ÖSYM Aday Şifremi Unuttum | Hesaplarınızı silmek artık çok kolay!

ÖSYM Aday Şifremi Unuttum

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı (ÖSYM), ülkemizde özel bütçeye sahip, uzmanlığa dayalı personele ve idari yapıya sahip bir kamu kurumudur. Başkanlık, kendi içinde temsilciliklerden oluşmaktadır. Ülkemizde lisans, ön lisans ve lisansüstü eğitime geçişlerde gerekli olan sınavları yürüten, düzenleyen, kontrol eden bir kurumdur.

Türkiye’de sınav denildiğinde ilk akla gelen kurum olan ÖSYM Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) ve Yabancı Dil Sınavı (YDS) gibi birçok sınavı düzenleyen ve sorularını oluşturan kurumdur. Ülkemizde özellikle üniversiteye sınavlarına giren adayların dikkatle takip ettikleri kurumdur. Yukarıda belirtilen sınavların yanı sıra ÖSYM birçok sınav düzenlenmektedir.

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı’nın başlıca görevleri; ülkemizde kendi bünyesinde hazırladığı sınavlarda sorulacak soruları hazırlamak veya hazırlatmak, güvenli bir şekilde saklamak, soru havuzları oluşturarak soruların geçerliliğini ve güvenirliğini arttırmak, sınavları güncelleyerek yeni sınav soruları üretmek ve yeni sınav soruları için gerekli araştırmaları yürütmek, ön lisans, lisans ve lisansüstü öğretim kapsamında gerekli sınavları düzenlemek ve akademik personel seçimi ile ilgili sınav prosedürlerini belirtilen yönetmelikler çerçevesinde yürütmek, akademik unvanların alınması ve yükseltilmesi esaslarının mevzuata uygun yürütülmesini, akademik yükselmeler için gerekli sınav ve yeterliliklerin ölçülmesini sağlamaktır.

ÖSYM, ülkemizde her ay düzenlediği sınavlar ve yaptığı duyurular ile en çok takip edilen kurumlarından biridir. Yeni geliştirilen sistem ile ÖSYM işlemlerine e-Devlet sistemi üzerinden de erişilebilmektedir. ÖSYM, oluşturduğu ”Aday İşlemleri” ile sınav başvurularında, sınav sonuçlarının açıklanmasında ve sınav takibinde son derece kolay ve hızlı bir hizmet sağlamaktadır. Bu kapsamda ÖSYM’ye bağlı olan gerçekleştirilen sınavların başvuru ve takip aşamasında aday şifrelerinin alınması ve sisteme giriş yapılması son derece önemli bir yer tutmaktadır.

ÖSYM Şifremi Unuttum Ne Yapabilirim?

ÖSYM’e bağlı sınav sonuçları, başvuruları, sınav belgeleri gibi bilgilerin tamamına ÖSYM’nin resmi internet adresinden yapılmaktadır. Adres için yazının lütfen yazının sonuna bakınız. Özellikle üniversite adayları ve YDS’ye girecek kişiler için şifre belirleme veya şifrenin unutulması durumunda neler yapılacağı son derece önemlidir. ÖSYM şifrenizini unuttuysanız lütfen aşağıdaki maddeleri izleyin:

  • İlk olarak ”ADAY İŞLEMLERİ SİSTEMİ GİRİŞ” adresine giriş yapmalısınız.
  • Burada yer alan ‘’Şifremi Unuttum ‘’ yazısına tıklamalısınız.

 

paint 1

  • Açılan sayfada üç aşamalı bir güvenlik kontrolünden geçmemiz gerekmektedir. Kimlik No Kontrol, Kimlik Bilgisi Kontrol ve Güvenlik Sorusu Kontrol kısımlarını tek tek doğru şekilde doldurmalısınız.

ÖSYM 2

  • Bu aşamalar tamamlandıktan sonra yeni şifre belirleyebilir ve sisteme girebilirsiniz.
  • Şifrenizi ayrıca ÖSYM bürosu bulunan liselerden de değiştirebilir, yeni şifre alabilirsiniz.
  • ÖSYM’e bağlı sınavlara yeni uygulanmaya başlayan sistem ile birlikte e-Devlet girişi yaparak da ulaşabilirsiniz.

ÖSYM Resmi Web Sitesi İçin BURAYI TIKLAYINIZ.

ÖSYM Aday İşlemleri Giriş Sayfası İçin Lütfen BURAYA TIKLAYINIZ.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz