Reklamları Engelleme | Hesaplarınızı silmek artık çok kolay!

Reklamları Engelleme

Ne yaparsanız yapın sürekli reklamlarla karşılaşırsınız. Dışarıya adım atıp gezmeye, okula, işe ya da bir arkadaşınıza gittiğiniz zaman, reklamlar her yerde sizi karşılar. Reklamlar sadece algınız dahilinde olan şeyler değildir. Bir film izlemek için gittiğiniz sinemalarda ya da bilgisayarınızdan açtığınız bir dizi de her daim reklamlara maruz kalırsınız. Bazı reklamlar vardır ki gözlerinizin algılayabileceği çizginin altına iner ve siz ne gördüğünüzü dahi anlamadan içinize işlemiş olur. Bu tip ya da farklı türden reklamlar sürekli sizi rahatsız eder ve sürekli sizin karşınıza çıkar. Fakat bununla da bitmez. Eve gelip bilgisayarınızı açtığınızda, dışarıdayken telefonunuza bakıp sonradan yüklediğiniz herhangi bir uygulamayı açtığınızda ya da çeşitli akıllı cihazlarınızdan bir şeyler yapmak istediğinizde de birçok sayıda bulunan reklamlar sizi defalarca kez rahatsız eder. Bir süre sonra gözünüzü de yormaya başlayan bu reklamlar tam bir baş belası olur. Sanal alemde bulunan reklamların tümü zararsız da değildir. Gözünüzün önünde beliren reklamların haricinde siz ne olduğunu anlamadan bilgisayarınıza ya da tarayıcınıza sızan reklamlar da bulunur. Bu tip reklamlar bilgilerinizi çalmak için gelmiş virüslerin habercisi dahi olabilir. Ayrıca bilgisayarınızı yavaşlatırken diğer yandan da sizi analiz eder. Peki bu beladan nasıl kurtulabilirsiniz? Elbette ki gerçek hayatta maruz kaldığınız reklamları engellemek mümkün değildir fakat sanal alemde işler farklıdır ve reklamları engellemenin birden fazla yolu vardır.

Tarayıcılar Üzerinden Reklam Engelleme

Öncelikle internet aleminin en çok kullanılan tarayıcısından başlayalım: Google Chrome

Öncelikle sizi Google Chrome mağazasına yönlendireceğiz.

Sayfanın sol üst kesiminde yer alan arama kutusuna, aramak istediğiniz konu ile ilgili anahtar kelime girişi yaparak istediğiniz türden uygulamalara erişebilirsiniz. Eğer bu yolla istediğiniz uygulamayı ya da eklentiyi bulamıyorsanız, sol kesimde bulunan kategoriler seçeneğinden aradığın uygulamanın türüne göre bir kategori belirleyebilirsiniz.  Ayrıca filtre özelliğiyle birlikte belli dereceler ve özelliklere sahip uygulamaları seçebilirsiniz.

Google Chrome mağazasına ulaşmak için bu linke TIKLAYINIZ!

Ardından sık kullanılan tarayıcılardan biri olan Opera’ya gelecek olursak yapmanız gereken şey, tarayıcınızın sol üst kesiminde bulunan “Menü” kısmına tıkladıktan sonra “Eklentiler” bölümüne tıklamak ve hemen ardından “Eklentileri indirin” ya da “Eklentileri Yönet” adlı kısımlardan birini açmak.

Opera Eklentilerine ulaşmak için bu linke TIKLAYINIZ!

Diğer bir sık kullanılan tarayıcı olan Firefox’a gelecek olursak, yapmanız gereken ilk şey sağ üst kısımda bulunan alt alta duran üç adet yatay çizgiye tıklamaktır. Ardından “Eklentiler” yazısının üstüne gelip tıklayabilirsiniz. Bu işleminizin ardından doğrudan “Eklenti Edin” bölümüne ulaşacaksınız. Yapmanız gereken şey imlecinizi aşağıya doğru indirmek ve “See more add-ons” yazısına tıklamaktır. Bu sayede Firefox’un eklentilerinin bulunduğu sayfaya gidebilirsiniz.

Firefox Eklentilerine ulaşmak için bu linkle TIKLAYINIZ!

Evet, bu üç yerde bulunan arama kutucuklardan dilediğinizce kendinize uygun reklam engelleme uygulamasını bulabilirsiniz.

Biz size doğrudan birkaç uygulamadan bahsedelim. Dilerseniz siz, kendinize uygun gördüğünüz bir uygulamayı seçebilirsiniz.

ublock

İlk olarak size uBlock eklentisinden bahsedeceğiz. Bu oldukça kullanışlı olan reklam engelleme uygulaması tarayıcınızın işlemcisini ve belleğini zorlamadan çalışırken, diğer uygulamalar gibi birçok reklamı engelleyebilmektedir. Üstelik kullanımı da oldukça kolaydır. Tek yapmanız gereken şey arayüzünde bulunan büyük güç düğmesine basmaktır. Bu düğme sayesinde uygulama devreye girer ve devredeyse de devreden çıkar.

Dahası bu uygulama üç tarayıcıda da bulunmaktadır.

uBlock Eklentisini Google Chrome üzerinden yüklemek için buraya TIKLAYINIZ!

uBlock Eklentisini Mozilla Firefox üzerinden yüklemek için buraya TIKLAYINIZ!

uBlock Eklentisini Opera üzerinden yüklemek için buraya TIKLAYINIZ!

adblock

Google Chrome üzerinden indirebileceğiniz bir uygulamadan daha bahsedelim. Adblock eklentisi 40 milyondan fazla kişi tarafından kullanılmakta olup reklam engelleme konusunda oldukça ön planda bir eklentidir. 200 milyondan fazla kişi tarafından indirilmiş olan bu eklenti aynı zaman tarayıcılarda en çok indirilen reklam engelleme eklentisi olarak da bilinmektedir.

Bu eklentiyi Google Chrome üzerinden yüklemek için buraya TIKLAYINIZ!

Aynı eklentinin bir benzerini Mozilla Firefox ve Opera üzerinden bulabilirsiniz. Google Chrome’da bulunan Adblock ile herhangi bir farkı bulunmamaktadır.

Mozilla Firefox üzerinden Adblock Plus eklentisini yüklemek için buraya TIKLAYINIZ!

Opera üzerinden Adblock Plus eklentisini tarayıcınıza eklemek için buraya TIKLAYINIZ!

Tüm bu uygulamaları tarayıcılarınıza eklemek için yapmanız gereken şey oldukça kolaydır. Sizi yönlendirmiş olduğumuz sayfalarda, Google Chrome üzerinden “Chrome’a ekle” butonuna tıklamanız gerekirken, Mozilla Firefox üzerinden “Add to Firefox” a tıklamanız yeterli olacaktır. Opera tarayıcınız içinse yapmanız gereken şey “Opera’ya ekle” butonuna tıklamaktır.

Akıllı Cihazlar Üzerinden Reklam Engelleme

Reklamlarla boğuştuğumuz tek alan bilgisayarlarınızda bulunan tarayıcılar değildir. Artık hayatımızın her alanında bulunan akıllı cihazlarımızın üzerinden de her daim reklamlarla boğuşmaya devam etmekteyiz. Elbette ki akıllı cihazlarınız üzerinden de reklamları engelleyebilirsiniz. Bunun için kullanabileceğiniz çeşitli uygulamalar bulunmaktadır.

icon

1Blocker uygulaması iPad ya da iPhone cihazlarınızda bulunan Safari tarayıcısını tercih edenler için biçilmiş kaftan bir uygulamadır. Olur olmadık zamanlarda karşınıza çıkıp hem akıllı cihazlarınız yavaşlatan hem de bu cihazları tehlikeye sokan reklamlar yüzünden sayfalarınızın geç açılması hatta hiç açılmaması gibi durumlarla karşılaşabilmektesiniz. 1BLocker uygulamasıyla birlikte internet üzerinden rahatça gezinebileceksiniz! Üstelik herhangi bir ücret ödemenize de gerek yok!

1Blocker uygulamasını iOS cihazınıza yüklemek için buraya TIKLAYINIZ!

p6sjzhm

Adblock Plus uygulaması iPhone ve iPad için üretilmiş bir uygulama olup sizi rahatsız edici reklamlardan kurtarır. Dört yüz milyon indirilmeye sahip olan bu reklam engelleme uygulaması 2006 yılından beri mağazada bulunmaktadır.

AdblockPlus(ABP) uygulamasını iOS cihazınıza yüklemek için buraya TIKLAYINIZ!

purify-logo

Size biraz ücretli bir uygulama olan Purify’dan bahsedelim. uBlock’un yapımcıları tarafından üretilmiş olan bu reklam engelleme uygulaması iOS’unuz için oldukça etkili bir programdır ve tarayıcı hızınızı dört kat arttırırken, veri kullanımınızı da yarı yarıya azaltır.

Purify uygulamasını iOS cihazınıza yüklemek için buraya TIKLAYINIZ!

Son olarak Android cihazlarınız da sizi rahatsız edip duran reklamları nasıl engelleyeceğinizi anlatalım.

taray

2006 yılından beri piyasanın lideri olan Android için Adblock Tarayıcı, 400 milyondan fazla indirilirken yüksek kalitede reklam engelleme hizmeti sunmaktadır. Pili ve verileri korurken, sayfaların da daha hızlı yüklenmesini sağlar. Aynı zamanda güvenliğinizi ve gizliliğinizi de korur. Ayrıca reklamları engellemeye yarayan varsayılanları istediğiniz gibi değiştirerek istediğiniz sitede reklamları görmeyi ve istemediğiniz sitelerde reklamları görmemeyi başarabilirsiniz.

Android için Adblock Tarayıcı uygulamasını Android yüklü cihazınıza indirmek için buraya TIKLAYINIZ!

sams

Adblock for Samsung Internet uygulaması sayesinde reklamlarınızı Samsung’da bulunan internet tarayıcınız için engelleyebilir, baterinizin uzun süren sayfa yüklemelerinden koruyabilir ve veri kullanımını azaltarak, hızlı bir internet deneyimine ulaşabilirsiniz.

AdBlock for Samsung Internet uygulamasını Android yüklü cihazınıza indirmek için buraya TIKLAYINIZ!

unnamed

Adblock Fast sayesinde herhangi bir cihaz ayarlaması ya da tarayıcı değişimi yapmadan reklamlardan kurtulabilirsiniz.

Adblock Fast uygulamasını Android yüklü cihazınıza indirmek için buraya TIKLAYINIZ!

Bu ya da benzeri uygulamaları sahip olduğunuz akıllı cihazlarda bulunan marketler üzerinden indirebilir ve kendinize uygun bir uygulamayı seçebilirsiniz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz