ÖSYM Şifremi Unuttum | Hesaplarınızı silmek artık çok kolay!

ÖSYM Şifremi Unuttum

Günümüzde tüm üniversite ve sınav işlerinin tamamı neredeyse ÖSYM’nin internet sayfası üzerinden yapılabiliyor. İlk alıma mahsus olarak görevlendirilmiş okullardan bir ÖSYM şifresi alıyorsunuz ve bu şifre ile sınav sonuçlarını, başvuruları vb. tüm işlemleri yapabiliyorsunuz. ÖSYM şifrenizi unuttuğunuz zaman tekrar gidip okullardan almanıza gerek yoktur. ÖSYM Şifremi Unuttum sorunuyla karşılaşan herkes ÖSYM’nin internet sayfasından kendisine yeni bir şifre oluşturabilir. ÖSYM Şifremi Unuttum, Ne Yapmalıyım? Diyen herkes için yeni ÖSYM şifresi almanın tüm adımlarını görseller ile birlikte açıklayacağız. Yazımızın devamında tüm ayrıntıları bulabilirsiniz. ÖSYM Şifremi Unuttum, Ne Yapmalıyım? Başlığına geçmeden önce ÖSYM ile ilgili biraz bilgi aktaralım.

ÖSYM (Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi), ülkemizde yapılan YGS (Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı), LYS ( Lisans Yerleştirme Sınavı) gibi sınavların tümünü gerçekleştirmektedir. Bu sınavlar haricinde STS, DUS,TUS, ALS, ALES, YDS, PMYO, KPSS, DGS, YDUS, ÜGYS, EKPSS sınavlarının tümünü gerçekleştirmektedir. Aynı zamanda yaptığı tüm bu sınavların sonuçları ve tercih işlemleri de ÖSYM’nin web sitesi üzerinden yapılmaktadır.

Tüm bu sınavların tarihleri ve duyurularını da ÖSYM yapmaktadır. Kısacası ilgili sınavlara ait tüm işlemler ÖSYM tarafından üstlenilmiştir. Sınav tarihlerine ve sınavlarla ilgili duyuruların tümüne ÖSYM’nin internet sayfası üzerinden ulaşabilirsiniz. Eğer bu sınavlardan herhangi bir tanesine giriş yapacaksanız internet sayfasını düzenli olarak takip etmelisiniz. Son günlerde yapılacak olarak ani değişikliklerden haberdar olmanız adına bu önemlidir. ÖSYM resmi internet sayfasında “Duyurular” bölümünü kolaylıkla bulabilirsiniz.

ÖSYM Şifresi Nasıl Alınır?

ÖSYM şifresi almak oldukça kolay bir işlemdir. ÖSYM şifresi almak istiyorsanız ilk olarak ÖSYM tarafından görevlendirilmiş okullardan herhangi bir tanesini ziyaret etmeniz gerekiyor. Bu okulların size en yakınını bulmak için ÖSYM’nin resmi internet sayfasında bulunan listeyi inceleyebilirsiniz.

En yakın okula nüfus cüzdanınız ile gidip, ÖSYM şifresi talebinde bulununuz. Yetkili okul tarafından size şifreniz hemen verilecektir. Verilen şifreyi sisteme girerek, dilediğiniz bir şifre ile değiştirebilirsiniz.

ÖSYM Şifremi Unuttum, Ne Yapmalıyım?

“ÖSYM Şifremi Unuttum” konusunda artık hiçbir sıkıntı ile karşılaşmayacaksınız. Adım adım görseller ile ÖSYM şifrenizi nasıl yeniden alabileceğinizi sizlere anlatacağız. Gerekli görseller ve altındaki bilgilendirme notlarını okuyarak siz de yeni bir ÖSYM şifresine sahip olabilirsiniz.

görsel1

ÖSYM şifre işlemleri AİS (Aday İşlemleri Sistemi) üzerinden yapılmaktadır. İlk olarak AİS internet sayfasına giriş yapınız. Sayfanın sağ üst kısmında yer alan “Sisteme Giriş” butonuna tıklayınız.

görsel2

Karşınıza bu ufak pencere gelecek, hemen alt kısmında bulunan “Şifremi Unuttum” bağlantısına tıklayınız.

görsel3

Bu sayfada ok işareti ile belirtilmiş T.C. Kimlik No ve Güvenlik Kontrolü boşluklarını doğru bir şekilde doldurunuz. Son olarak “İleri” butonuna tıklayınız.

görsel4

Size iki seçenek sunulacaktır. Eğer nüfus cüzdanınız varsa kırmızı şerit ile belirttiğimiz seçeneği işaretleyiniz. Hemen altında ok işaretiyle belirttiğimiz Cüzdan Seri ve No bilgilerini doldurunuz.

görsel5

Eğer ki Türkiye Cumhuriyeti Kimlik kartınız var ise diğer seçeneği seçip, Seri No kutucuğunu doldurunuz. “İleri” butonuna tıklayarak devam ediniz.

görsel

Sisteme kayıt olurken tanımladığınız gizli sorunu otomatik olarak görebileceksiniz. Hemen altında ok işaretiyle belirtilen yere cevabını yazıp, “Yeni Şifre Al” butonuna tıklayınız.

görsel6

Yeniden şifre alma işleminiz başarıyla tamamlanmıştır. Kırmızı çerçeve içerisine aldığımız yerde yeni şifrenizi görebilirsiniz. Bu şifre ile sisteme giriş yapıp istediğiniz başka bir şifre ile değiştirebilirsiniz.

ÖSYM şifresini yeniden alma işlemini basit bir şekilde anlattık. Yeni şifre almak için herhangi bir ÖSYM tarafından görevlendirilmiş okula gitmenize kesinlikle gerek yoktur. Yukarıdaki gerekli adımları takip ederek yeni şifrenizi alabilirsiniz. Fakat gizli sorunuzu bilmiyorsanız şifre sıfırlama işlemine devam edemezsiniz. Bu sebeple görevli bir okula gitmeniz gerekebilir.

ÖSYM Şifrenizi Yeniden Almak İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz