi bir sonraki kullanışınızda yeni bir şifre ile giriş yapmanız gerekmektedir. İsterseniz e posta adresinizi güncelleyebilir isterseniz ise Apple Kimliğinizi değiştirebilirsiniz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz