Tabletin Şifresini Unuttum | Hesaplarınızı silmek artık çok kolay!

Tabletin Şifresini Unuttum

Tabletin Şifresini Unuttum mu diyorsunuz? Doğru yerdesiniz.

Android tabletlerini kullanan kullanıcı sayısı her ne kadar fazla olsa da, tableti aldıkları günden itibaren tablete dair kayıt işlemlerini ve Google hesap üyeliklerini oldukça hızlı bir şekilde geçerek tabletini kullanan kişi sayısı da kullanıcı sayısı ile birlikte artış göstermektedir. Dikkatsiz bir üyelik beraberinde kullanıcıların hem Google hesap bilgilerini hem de tabletlerine koydukları şifrelerini unutmalarına sebep olmaktadır. Bu nedenle de kullanıcıların “Tabletin Şifresini Unuttum”  dedikleri görülmektedir. Tabletin Şifresini Unuttum diyen kişilerin tabletlerine erişim sağlamaları için ellerinde pek fazla seçenek kalmamaktadır. Şimdi aşağıda yer alan resimli anlatım birlikte bu Tabletin Şifresini Unuttum diyen kişilerin sorununu nasıl aşabileceğinize bir bakalım.

Tablet Şifremi Nasıl Geri Alabilirim?

Tabletin Şifresini Unuttum diyen kişiler, Android kilit ekranında yer alan şifre bölümünü beş kez yanlış girdiğiniz taktirde kilit ekranınız kilitlenecektir. Bu aşamada şifre girmeniz mümkün olmayacaktır. Ardından size Gmail bilgileriniz sorulacaktır. Gmail bilgilerinizi bildiğiniz taktirde bu işlemleri takip ederek tablet şifrenizi geri alabilirsiniz. Tek yapmanız gereken şey karşınıza çıkacak olan talimatları izleyerek tablet şifrenizi kaldırabilir ya da yeniden oluşturabilirsiniz. Google Hesabını Doğrula seçeneği sayesinde bu işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Android 4.0 versiyonundan öte bir sürüm kullandığınız taktirde de şifre kaldırma işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Fakat Google hesabıyla birlikte doğrulama işlemlerini gerçekleştiremiyorsanız elinizde kullanabileceğiniz pek fazla bir seçenek de kalmayacaktır.

Tabletin Şifresini Unuttum diyorsanız elinizde yapabileceğiniz pek fazla şey ne yazık ki yer almamaktadır. Zira tablet şifrenizi unuttuysanız, bir takım illegal ve şifre kırma üzerine yazılmış kötü amaçlı programlar haricinde yapabileceğiniz tek bir şey vardır. Tabletin Şifresini Unuttum dediğiniz taktirde elinizden gelebilecek olan tek şey cihazınıza format atmaktır. Cihazınıza atacağınız format işlemi, cihazınızı fabrika ayarlarına geri döndürecektir. Bir tabletin ya da herhangi bir cihazın fabrika ayarlarına döndürülmesi, cihazın ilk açıldığı andan itibaren, cihaza yüklenilen tüm uygulamaların, tablette yer alan tüm fotoğrafların, videoların ve diğer türlü dosyaların, bu uygulamalarda yer alan her türlü bilgi ve verinin, tarayıcılarda yer alan site ziyaretlerinin, çerezlerin ve diğer türlü bilgilerin, oyunlarda kaydedilmiş dosyaların, not defterine yazılmış metinlerin, çeşitli sosyal medya araçları üzerinden gönderilmiş şeylerin, anlık mesajlaşma uygulamalarını kullanarak atılan seslerin, videoların, fotoğrafların, belgelerin ve metin mesajlarının, kısacası telefonun ilk alındığı günden beri yapılmış her şeyin geri döndürülemez bir şekilde silineceği anlamına gelmektedir. Bu sebeple kaydetmek ve saklamak istediğiniz fotoğraf, video, mesaj, belge, oyun kayıt dosyası, müzik, ses kaydı, not vb. her türlü şeyi bir kenara kaydetmeniz gerekmektedir. Fakat cihazınıza erişimi sağlayamadığınız için bu tür bir işlemi yapmanız mümkün olmayacaktır. Bundan sonra her ihtimale karşı saklamak istediğiniz şeyleri her gün düzenli bir şekilde kaydetmenizi öneririz. Eğer tabletinizde bir hafıza kartı yer alıyorsa, bu işlemlerden önce hafıza kartınızı çıkarmanızı öneriririz.

Şimdi gelelim, Tabletin Şifresini Unuttum sorunundan kurtulmanız için tabletinizi fabrika ayarlarına nasıl geri döndüreceğinizi anlatmaya. Tabletin Şifresini Unuttum diyenler olarak ilk olarak yapmanız gereken şey tabletinizi kapatmaktır. Bundan emin olmak adına açma kapatma düğmesine yaklaşık on saniyelik bir süre dilimi boyunca basılı tutunuz. Ardından tabletinizi sıfırlamak ve fabrika ayarlarına döndürmek için güç tuşu ile birlikte ses arttırma tuşuna aynı anda basarak yaklaşık olarak beş saniye kadar basılı tutunuz. Tabletiniz normal bir şekilde açılmaya başlıyormuş gibi gözükse de ekranınızın ortasında yere yatmış ve fonksiyon dışı kalmış bir android sembolünü göreceksiniz.

1-11

Bu işlemin ardından açılan sayfa aşağıdaki görselde göründüğü gibidir.

1

Ses azaltma ve ses arttırma tuşlarına basarak görselde görünen ekranda aşağı ve yukarı doğru hareket edebilirsiniz. Ses arttırma ve ses azaltma tuşlarına basarak Wipe Data / Factory Reset seçeneğinin üzerine gelmeniz gerekmektedir. Ardından güç tuşuna kısa bir süreliğine bastıktan sonra işleminize devam edin.

 

4-1

Açılan sayfa üzerinde “Yes — Delete all user data” yani “Evet — Tüm kullanıcı bilgilerini sil” anlamına gelen seçeneğe gelmelisiniz. Bu işleme devam etmeden önce bu işlemin geri alınamayacağını bir kez daha belirtelim. Bu işlemler birlikte telefonunuzun yazılımı ilk aldığınız günkü haline geri dönüş yapacaktır ve bu işlemi geri döndürmek için yapabileceğiniz hiçbir şey yoktur. Bu seçeneğin üzerine geldikten sonra güç düğmesine kısa bir anlığına bastıktan sonra cihaz kendini fabrika ayarlarına geri döndürme işlemlerine başlayacaktır.

6

Ardından karşınıza çıkacak sayfa üzerinden “Reboot system now” yani “Sistemi hemen yeniden başlat” seçeneğinin üzerine gelip kısa bir süreliğine bastıktan sonra tabletinizi yeniden başlatabilirsiniz.

Bu aşamadan sonra tabletiniz kapanıp tekrar açılacaktır. Tabletiniz açıldıktan sonra fabrika ayarlarına geri dönüş yapmış demektir. Bu demektir ki tabletiniz üzerinde yer alan tüm kullanıcı bilgileri ve bugüne kadar yüklediğiniz ve kaydettiğiniz tüm verilerin silinmiştir. Fakat yapmış olduğumuz bu resimli anlatım boyunca bunu defalarca kez dile getirdiğimiz için bu konuda herhangi bir sorumluluk kabul etmediğimizi de belirtmek isteriz. Yaptığınız bu işlem müddeti boyunca ve işlemin ardından başınıza ve tabletinize gelecek olan her şeyden kullanıcının kendisi sorumlu olacaktır. Tabletin Şifresini Unuttum diyor ve bu yazıyı okuyor ve bu işlemleri yapıyorsanız sorumluluk size aittir.

Tabletin Şifresini Unuttum ile ilgili burada anlatılan fabrika ayarlarına geri dönüş işlemleri sırasında kullanılacak olan tuşlar hem tabletten tablete hem de modelden modele değişim gösterebileceğinden dolayı yukarıda yer alan işlemleri yaptığınız taktirde anlatımın en başından beri herhangi bir sonuç almamış olmanız da mümkündür. Örneğin bazı tabletlerde fabrika ayarlarına geri dönüş yapabilmek adına güç düğmesiyle birlikte home tuşuna da basmanız gerekmektedir. Oysa bu anlatımda basacağınız tuşlar şimdi söylediğimiz tuş kombinasyonuna göre farklıdır. Bu nedenle gerek tabletinizle, gerekse tabletinizin modeliyle birlikte arama yapmanız, gerekirse tabletinizle birlikte gelen kullanım kılavuzunu takip etmeniz sizin için en iyi seçenek olacaktır.

Tabletin Şifresini Unuttum anlatımı bu şekildedir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz