PTT Şifremi Unuttum | Hesaplarınızı silmek artık çok kolay!

PTT Şifremi Unuttum

Uzun süredir PTT şubeleri de banka gibi kullanılabiliyor. Yani dileyen herkes en yakınındaki PTT şubesinden istediği pek çok bankacılık işlemini gerçekleştirebilir hale geldi. Bu imkanlar arasında PTT şubelerinde ya da belirli noktalarda bulunan PTT ATM’lerinden PTT banka kartı ile maaş çekme, fatura yatırma ve benzeri işlemler de var. O nedenle bir süredir PTT şubeleri insanlar için hem belirli yükleme işlemlerini yapabildikleri, hem faturalarını ödeyebildikleri hem de maaşlarını çekebildikleri noktalardan biri olmuş durumda. Ancak tüm bu işlemleri yaparken kullanılacak olan PTT banka kartı kullanıcılara tüm PTT şubelerinde sıra önceliği de tanıyor, tıpkı bankalarda olduğu gibi. Aynı şekilde eğer istenirse PTT banka kartı alışveriş sırasında da kullanılabilir. Fakat tüm bu özellikleri ile PTT banka kartını kullanmak için bir şifreye ihtiyaç var.

Kart sahipleri PTT kart şifrelerini aldıktan sonra para çekme ya da para gönderme gibi önemli işlemlerini pratik bir şekilde yapabiliyorlar. PTT kart şifresini almak için ise bir PTT şubesine gidip TC kimlik numarası ile kart şifresi almak gerekiyor. Özellikle bu şifre alındıktan sonra korunması da çok önemli. Eğer şifre kaybedilir ise yeniden şifre benzer işlemleri gerçekleştirerek şifre alınması gerekiyor.

PTT kart şifresi çağrı merkezi ile iletişim kurularak ve kısa mesaj yolu ile temin edilebiliyor. PTT karta sahip olmak için ise gerekli evraklar ile birlikte başvurmak gerekiyor. Bu işlemlerden sonra ise yaklaşık 1 hafta içerisinde karta sahip olmak mümkün. Kart kullanıcının eline geçtikten sonra çağrı merkezi yolu ile şifreyi almak mümkün oluyor. PTT kartın bir diğer avantajı ise puan kazanma ve taksit erteleme gibi çeşitli özelliklerinin bulunması.

PTT Şifremi Unuttum, Ne Yapmam Lazım?

Eğer PTT banka kartının şifresi daha önce alındıysa ve unutulduysa kart sahibinin bir PTT şubesine gitmesi gerekiyor. Bu işlem maalesef ATM’ler vasıtası ile yapılamıyor. Aynı zamanda şifre unutulduğunda yeni şifre almak için kimlik bilgilerinin de beraberinde olması gerekiyor. Şubeye gidildiğinde şube görevlisi şifre yenileme işlemi için geçerli kimlik belgesi ile PTT Kart şifre değiştirme dilekçesi isteyecektir.

Screenshot_5

Bu yöntemin yanı sıra SMS yolu ile de yeni bir şifre almak mümkün. Ancak SMS yolu ile alınan yeni şifrenin sonrasında yeniden ATM’lerden güncellenmesinde kişinin güvenliği için fayda var.

Screenshot_2

Eğer PTT Bonus kartının şifresi unutulduysa şifre almak için yine bir yöntem olarak PTT çağrı merkezi ile iletişime geçilebilir. Çağrı merkezindeki görevli güvenlik gerekçesiyle kullanıcıya çeşitli sorular soracaktır. Eğer bu sorulara doğru yanıt verilir ise şifre değiştirme talebi neticesinde yeni kart şifresi kişinin sistemde kayıtlı olan cep telefonuna kısa mesaj olarak iletilir. PTT çağrı merkezini aramak için 444 1 788 numarasını aramak gerekir. Ayrıca bilinmesi gerekir ki bonus kredi kartının yeni şifre işlemlerinin tamamlanması sürecinde bu kart nakit çekimlerinde ya da alışverişlerde kullanılamamaktadır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz