Popup Engelleme | Hesaplarınızı silmek artık çok kolay!

Popup Engelleme

Yazımıza başlamadan önce size biraz popup’ın ne olduğundan bahsetmemizde fayda var. Popup hakkında bilginiz varsa, bu kısa yazıyla size belki bilmediğiniz bir şeyleri öğretebilir, unuttuklarınızı hatırlatabiliriz.

İnternetin oldukça hızlı bir şekilde hayatımıza girmiştir. Giderek her eve girmeye başlayan internetle birlikte, birbirinden fazla internet sitesi ve bu sitelerden ortaya çıkan milyonlarca terabyte veri vardır. İşte bu sitelerin temel amacı gelir elde etmektir ve bu amacına vakıf olabilmek için genellikle reklam türevi yollardan yararlanırlar. Para kazanmanın en kolay ve zahmetsiz yollarından biri reklam almaktır ve bu sebeple de ortaya birçok farklı reklam tekniği çıkmış bulunmaktadır. İşte bu tekniklerden birinin adına pop-up denilmektedir. Birçok tekniğin arasından en başa bela denecek türden olan bu reklam çeşidi, internet üzerinde gezinmemizi neredeyse imkansız hale getirmektedir. Bir siteye ne zaman girseniz, asıl açmak istediğiniz siteyle birlikte birçok istenmeyen ve çoğunlukla reklam içeriği dolu site de farklı pencerelerde açılmaktadır. İşte buna pop up denmektedir. Elbette ki her sorunun bir çözümü bulunmaktadır ve ilerleyen internet teknolojileri beraberinde getirdiği sorunlar gibi çözümler de getirmiştir. Bu tür baş belası reklam çeşitlerini engelleyici programlar ya da tarayıcı düzenlemeleri sayesinde başınızdan atabilirsiniz. Pop up sadece zararsız reklam içeriklerinden oluşmakla kalmamaktadır. Aynı zamanda bu tür açılır pencerelerle birlikte bilgisayarınıza kötü amaçlı yazılımlar da yüklenebilmektedir. Bu sebeple pop up engelleyici kullanmak her daim sizin için faydalı bir tercih olacaktır.

Tarayıcılar Üzerinden Pop-up Engelleme

Size birkaç tarayıcı üzerinden pop up engelleme yollarından bahsedeceğiz.

google_chrome_icon_2011-svg

Google Chrome, size pop-up’ları engellemenin ya da görmenin yollarını sunmaktadır. Bu tip ayarlamalar yapabilmek için öncelikle yapmanız gereken şey sağ üst köşede alt alta duran üç nokta sembolü olan “Araç Çubuğu”na tıkladıktan sonra “Ayarlar” seçeneğine tıklamaktır.

Ardından yapmanız gereken imlecinizi aşağıya doğru indirip “Gelişmiş ayaları göster…” yazılı bağlantıya tıklamaktır. Böylelikle gelişmiş ayarlar bölümüne giriş yapmış olacaksınız. Ardından açılan yeni bölmelerden ilkinin yani “Gizlilik” bölümünün altında yer alan “İçerik Ayarları…”na tıklamanız gerekiyor.

İçerik Ayarları’na tıkladıktan sonra imlecinizi aşağıya kaydırarak, “Pop-up’lar” adlı bölüme gelmelisiniz.

Burada iki seçenek bulunmaktadır. “Tüm sitelerin pop-up göstermesine izin ver” ve “Hiçbir sitede pop-up’lara izin verme” seçeneklerinden ikincisini seçmeniz gerekmektedir. Bu seçenek aynı zamanda önerilen bir seçenektir.

Bunu yaptığınız taktirde Google Chrome üzerinden Pop-up’ları engellemiş olursunuz.

Fakat dilerseniz, “İstisnaları Yönet…” seçeneğine tıklayarak dilediğiniz siteye pop-up göstermesi için izin verebilir, dilediğiniz sitelerin ise pop-up’larını engelleyebilirsiniz.

2

fx

Mozilla Firefox tarayıcınız üzerinden yapmanız gereken ilk şey, tarayıcınızın sağ kısmında bulunan alt alta yatay üç çizgiye tıklamaktır. Ardından “Seçenekler” bölümüne tıklamalısınız. Sol kısımda bulunan seçenekler arasından “İçerik”i seçtikten sonra “Açılır Pencereler” adlı bölümün altında yazılı olan “Açılır pencereleri engelle” kısmının solundaki kutucuğa tik işareti koymalısınız. Dilerseniz bu yazısın sağında bulunan “Ayrıcalıklar” bölümünden dilediğiniz siteye pop-up yani açılır pencere konusunda ayrıcalıklar verebilirsiniz.

3

indir

Bu işlemi Opera tarayıcınızdan gerçekleştirmek için tarayıcınızın sol üst kısımda bulunan Menü’ye tıkladıktan sonra “Ayarlar”a tıklayın. Ardından “Web Siteleri” bölümüne gelip imlecinizi aşağıya doğru kaydırarak “Açılır pencereler” adlı bölümü bulun ve “Hiçbir sitenin açılır pencere göstermesine izin verme(önerilen)” yazısının solundaki kutucuğa dokunarak bir tik işareti koyun. Dilerseniz bazı sitelere “İstisnaları yönet…” bölümünden ayrıcalıklar tanıyabilir, dilerseniz “Daha fazla bilgi edinin” adlı bölümden açılır pencereler hakkında daha fazla şey öğrenebilirsiniz.

4

ie

Internet Explorer kullanıyorsanız yapmanız gereken şey “Başlat” menüsünden “Denetim Masası”na girmek ve ardından “İnternet Seçenekleri” yazılı bölüme tıklayıp “Gizlilik” sekmesine tıklamaktır. Ardından “Açılır Pencere Engelleyicisini Aç” adlı bölümün solunda bulunan kutucuğun içini doldurarak işleminizi tamamlayabilirsiniz.

1

Aynı zamanda aynı işlemi Internet Explorer’ın yeni sürümü olan, Microsoft Edge üzerinden yapmak için yapmanız gereken şey sağ kısımda bulunan yan yana üç noktaya tıklamak ve ardından en alt kısımda bulunan “Ayarlar” seçeneğini seçtikten sonra, “Gelişmiş Ayarlar” bölümünün altında yazılı olan “Gelişmiş ayarları görüntüle” butonuna tıklamaktır. Bunu yaptıktan sonra “Açılır Pencereleri engelle” kısmını “Açık” hale getirmeniz yeterli olacaktır.

yosemite-safai_icon

Safari tarayıcınız üzerinden açılır pencelerei engellemek için yapmanız gereken şey tarayıcınızın “Tercihler” bölümüne girdikten sonra “Güvenlik” sekmesine geçiş yapmanız ve ardından “Kendiliğinden açılan pencereleri engelle” öğesini seçmektir. Ardından WebgL’ye izin ver ve yazılım eklerine izin ver bölümlerindeki seçimleri kaldırın.

Eğer bu içerikte bulunmayan bir tarayıcı kullanıyorsanız sorun etmenizi gerektirecek hiçbir şey yok. Aynı şekilde tarayıcılarınızın tercihler ya da ayarlar bölümünde bulunan gizlilik, içerik ya da güvenlik gibi bölümlerden açılır pencere ayarlarını bulabilir ve işleminizi yerine getirerek açılır pencerelerden kurtulabilirsiniz. Böylece internet üzerinde gezinmeye rahatlıkla devam ederken, bilgisayarınıza girecek virüs ya da kötü amaçlı yazılımlar konusunda endişe etmezsiniz.

Aynı işlemleri Android, iOS ya da diğer akıllı cihazlarınızda bulunan tarayıcılarınız üzerinden de yapabilirsiniz.

Popup engellemek için mağazalar üzerinde birçok program olmasına rağmen, hemen hemen tüm tarayıcılar bu işlemi gerçekleştirebildiği için size o tür programları yüklemeyi önermiyoruz. Tarayıcılarınız üzerinden herhangi bir ücret ödemeden, veri kaybı yaşamadan, hafızanızı doldurmadan bu sorununuzdan kurtulabilir, popup’ları engelleyebilirsiniz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz