Kişi Engelleme | Hesaplarınızı silmek artık çok kolay!

Kişi Engelleme

Birçok farklı sebepten dolayı gerek tanıdığınız gerekse tanımadığını kişileri engellemek ve bir daha bu kişilerle irtibat kurmak istemezsiniz. Bunun sebebi bu kişilerin sizi rahatsız ediyor olmasından kaynaklanmaktadır. Bize pek yakın olmamasına rağmen çeşitli sebeplerden dolayı rehberimizde ekli olan ve istemediğimiz şekilde bize mesajlar atan ya da bizi olur olmadık arayan kişileri engelleyerek daha fazla rahatsız edilmemek isteriz. Bununla birlikte bir de tanımadığınız numaralar vardır. İşte gerek tanıdığımız gerekse tanımadığımız numaraları nasıl engelleyeceğinizi, kişi engelleme yazımızla beraber ele alacağız. Bu yazımızda sadece akıllı telefonlar üzerinden kişi engelleme işlemlerini anlatacak olsak da sitemizde yer alan diğer yazıları okuyarak çeşitli yol ve yöntemler ile kişi engelleme işlemleriniz gerçekleştirebilirsiniz.

Akıllı Telefonlar Üzerinden Kişi Engelleme

Gelişen teknolojiden iletişim kanallarının da kendi payına düşeni almasıyla beraber günümüzde artık bir ihtiyaçtan ziyade zorunluluk haline gelen akıllı telefonlar hayatımızın her kısmına sızmış durumda. İşte bu nedenle kişi engelleme konusunu hayatımıza bu kadar çok dahil olan cihazlar üzerinden anlatmaya karar verdik.

Kişi engelleme konumuza ilk olarak Windows Phone üzerinden başlayacağız. Windows phone akıllı telefonlarını kullanan kişilerin kişi engelleme işlemlerini yapması oldukça kolaydır. Windows phone üzerinden kişi engelleme işlemlerini yapabilmek için ilk olarak cihazınızda yer alan “Ayarlar” bölümüne girmeli ve ardından “Arama + Sms filtreleme” bölümüne giriş yapmalısınız. Bu bölümde yer alan “Engellenen Numaralar” butonuna tıkladığınız takdirde aşağıda yer alan görsel sayesinde de görebileceğiniz gibi kişi engelleme bölümüne gelmiş olursunuz. Bu kısım üzerinden kişi engelleme işlemlerini gerçekleştirmek istiyorsanız tek yapmanız gereken ekranın sağ alt köşesinde yer alan üç nokta işaretine ya da ekranın ortasında yer alan tuşa basmaktır. böylelikle bu bölüm üzerinden hem kişi engelleme işlemlerini gerçekleştirebilir hem de engellediğiniz bir kişinin engelini kaldırabilirsiniz.

1-4

Gelelim, Android işletim sistemine sahip olan akıllı telefonlar üzerinden kişi engelleme işlemini anlatmaya. Bu işlem için ilk yapmanız gereken şey cihazınızın arama ayarlarına girmektir. Bunun için “Gelen Aramalar” bölümüne giriş yapabilirsiniz. Gelen aramalar bölümünde yer alan ve sizi arayan bir kişinin üzerine dokunduktan sonra “Çağrı ayrıntıları” ya da ekranın sağ köşesinde yer alan “Daha Fazla” seçeneğini kullanarak “Numarayı Engelle” seçeneğine basmalısınız. Böylece kişi engelleme işleminiz sona erecektir.

Bu yol ile birlikte kullanabileceğiniz bir diğer yol ise cihazınızdan “Telefon” yazan uygulamaya girip ardından ekranın sağ üst köşesinde yer alan “Daha Fazla” seçeneğine dokunmaktır. Bu işlemin ardından “Ayarlar” diyerek “Arama Ayarları” menüsüne gelmiş olursunuz. Bu bölüm üzerinden “Arama reddetme” bölümüne girerek “Otomatik reddedilecek listesi ve “Arama reddetme Mesajları” seçeneklerini kullanarak hem birinin sizi aramasını engelleyebilir hem de bu kişiye reddetme mesajı verebilirsiniz.

1-1

iOS işletim sistemine sahip olan Iphone ya da diğer cihazlar üzerinden kişi engelleme işlemlerini iki farklı şekilde gerçekleştirmeniz mümkündür. Bunlardan ilki için “Son Aramalar” menüsüne girmeniz gerekiyor. Ardından bu bölüm üzerinde yer alan ve engellemek istediğiniz kişi ya da kişilerin üzerine gelmeniz ve bu kişilerin karşısında çıkan “information” yani “bilgi” anlamına gelen (i) sembolüne dokunmalısınız. Bu noktadan sonra ise tek yapmanız gereken şey “Bu Arayanı Engelle” seçeneğine dokunmaktır. Böylece kişi engelleme işlemleriniz gerçekleşmiş olur.

1-2

Bununla birlikte iOS işletim sistemine sahip olan cihazlardan henüz sizi aramamış ya da mesaj atmamış kişileri engellemek istiyorsanız yapabileceğiniz bir şey daha bulunuyor. Bu tip kişileri engellemek için ilk olarak yapmanız gereken şey cihazınızda yer alan “Ayarlar” bölümüne girmektir. Bu işlemin ardından görsel üzerinden de takip edebileceğiniz gibi “Telefon” seçeneğine ve ardından “Engellenenler” bölümüne giriş yapmalısınız. Bu bölüm üzerinden kişi engelleme işlemlerini gerçekleştirmek isteyen kişilerin “Yeni Ekle…” seçeneğine basmaları ve engellemek istediği kişiye ait olan numarayı girmesi yeterli olacaktır. Eğer bir kişiyi yanlışlıkla engellediyseniz ya da bir kişinin engelini kaldırmak istiyorsanız tek yapmanız gereken şey bu menü üzerinden engellediğiniz kişinin karşısında yer alan ok işaretine dokunmak ve engelini kaldırmaktır.

1-3

 

Bu işlemler sahip olduğunuz akıllı telefon ve işletim sistemi versiyonlarına göre değişiklik gösterse de esasında kişi engelleme adımları birbirine benzer bir şekilde olduğu için bu işlemleri gerçekleştirirken herhangi bir zorluk ya da yabancılık çekmezsiniz. Kişi engelleme isteğinizi bu yazı sayesinde kolay bir şekilde yerine getirmeniz mümkündür.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz