SGK Şifremi Unuttum | Hesaplarınızı silmek artık çok kolay!

SGK Şifremi Unuttum

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından sağlanan online hizmetler kapsamında hizmet dökümünüzü görüntüleyebilir, çalışma gün sayınızı öğrenebilir ve emeklilik hesabı yapabilirsiniz. Günümüzde SGK hizmet dökümü sayfaları e-devlet kapsamında turkiye.gov.tr üzerinden takip edilebiliyor. Dolayısıyla “SGK şifremi unuttum” bir başka deyişle e devlet şifresinin unutulduğu anlamına geliyor. Peki bu durumda ne yapılması gerekiyor?  E devlet şifresini yenilemek için iki yol mevcut. Bunlardan bir tanesi internet üzerinden yapılan bir işlem iken diğeri de PTT şubesi vasıtasıyla yapılan bir işlemdir.

SGK Şifremi Unuttum, Ne Yapmalıyım?

Aşağıdaki sayfada da gördüğünüz üzere Sosyal Güvenlik Kurumu Hizmet Dökümü sayfasını açtığınız zaman ilk olarak sizden kimlik doğrulama bilgileriniz talep edilmektedir. Kimlik doğrulama, yani SGK hizmet dökümü sayfasına giriş yapma yolları arasında ise e devlet şifresi, mobil imza, banka bilgileri, T. C. Kimlik Kartı, elektronik imza gibi seçenekler mevcuttur. SGK hizmet dökümü sayfasına ya da şifre yenileme sayfasına ulaşmak için “kimliğimi şimdi doğrula” butonuna tıklıyoruz.

sgksifre1

Daha sonra aşağıda da gördüğünüz gibi T. C. Kimlik No ve e devlet şifresini yazarak sisteme giriş yapabiliyoruz, fakat şifrenizi unuttuysanız kırmızı kutucuk içerisinde belirttiğimiz “şifremi unuttum” ifadesine tıklayabilirsiniz.

sgksifre2

SGK şifremi unuttum” dedikten sonra da karşınıza aşağıdaki sayfa çıkacaktır. Bu bölümde size dört seçenek sunulacak ve bu seçenekler dahilinde “şifremi hatırlamıyorum”, “hesabıma başka birisinin eriştiğini düşünüyorum”, “SMS ile şifremi yenileyemiyorum”, “şifremi bilmeme rağmen oturum açamıyorum” şıkları yer alıyor. Şifre ile alakalı probleminiz hangisi ise onu seçip yola devam edin. “Şifremi hatırlamıyorum” diyorsanız ona tıkladıktan sonra da aşağıdaki adımları takip etmeniz gerekecek.

 

sgksifre3

SGK şifre yenileme işlemi için sisteme daha önce telefon numaranızı eklemiş olmanız gerektiğini hatırlatarak bu işlem için en gerekli detay ise kimliğinizin yanınızda olmasıdır. Çünkü size kimlik içerisinde yer alan neredeyse her bilgi sorulacaktır.

Öte yandan bir yakınınıza ait T. C. Kimlik Numarası da isteneceği için işlem esnasında anne, baba, abi, abla, kardeş gibi birinci dereceden bir akrabanızın kimlik numarasını öğrenmenizde fayda olacaktır.

Tüm bu bilgileri girdikten sonra telefon numaranıza gelen güvenlik kodunu sisteme girip şifrenizi yenilemiş olacaksınız.

sgksifre4

 

SGK Şifremi Siteden Yenileyemiyorum

SGK şifrenizi yenileyemiyorsanız büyük ihtimalle ya kimlik bilgilerinizi yanlış giriyorsunuz ya da cep telefonu numaranızı daha önce e devlet sistemine kaydetmediniz. Bu durumda yapılacak şey ise çok basit. İlk kez e devlet şifresi alırken yaptığınız gibi yeniden bir PTT Merkez Müdürlüğü’ne gidip şahsınız adına başvurarak kimliğinizi de gösterip elde edeceğiniz yeni şifre size bir zarf içerisinde verilecektir. İkinci ya da daha çok kez şifre alma işlemi ücrete tabi tutulacaktır, o yüzden unuttuğunuz şifre için tekrar PTT’ye gittikten sonra aldığınız zarftaki kodu girip sistemi açınca derhal telefon numaranızı sisteme kaydetmelisiniz ki şifreyi yeniden unutursanız tekrar para ödemek durumunda kalmayın.

 

 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz