Telefon Şifremi Unuttum | Hesaplarınızı silmek artık çok kolay!

Telefon Şifremi Unuttum

Telefon Şifremi Unuttum diyorsanız ve bu konu hakkında ne yapacağınızı bilmiyorsanız, “Telefon Şifremi Unuttum” diyenler olarak tek yapmanız gereken şeyin bu resimli anlatımı okumak olduğunu söyleyebiliriz.

Samsung, HTC, Sony ve LG gibi android işletim sistemi yüklü akıllı telefonlar kullanıyorsanız, sizin sorununuz Android Telefon Şifremi Unuttum şeklinde olacaktır. Eğer, iphone telefonlarını kullanıyorsanız, iPhone Telefon Şifremi Unuttum diyorsunuzdur. Her iki şekilde de “Telefon Şifremi Unuttum” diyen akıllı telefon kullanıcılarına ne yapabilecekleri konusunda resimli bir anlatım yaparak Telefon Şifremi Unuttum diyen kişilerin sorunlarına çözüm olmaya çalışacağız.

Android Telefon Şifremi Unuttum Ne Yapabilirim?

Android Telefon Şifremi Unuttum diyen bir kişiyseniz, yapmanız gereken ilk şey, Android işletim sistemi yüklü akıllı telefonlarınızda yer alan kilit ekranı şifrenizi defalarca kez ve arda bir şekilde yanlış girmektir. Bu işlemi yaptığınız taktirde şifre girme ekranı kilitlenecektir. Bu olduğu taktirde de ekranın sağ alt kısmında “Modeli unuttunuz mu?” “Şifrenizi mi unuttunuz?” şeklinde uyarı sekmeleri çıkacaktır. Aşağıda yer alan görselde de bunun bir örneğini görebilirsiniz. Eğer bu sekmeye dokunursanız, karşınıza yine aşağıda yer alan görselin sağ kısmında yer alan bölüm gelecektir. Bu aşamada kilidi açmak için Google hesabınızı kullanabileceğiniz söylenmektedir. Google hesabınıza ait kullanıcı adı ya da e posta adresi ile birlikte şifrenizi girerek “Oturum Aç” butonuna basabilir ve telefon şifremi unuttum derdinden kurtulabilirsiniz. Eğer Google hesabınıza ait şifrenizi hatırlamıyorsanız, cihazınızın kilidini açabilmek için PIN kodunuzu da kullanabilirsiniz. Bunun için hesap kilidinin açılması bölümünün hemen altında yer alan pin kodu girme kutusuna pin kodunuzu girmeli ve ardından “Tamam” seçeneğine basmalısınız.

androidekranc59fifresiistiyor

Ben de Telefon Şifremi Unuttum ben de neden PIN Kodu girme ekranı gözükmüyor diyorsanız, PIN kodu ekranının gözükebilmesi için daha önceden bununla ilgili bir ayarlama yapmış olmanız gerektiğini de hatırlatmak isteriz.

Eğer Google hesabınıza ait şifrenizi hatırlamıyorsanız, bu linke tıklayarak Google üzerinde oturum açarken kullandığınız e posta adresini girebilir ve ardından karşınıza gelecek olan soruları cevaplarını bildiğiniz taktirde yanıtlayabilirsiniz. Eğer karşınıza gelen sorunun cevabını bilmiyorsanız “Farklı bir soru deneyin.” seçeneğine basabilir ve farklı bir soruya doğru yanıt vermeye çalışabilirsiniz. Bir süre sonra bu sorular tükenecektir. Bu olduğu taktirde de Google hesabınızı kurtarmanızın bir imkanı bulunmayacaktır. Bu nedenle bu sorulara yanıt vermek için hafızanızı zorlamanızı öneririz. Zira Google hesap şifrenizi hatırlamıyorsanız, Google tarafından sunulan tüm ürün ve hizmetlere olan girişiniz sekteye uğrayacaktır. Hesabınızı kurtaramadığınız taktirde de kendinize yeni bir hesap almanız gerekecektir.

Eğer bu şekilde bir yere varamıyorsanız, telefonunuza hard reset atmanız gerekmektedir. Bu işlemi yapabilmek adına ilk olarak telefonunuzu kapatmalısınız. Fakat bu işlemi yaptığınız taktirde telefonunuz fabrika ayarlarına döneceğinden dolayı sahip olduğu tüm bilgi ve verileri ortadan geri döndürülemez bir şekilde kaldıracaktır. Bu nedenle cihazınızda yer alan bilgileri kopyalamak ve saklamak için usb kablosu kullanarak bu veri ve bilgileri çekmenizi öneririz.

Ardından cihazınınız marka ve modeline göre uygun tuş kombinasyonunu ile cihazınızı başlatarak sistem menüsüne giriş yapın. Bu aşamada karşınıza ilk olarak Android simgesi ikinci olarak ise bir menü gelecektir. Bu menü üzerinden ses tuşları ile aşağı ve yukarı doğru hareket edebilirsiniz. “wipe data / factory reset” bölümüne geldikten sonra güç tuşuna basmalı ve ardından “yes – delete all user data” seçeneğini seçmelisiniz. Böylece telefonunuza reset atma işlemlerini başlatırsınız. Bu aşamada hafıza kartınızı ve sim kartınız çıkarmak, iyi bir önlem olacaktır.

android2_zpsqvxikwl2

Sıfırlama işlemi bittikten sonra “reboot system now” seçeneğine basabilir ve cihazınızı yeniden başlatabilirsiniz. Bundan sonra kilit ekranı kullanıp kullanmamak her ne kadar size kalmış olsa da bu konuda daha dikkatli olmanızı öneririz.

iPhone Telefon Şifremi Unuttum Ne Yapabilirim

Eğer iPhone Telefon şifremi unuttum diyorsanız yapacağınız işlemlere bir göz atalım.

Telefon Şifremi Unuttum diyorsanız, aygıtınızı silmek için çeşitli yollar bulunmaktadır. iTunes ile aygıtınızı silmek için öncelikle aygıtınızı eş zamanlama yaptığınız bilgisayar ile bağlayın. Ardından iTunes’u açtıktan sonra parola sorulduğu zaman eş zamanlama yaptığınız başka bir bilgisayarı deneyin ya da kurtarma modunu kullanın. Eş zamanlama işlemini seçerek yedekleme oluşmasını bekleyebilirsiniz. Eş zamanlama ve yedekleme tamamlandığı zaman aygıtınızı geri yükleyebilirsiniz. iOS aygıtınızı geri yüklerken Ayarlama ekranında yer alan itunes yedeklemesinden geri yükle seçeneğine dokunarak, itunes üzerinden aygıtınızı seçerek, istediğini tarih ve boyuta göre en iyi geri yükleme seçeneğini tercih edin.

elcapitan-itunes12-4-iphone6-ios10-summary

iCloud ile aygıtınızı silmek için, icloud.com/find adresine gittikten sonra Apple kimliğinizle giriş yapıp, “Tüm Aygıtlar” seçeneğini seçtikten sonra silmek istediğiniz aygıtı seçerek, “Aygıt”ı Sil’e tıklayınız. Ardından yedekleme geri yükleyebilir ya da yeni bir başlangıç yapabilirsiniz.

Aygıtınızı kurtarma modu ile silebilmek için, aygıtınızı yeniden başlamak için zorlamanız gerekiyor. iPhone 6s ve öncesi için uyut/uyandır ve home tuşlarına aynı anda basın. iphone 7 ve iphone 7+’da ise uyut/uyandır ile sesi kıs tuşlarına aynı anda bastıktan sonra apple logosu görünene dek parmaklarınızı çekmeyin. Kurtarma modu ekranı gelinceye dek basmaya devam edin.

iphone6-ios10-recovery-mode-screen

Ardından karşınıza gelecek olan pencereden “Geri Yükle” seçeneğini seçin.

itunes-recovery-mode-update

Kurtarma işlemi için gerekli yazılım indirilecektir. Bu indirme işlemi onbeş dakikayı geçerse, aygıt kurtarma modundan çıkacağından dolayı yukarıda yer alan adımları tekrar takip etmeniz gerekmektedir. İşlem tamamlandıktan sonra ise istediğiniz ayarlamaları yaparak telefonunuzu kullanabilirsiniz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz