Modem Şifremi Unuttum | Hesaplarınızı silmek artık çok kolay!

Modem Şifremi Unuttum

Modeminizi aldıktan sonra şifrenizi değiştirmiş ya da şifrenizi doğrudan unutmuş olabilirsiniz. Modem şifrelerinizin internet sağlayıcılarınızdan farklı şeyler olduğunu da unutmamanız gerekiyor. Zira Türkiye’de internet sağlayıcı olarak hizmet veren birçok firma bulunmaktadır. Fakat söylediğimiz gibi bu firmalar üzerinden yapacağınız internet işlemleriyle modeminizin sahip olduğu kullanıcı adı ve şifreleri birbirinden farklıdır. Her modemin kendine ait kullanıcı adı ve şifresi olabilir. Bunu öğrenebilmek adına modeminizin modeliyle birlikte arama moturunuzdan arama yapabilir ve sizin modeminizin kullanıcı adını ve şifresini öğrenebilirsiniz. Fakat şifrenizi değiştirdiyseniz yapacağınız işlemler farklılık göstermektedir.

Bunun için izleyebileceğiniz programsız birkaç yönteminiz bulunuyor. Bunun haricinde hack’leme işlemleri de yapabilir ya da çeşitli programları tercih edebilirsiniz fakat internet üzerinde bu tip işlemler için bilgisayarlarınıza yüklemek istediğiniz programlar bilgisayarlarınıza  virüs ya da kötü amaçlı yazılımlar yükleyerek başınıza farklı dertler açabilecekleri için bu yöntemleri anlatırken başınıza bela açmanın verdiği sorumluluğu üzerimize almak istemiyoruz.

Eğer daha önce bilgisayarınız üzerinden modeminizle bir bağlantı kurduysanız, bu durumda browser’ınızın şifrenizi hatırlamasını istemiş olabilirsiniz. Bu durumda şifreniz tarayıcınız üzerinde durduğu için bu şekilde modeme bağlanmaya devam edebilir ve konfigürasyon dosya yedekleme işlemlerini yaptıktan sonra bu dosya içerisinden şifrenizi elde edebilirsiniz.

Eğer modem şifrenizi daha önce bir kez olsun dahi değiştirmediğiniz taktirde modem markanızın adına göre bu markanın modeline markanın resmi sitesi üzerinden sizin modeminize dair fabrika ayar yönetici şifrenizi öğrenebilirsiniz. modem kullanıcı adı genellikle admin, administrator gibi olurken şifrelerinizde password, admin, 12345 gibi çeşitlikler gösterebilir. Bunun için dediğimiz gibi modem markanıza ve modem modelinize bakarak size ait kullanıcı adı ve şifrenizi öğrenebilirsiniz.

Şifrenizi değiştirdiğiniz taktirde aklınıza gelen tüm şifreleri denemenizi öneririz. Zira örneğin akıllı cihazınınız ya da bilgisayarınız kilit ekranlarında olduğu gibi ard arda şifre girildiği taktirde modeminizin bir engellemesi yoktur. Bu sebeple dilediğiniz kadar yanlış şifre girebilirsiniz.

Modem şifrenizi unuttuysanız yapabileceğiniz en kesin ve en temel çözüme gelecek olursak bu elbette ki modeminizi resetlemektir. Her modemin fabrika ayarlarına geri dönebilmesi için modem aygıtının üstünde bir düğme yer almaktadır. Bu düğmelerin yeri modemden modeme değişebilir. Örneğin bazı modemlerin üzerinde reset düğmesi gizli ve küçük bir şekilde olurken bazı modemlerde ise reset düğmeleri daha belirgin olabilir. Kimi zaman bazı internet kullanıcıları bu düğmeye yanlışlıkla bile basabiliyorlar.

Modem resetleme işlemleri için yapmanız gereken farklı seçenekler de bulunuyor. Kimi modemlerde yer alan reset düğmesine uzun bir süre basılı tutmanız gerekirken kimi modemlerde yer alan reset düğmesi parmağınızla dokunabileceğinizden çok daha küçük olduğu için kürdan benzeri ince uçlu nesneler yardımıyla reset düğmesine bulunduğu delik yoluyla basabilirsiniz. Modeminizin reset düğmesinin nerede olduğunu bilmiyor ya da bulamıyorsanız modeminizi modeliyle birlikte aratabilir ya da modeminizi üreten firmanın resmi sitesine girerek modeminizin reset düğmesinin yerini öğrenebilirsiniz.  Bu işlemi gerçekleştirdikten sonra internetinize dair tüm ayarların da silineceğini bilmeniz gerekiyor. Eğer herhangi bir ayar yapmadıysanız herhangi bir sorun teşkil etmeyecek olsa da bu ayarları yeniden yapabileceğinizi de unutmamanız gerekir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz