Twitter Dünya Gündem Listesi | Hesaplarınızı silmek artık çok kolay!

Twitter Dünya Gündem Listesi

Twitter, 2006 yılında Jack Dorsey tarafından geliştirilmiş olsa da mazisi 2004 yılına dayanmaktadır. 2004 yılında Odea’nın kolları altında faaliyete geçen Twitter, 2005 yılı itibarıyla podcasting adı verilmiş olan bir isme sahip olan servis olarak tanıtılırken beklenen ilginin görülmemesi sebebiyle 2006 yılının Şubat ayı itibarıyla Noan Glass, Biz Stone, Evan Williams ve bir çok kişinin, özellikle Twitter kullanıcılarının tanıdığı Jack Dorsey tarafından insanların o an ne yaptıklarını paylaşmalarını sağladıkları bir projeye dönüşmeye başlıyor. Bu çalışmanın ardından Twitter 21 Mart 2016 tarihiyle birlikte resmen kurulurken gün geçtikçe yayılmaya ve kullanıcı kazanmaya devam ediyor.

Her bir saniye 7413 tweet gönderilirken her bir dakika içinde atılan tweet sayısı neredeyse beş yüz bini buluyor. Bu sebeple de kabaca bir hesapla bir günde atılan tweet sayısının 600 milyonu geçebileceğini söyleyebiliriz. 350 milyon aktif kullanıcıya sahip Twitter için pek fazla görünmese de sonuçlar oldukça yüksek. Konumuza gelecek olursak, atılan bu tweetler belirli konularda olduğu zaman, belirli konularda atılan tweetlerden en fazla hangisi oluyorsa işte o tweetler TT listesinin başında yer alıyor.

TT kısaltmasının tam açılımı trend topic olmakla beraber popüler olan gibi bir anlam taşımaktadır. O gün en çok konuşulan konular Trend Topic yani TT olur. Trend Topic listenizde genellikle on gündem konusu bulunur ve bu sayede twitter kullanıcıları konumlarında, ya da kendilerine göre kişiselleştirdikleri gündemlerinde hangi konuların konuşulduğunu öğrenebilir.

Twitter TT listesi hakkında bilmeniz gereken şeyler neler?

Öncelikle gündemin nasıl belirlendiğinden bahsedelim. Gündem Twitter tarafından hazırlanmış olan çeşitli karmaşık ve uzman kişilerce yapılmış algoritmalar tarafından belirlenir. Varsayımsal olarak takip etmekte olduğunuz kişiler, ilgi alanlarınıza ve bulunduğunuz yere göre sizin için kişiselleştirilen gündem listesi, algoritmanın günlük ya da belirli bir süreliğine popüler olan konu başlıklarını belirlemesiyle ve sizin ilginizi en çok çekebilecek türden gündem konularıyla şekillendirilerek önünüze sunulmaktadır. Gündemle bağlantılı olan tweet sayısı gündem belirleme üzerine kullanılan algoritmaların günndemleri belirlemek ve derecelendirmek için kullandığı ve dikkate aldığı faktörlerden sadece biridir. Algoritma, aynı konu hakkında atılan gündemleri ve etiketleri bir arada gruplamaktadır. Bu sebeple #MondayMotivation ve #MotivationMonday beraberce #MondayMotivation olarak sunulabilmektedir.

Twitter TT listenizi, “Gündem” başlıklı menü üzerinden değiştirebilirsiniz. Bunu yapabilmek için “Gündem” yazısının yanında bulunan “değiştir” seçeneğine tıklamanız gerekmektedir. Unutmayın ki bu gündem sizin için kişilelleştirilmiştir bir gündemdir. Bu gündemi değiştirmek için “Değiştir” seçeneğine basmanız gerekmektedir. Size özel kişiselleştirilmiş bu gündemi kullanmaya devam etmek istiyorsanız, “Kişiselleştirilmiş Gündem ile devam et” seçeneğine basmanız yeterli olacaktır. “Değiştir” butonuna bastıktan sonra, “Yakın Konumlar” seçeneğinin altında bulunan şehir ya da ülkelerden birini seçebileceğiniz gibi, “Yakın Konumlar” yazısının sağında yer alan “Konumunu seç” bağlantısına tıklayarak “Konumları Ara” bölümünden şehir ya da ülke gibi bir konum aratabilir, dilerseniz, “Gündem başlıkları için bir yer seç” bölümünde yer alan “Bölge /  Ülke” ve “Şehir” bölümlerinin karşısında yer alan seçeneklerden birini seçebilirsiniz. Tüm bunların ardından yeniden sizin adınıza kişiselleştirilmiş gündemi kullanmaya karar verirseniz “Gündem” bölümünün yanında yer alan “Değiştir” tuşuna bastıktan sonra karşınıza gelen küçük pencereden “Kişiselleştirilmiş Gündem Al” butonuna basabilirsiniz.

Twitter Dünya Gündemini belirlemek içinse yine aynı şekilde seçenekler arasından “Dünya”yı seçebilirsiniz. Böylelikle Dünya’daki insanların genel olarak ne konuştuğunu öğrenebilir ve Dünya üzerinde en çok hangi konuda tweet atıldığını öğrenebilirsiniz.

Bazı gündemlerin altında gündemle alakalı olarak ne kadar tweet atıldığını ya da takip ettiğiniz kişilerden kimlerin bu gündem konusu hakkında tweet attığını görebilirsiniz. Buna ek olarak, bir anın gündemle alakalı olduğu belirlenirse, anın başlığı, gündem açıklaması olarak da kullanılabilir.

# işareti hakkında birkaç şeyden bahsedelim. Bazı gündem konu başlıklarının sol kısmında # işaretini görmüş olabilirsiniz. Bu işaret etiket anlamına gelmektedir ve bir konu başlığıyla ilgili olarak işaretlemek üzere Tweetlerin başına eklenir. Bu etiket sayesinde kullanıcılar belirli konular hakkında ortak bir sohbet kanalında buluşabilir ya da diğer kullanıcıların bu konu üzerinden ne dediklerini aynı kelime bütününe tıklayarak ya da bu kelime bütününü arama kısmından aratarak bulabilir. daha da ötesinde bir arama yapabilmek için Twitter Gelişmiş Arama yapabilir ve istediğiniz, bir şeyler yazmak istediğiniz ya da başkalarının bir şeyler yazdığı belirli konular hakkında bir şeyler görmek istediğiniz konuları bu arama bölümünden yapabilirsiniz.

Bir gündeme katılmak için yapmanız gereken şey TT listeniz olarak görünen “Gündem” bölümünden katılmak istediğiniz gündemi seçerek bu kelime bütünüyle birlikte bir tweet atmanız yeterlidir. Bu belirlenmiş gündemler hakkında birçok kişi tarafından atılan tweet sayısının çok fazlası olması sebebiyle belirli tweet aramalarında sizin attığını tweetler her daim gözükmeyebilir. Ancak attığınız tweetler takipçileriniz tarafından her zaman görülmektedir ve eğer attığınız tweet yüksek sayıda beğeni ve rt alırsa attığınız tweet de yine başkaları tarafından görülebilir.

Gündeme yönelik bazı kurallar vardır. Twitter gündeminin kötüye kullanılabilme ihtimali olduğu için, “Twitter Kuralları”nda bu kurallar yer almaktadır. Çeşitli davranışlar kullanıcıların hesaplarının askıya alınması ya da hesaplarının tamamen kapatılmasına ya da hesabınızın aramalardan filtrelenmesine sebep olabilir.

Bu kurallar, aramada dikkat çekmek amacı ile ilgisiz bir tweeti gündemde yer alan bir ya da daha fazla konu başlığı ya da etiketi bir arada kullanarak atmak, sohbete herhangi bir katkıda bulunma amacı olmayıp, sadece konu başlığının gündemde olmasını ya da gündemde daha da fazla yukarılara tırmanmasını sağlamak amacıyla aynı etiketi ya da konu başlığını defalarca tweetlemek, özellike reklam konusunda profilinze ya da internet sitenize daha fazla kişi çekmek amacı ile her gündem hakkında tweetler atmak, gündemleri takip etme isteği doğrultusunda birlikte listelemek, gündem hakkında alakasız, ilgisiz ve aldatıcı bağlantılar göndererek insanları kandırmak ve bu doğrultuda bu kişileri kötü amaçlı yazılımlara teşvik etmek şeklindedir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz