Telefonda Geçmişi Silme | Hesaplarınızı silmek artık çok kolay!

Telefonda Geçmişi Silme

Mobil cihazlarda yani bir akıllı telefonda geçmişi silme işlemi yapmak demek mobil tarayıcıların geçmişini silmek demektir. Bu mobil tarayıcılar mobil cihazlarımızda internette arama yapmamızı sağlayan uygulamalardır. Bu uygulamalar aracılığıyla girilecek her bağlantı, internet adresi ve içeriği mobil cihazların hafızasına kaydedilir. Bu kayıt sebebiyle mobil cihazların hafızasında önemli bir alan kaybı olur. Kullanılan farklı mobil tarayıcılar kullanımlarına bağlı olarak mobil cihazların veri depolama alanlarını azalttığı gibi mobil cihazların hızını da düşürür. Android cihazlarda İnternet ismiyle kurulu vaziyette gelen mobil tarayıcının yanı sıra Google firmasının Chrome mobil tarayıcısı da gelmektedir. Anroid cihaz üreticisinin anlaşmalarına göre değişen bu mobil tarayıcıların fazlaca oluşu hafıza problemlerini daha da arttırır. Bu sebeple telefonda geçmişi silmemiz mobil cihazlarımız için önemli bir performans arttırıcıdır. Ancak telefonda geçmişi silme işlemini yapmamız halinde tekrar girmek istediğimiz siteler bizlere tekrar hesap bilgilerimizi soracaktır. Parolasını hatırlayamadığımız hesaplarımıza erişmek telefonda geçmişi silme işlemi sebebiyle zorlayıcı olabilir. Biz de bu yazımızda sizlere hem anroid hem de ios işletim sistemli cihazlarda nasıl telefonda geçmişi silme işlemini yapacağınızı anlatacağız.

Anroid Telefonda Geçmişi Silme

Mobil tarayıcının hızını ve mobil cihazın performansını arttıracak telefonda geçmişi silme işlemini yapabilmek için takip etmemiz gereken bazı adımlar vardır. Bizde şimdi sizlere telefonda geçmişi silme işlemi için bu adımları detaylı olarak anlatacağız. Öncelikle anroid telefonda geçmişi silme işlemi için mobil cihazdan Ayarlar bölümüne giriyoruz. Daha sonra uygulama yöneticisi benzeri bir ada sahip olan bir alana erişmemiz gerekmektedir. Eğer böyle bir başlık bulamadıysanız Genel başlığı altından uygulama yöneticisine ulaşabilirsiniz. Uygulama yöneticisi mobil cihazda kurulu olan uygulamaların listelendiği ve bu uygulamalara dair işlemlerin yapıldığı yönetici panelidir. Uygulama yöneticisi panelinde mobil cihazda kurulu bulunan uygulamalar kategorilere ayrılmış olabilir. Bu kategoriler genelde indirilerek yüklenilmiş uygulamalar ve varsayılan yani telefonun fabrika çıkışında var olan uygulamalardır. Bu ayrımın bizim için önemi silmek istediğiniz tarayıcınızı eğer internet indirdiyseniz yüklenen uygulamaları araştırmanız yok geçmişini silmek istediğiniz mobil tarayıcınız fabrika kurulumdaki uygulamaysa varsayılan uygulamalarda ilgili mobil tarayıcıyı aramanız gerekmektedir. Seçtiğiniz listede mobil tarayıcınızı bulduktan sonra mobil tarayıcınıza dokunup açılan bilgi ekranında Önbelleği temizle butonunu seçmeniz halinde telefonda geçmişi silme işlemini tamamlamış olursunuz. Eğer tarayıcınızın kaydettiğiniz şifreleri, yer imleri gibi bilgileri silmesini istiyorsanız verileri sil butonuna basmanız gerekir. Bu telefonda geçmişi silme işlemini diğer uygulamalar içinde yapabilirsiniz. Ancak her uygulama sizin için bir geçmiş kaydetmez. Diğer uygulamalardaki önbellek silme işlemi bir sonraki açılışı kolaylaştırmak için önbelleğe alınmış fotoğraflar ve verilerden oluşur. Android telefonda geçmişi silme işlemi işte gördüğünüz gibi bu kadar kolay. Şimdi gelelim ios işletim sistemli telefonda geçmişi silme işlemi nasıl yapılır.

chrome-gecmis-silme

IOS Telefonda Geçmişi Silme

İOS işletim sistemli telefonda geçmişi silmek ve çerezleri silmek için öncelikle ayarlara gelmeniz gerekmektedir. Daha sonra ayarlardan Safari uygulamasını seçmeniz gerekir. Sonrasında Geçmişi ve Web sitesi verilerini Sil butonuna basmamız gerekir ki bu butona basmamız halinde web tarayıcımıza ait geçmişimizi ve web tarayıcısına kaydettiğimiz kişisel verileri silmiş oluruz. Daha sonrasında eğer özellikle saklanan olarak belirlediğimiz veriler varsa tekrar ayarlardan Safariye geliyoruz. İleri Düzey seçeneğini seçip web sitesi verileri başlığına tıklıyoruz. Daha sonra tüm web sitesi verilerini sile tıklıyoruz. Böylelikle web tarayıcımızda kaydedilmiş bütün verileri silmiş oluyoruz. Eğer web sitelerini mobil tarayıcımız kaydetmeden gezmek istiyorsak özel dolaşmayı açmamız gerekmektedir. Özel dolaşma ise Safariyi açtıktan sonra  simgesine tıklayarak açılan pencerede Özel’e ve Bitti’ye dokunmamız halinde etkinleşecek olan ve bizim web taramalarımızı kaydetmeyecek bir gezinme seçeneğidir. Safari özel dolaşıma açıkken beyaz veya gri yerine siyah veya koyu renkli görünmektedir. Görüldüğü üzere telefonda geçmişi silmek işte bu kadar kolaydır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz