Mozilla Reklam Engelleme | Hesaplarınızı silmek artık çok kolay!

Mozilla Reklam Engelleme

Günümüzde tükettiğimiz neredeyse her türlü medya ürününün finanse edilmesini sağlayan reklam hizmetleridir. Televizyon ve radyo kanalları, dijital medya, yazılı medya ve reklam panoları başta gelen reklam alanlarındandır. Reklamlar insanlar tarafından her zaman hoş karşılanmayabilmektedir. Özellikle yaratıcı olmayan standartlıktan uzaklaşamayan reklamlar onlara hitap etmeye çalışan insanlar tarafından tepki görebilmekte hatta markaya olumsuz etki de edebilmektedir. Video şeklinde yayınlanacak olan reklamlarda bu risk çok daha yüksektir. Aynı zamanda reklamlar gözümüzün önünde ne kadar bulunurlarsa o kadar çok insanları etkisi altına alabildikleri bilinmektedir. Özellikle viral dediğimiz izlediğimiz videoların arasında farkına varılmadan reklamı yapan ürünlerin beynimizde yer etmesi ve alışveriş yaparken beynimizin bildiği ürünleri alma eğiliminin daha fazla olduğu ispatlanmıştır. Bunu bilen reklam şirketleri ve marka sahipleri reklamlarını olabildiğince hitap etmesi istenilen tüketicilerin gözleri önünde tutmaya çalışmaktadırlar.

Bunu gerçekleştirmenin en basit yollarından biri olan internete verilen reklamlar herhangi bir blog sitesinde veya diğer internet sitelerinde dolaşırken kenarlarda, altta veya üstte bulunabilir. Siz ortada bulunan içeriğe odaklanmışken farkında olmadan kenarlardaki reklamları algılayan beynimiz ve o markayı öğrenen bilinçaltımız bir dahaki alışverişimizi etkileyecek şekilde çalışır. Hedef kitle olan insanların bir kısmı bu reklamları önemsemezken büyük bir kısmı reklamlardan hoşlanmamaktadır. İnternet siteleri üzerinde yayınlanan bu reklamlar sizin internet bağlantınızı kullanarak yüklendiği için özellikle mobil veri üzerinden bağlanan kullanıcılar için internet paketlerini gereksiz harcamak anlamına gelen bu reklamlandırma işlemleri özellikle bu kullanıcıları rahatsız etmektedir. Bu reklamlandırma işlemleri internet üzerinizdeki gezintiyi ulaşmak istediğiniz içeriğin dışında farklı ve özellikle interneti çok harcayan bazı video ve resimleri yüklediği için yavaşlatmaktadır.

Bu yazımızda Firefox kullanıcıları için Mozilla Reklam Engelleme işlemlerini açıklıyoruz.

Mozilla Reklam Engelleme işlemini Mozilla tarayıcısı üzerinde bulunan eklentiler aracılığı ile gerçekleştireceğiz. Mozilla tarayıcısının sunmuş olduğu eklentiler özelliği tarayıcınızı çok daha fazla kişisel ve fonksiyonel yapmanıza yardımcı olmaktadır. Bu konumuzda da olduğu üzere internet üzerinde dolaşırken karşınıza çıkan pek çok sıkıcı reklamı engelleyecek eklentiler dahi bulunmaktadır. Bu eklentileri Mozilla’nın kendisi değil başka şirketler veya kişiler yazmaktatır. Mozilla bu eklentileri kendi politikası doğrultusunda eklentiler listesine eklemektedir. Şimdi sizlere Mozilla Reklam Engelleme için en uygun gördüğümüz Mozilla eklentisinden ve nasıl kurulacağından bahsedeceğiz.

Mozilla Reklam Engelleme için kullanacağımız reklam engelleme eklentisini (adblock) kurmaya paylaştığımız bu linkten başlayabilirsiniz. Yazımızın sonundaki bağlantıya tıkladıktan sonra karşınıza aşağıdaki gibi bir sayfa açılacaktır:

Mozilla Reklam Engelleme

Karşınıza çıkacak olan bu sayfada yapmanız gereken yukarıda da işaretlediğimiz şekilde görebileceğiniz gibi “Install for Firefox” butonuna tıklamak olacaktır. Bu butona tıkladıktan sonra karşınıza aşağıdaki gibi bir izin kutucuğu çıkacaktır.Mozilla Reklam EngellemeBu kutucukta bulunan “İzin ver” butonuna tıklayarak Mozilla tarayıcınıza bahsi geçen “Adblock Plus” reklam engelleme eklentimizi kurmak için izin vermiş olacaksınız. Mozilla Reklam EngellemeDaha sonra ufak bir indirme işleminden sonra tarayıcınız Mozilla Reklam Engelleme işlemini gerçekleştirmeniz için ilgili olan eklentiyi yüklemek istediğinizi teyit edecektir. Bu bilgi kutucuğunda “Yükle” butonuna tıklayarak işleminize devam edebilirsiniz.Mozilla Reklam EngellemeTarayıcınızın sol üstünde görünecek olan onay kutucuğunu gördüğünüz zaman eklentiniz başarıyla kurulmuştur demektedir. Sağ üst tarafta da Adblock Plus eklentinizin logosunu görebilirsiniz. Herhangi bir işlem gerçekleştirmeden tarayıcınız üzerinizdeki eylemlerinize devam edebilirsiniz. Eklentiniz internet sitelerinde dolaşırken karşınıza çıkacak olan can sıkıcı reklamların büyük bir çoğunluğunu engelleyecektir. (Videoların içinde çıkacak olan reklamları engelleyemez) Bu sayede hem internet üzerinde dolaşımınız daha keyifli olacak hem de internet paketinizin daha yavaş tükendiğini görebilirsiniz.

Mozilla Reklam Engelleme için TIKLAYINIZ!

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz