Kredi Kartı Nasıl İptal Edilir? | Hesaplarınızı silmek artık çok kolay!

Kredi Kartı Nasıl İptal Edilir?

Kredi kartları çoğumuzun hayatında vazgeçilmezler arasındadır. Alışverişlerimizde sağladığı ödeme kolaylıkları yanında, ihtiyaç duyulduğu anlarda nakit desteği sağlaması gibi cazip tarafları yanında, nakit paraya oranla çok daha sık alışverişe yöneltmesi, haliyle uygulanan faiz durumu gibi etkenler de kullanıma devam konusunda tereddütler yaşatmaktadır.

Bu yazımızda kredi kartını iptal ettirmeye karar verdiğiniz takdirde, atmanız gereken adımları anlatmaya çalışacağız.

Kredi Kartı Kullanıma Kapatma Başvurusu

Kartınızı iptal ettirmek ile kullanıma kapatmak ayrı işlemlerdir. Dolayısıyla öncelikle kapatma veya iptal etme konusunda bir karar vermeniz gerekir.

Kredi kartını kullanıma kapatma kartın çalınması, kaybolması ya da düşürülmesi gibi durumlarda başvurulan bir yöntemdir. Yöntemin bürokratik hiçbir zorluğu olmadığı gibi, saydığımız durumlardan biri ile karşılaştığınız takdirde yapılması gerekir.

Kartı aldığınız bankanın çağrı merkezi iletişime geçtikten sonra müşteri temsilcisine durum hakkında kısa bir bilgi vermeniz gerekir. Temsilci güvenlik açısından değerlendirmede bulunmak için size soracağı birkaç sorunun ardından kartınızın iptal edildiğini bildirecektir.

Bu işlemi bizzat banka şubesine giderek, bankanızın internet sitesi üzerinden ya da mobil uygulama üzerinden de kolayca yapabilirsiniz.

Kredi Kartı İptal Başvurusu

Kredi kartınızı şu ya da bu nedenden dolayı bir daha kullanmayı düşünmüyorsanız tamamen kullanıma iptal etmelisiniz; aksi takdirde hiçbir işlem yapmadığınız takdirde bile aidat ödeme durumunda kalırsınız.

Bu başvuru için de çağrı merkezini arayarak müşteri temsilcisine talebinizi bildirmeniz gerekir.

Temsilci doğal olarak kartı neden iptal ettirmek istediğiniz türünde size bir takım sorular yöneltecek ve kararınızdan vazgeçmeniz için çaba harcayacaktır. Aynı başvuruyu bir dilekçe verek bizzat şubeden ya da internet üzerinden de yapabilirsiniz.

Bankanın Başvurumu Reddetme Hakkı Var Mıdır?

Böyle bir şey kesinlikle söz konusu olamaz. Başvurunuzun ardından en geç 7 gün içerisinde kartınızı iptal etmek zorundadır.5464 sayılı kanunun 25. Maddesine göre, müşteri kredi kartı kullanım sözleşmesini dilediği zaman tek taraflı feshetme yetkisine sahiptir.

Aksi bir durumla karşılaştığınız takdirde iptal başvurusu yaptığınızı gösteren belgelerle birlikte BDDK’ya dilekçe sunabilir ve şikayette bulunabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz