Twitter Geçmişi Silme | Hesaplarınızı silmek artık çok kolay!

Twitter Geçmişi Silme

Twitter milyonlarca kişi tarafından kullanılan bir sosyal ağdır. Twitter kullanıcıları bu siteyi kullanırken attıkları tweetleri 140 karakter kullanımıyla sınırlandırıldığı için bu siteye mikro blog da denmektedir. 140 karakterlik sınırlama da bu kadar geniş bir blog alanını mikrolaştıran ana sebeptir. Bilindiği üzere blog olma özelliği taşıyan sitelerden, kitaptan müziğe, filmden yemeğe birçok konu hakkında uzun yazılar yazılmaktadır. İşte insanlarda Twitter’ı kullanırken bu şekilde çeşitli ve birbirinden çok farklı konularda tweetler atmaktadır. Twitter üzerinde atılan tweetler geniş bir yelpaze kategorisinde ele alınabilmektedir. Bu kadar geniş bir kitleyi ortak noktada toplamakta çeşitli şekillerde olmaktadır. Twitter gündem seçenekleri bu ortak paydada buluşma özelliklerinden biridir. İnsanları ortak payda içerisinde tutan bir başka özellik ise elbette ki etiketlerdir. Etiketler sayesinde insanlar aynı konular üzerinde tek bir sabit yazı üzerinden konuşabilir, birbirlerini alıntılayabilir, retweetleyebilir ve birbirlerine cevap yazabilirler.

İşte insanlarda ilgi alanı olan konularda kimlerin tweet attığını, bu kişiler tarafından atılan tweetlerin içeriklerinin ne olduğunu, bu konu hakkında atılan tweetlerin hangi etiket ya da kalıplaşmış kelime öbekleri üzerinden atıldığını ve daha birçok şeyi öğrenmek için Twitter arama seçeneğini kullanmaktadır. Twitter arama seçeneğine ek bir özellik olarak gelişmiş aramayı da kullanıcılarına sunmaktadır. Bu sebeple de kullanıcıların arama yapma konusunda oldukça farklı ve çeşitli filtreleme seçenekleri yer almaktadır. Ayrıca arama penceresi üzerinden çeşitli kod benzeri yazımlarla da çeşitli filtreleme işlemleri yapılabilmektedir. Buna bir örnek verecek olursak, from “kullanıcı adı”  yazdığınıza bu kullanıcı tarafından atılan tweetleri görebilirsiniz. Bu şekilde birçok sayıda arama filtreleme kısa yol özellikleri bulunmaktadır.

Fakat bu kadar çok ve geniş ölçekte yapılan aramalar da bir süre sonra göz yormaya başlar. Bu sebeple de kullanıcılar bu arama geçmişlerini silmek isteyebilirler. Twitter geçmişi silmek isteyen kişilerin geçmişlerini silmeyi isteme sebeplerinden bir diğeri de bu arama geçmişlerini kontrol eden biri olmasıdır. Bu kişi aile üyeleri olabileceği gibi kıskanç bir sevgili de olabilmektedir. Ayrıca ortak kullanılan hesaplar üzerinden yapılan aramalarda da diğer tarafın görmek istemeyeceği türden bir arama yapan kişi için arama geçmişi silme özelliği hayat kurtaran bir seçenek olabilir. Örneğin bu kişiye sürpriz yapmak isteyen kişi, bu özellik sayesinde o kişiye örneğin hediye üzerine yapılan bir aramayı fark etmez.

Twitter Geçmişi Silme işlemlerini anlatmaya arama geçmişi üzerinden başlayalım.

Twitter Arama Geçmişi Nasıl Silinir?

Eskiden Twitter üzerinden yapılan arama kayıtları hiçbir şekilde silinemiyordu. Bu da elbette bir takım problemlere yol açabiliyordu. Fakat günümüzde arama geçmişini silmenin çeşitli yolları bulunuyor. Şimdi Twitter Geçmişi Silme işlemlerini arama geçmişi üzerinden anlatalım.

Twitter arama geçmişinizi bilgisayarınız üzerinden silmenizin bir yolu bulunmamaktadır. Ancak ve ancak tarayıcı geçmişinizi silmek bir çözüm olabilir. Bunun için de sitemizde yer alan diğer konulara bakabilirsiniz. Twitter Geçmişi Silme işlemlerine bu amaçla geldiyseniz, bu konuda yapılabilecek bir şey olmadığını da söylemek isteriz.

Mobil üzerinden Twitter Geçmişi Silme işlemleri için arama geçmişi işlemlerini anlatmaya geçecek olursak bunun için elinizde birkaç yöntem yer almaktadır. Öncelikle yapabileceğiniz ilk şey hesabınıza giriş yaptıktan sonra sağ üst köşede yer alan “büyüteç” sembolüne basmaktır. Ardından “Twitter’da Ara” bölümüne dokunmalısınız. Bu kısıma dokunmanızla birlikte karşınıza yakın zamanda yaptığınız aramaların bir dökümü gelecektir. Yakın zamanda yaptığınız aramaları silebilmek için bu aramaların karşısında yer alan “x” işaretine basabilirsiniz. X işaretine bastığınız zaman karşınıza bir uyarı penceresi gelecektir. Bu pencerede “Son aramaları temizle” yazısıyla birlikte “Son “yaptığınız aramanın adı” aramasını silmek ister misin?” sorusu gelecektir. Silmek konusunda kararlıysanız “Evet” butonuna ve silmek konusunda kararlı değilseniz “Hayır” butonuna basabilirsiniz. Böylece arama geçmişi üzerinden Twitter geçmişi silme işlemlerini sonlandırabilirsiniz.

Twitter üzerinde yaptığınız aramaları kaydedebileceğiniz bir yöntem yer almaktadır. Yaptınız aramaları kaydedebilmek için arama yaptıktan sonra, eğer bilgisayarınız üzerinden bu işlemi gerçekleştiriyorsanız arama yapılmış ekranın sağ üst tarafında yer alan “Daha Fazla Seçenek” menüsünü açmalısınız. Ardından aşağıda yer alan fotoğrafta da görüleceği üzere “Bu Aramayı Kaydet” seçeneğine basabilirsiniz.

125

Eğer bilgisayarda değil de akıllı bir telefon ya da diğer akıllı cihaz türevlerinden birini kullanıyorsanız, arama yaptıktan sonra sağ üst köşede yer alan alt alta üç nokta simgesine dokunduktan sonra “Kaydet” butonuna basabilirsiniz.

İşte daha önce bu seçenekleri kullanarak aramaları kaydettiyseniz yine aynı işlemin adımlarını tekrar takip ederek, aynı seçeneklerin yer aldığı yerden “Bu aramayı sil” seçeneğine basarak, kaydedilmiş bu aramayı silebilirsiniz. Böylece arama kayıtları üzerinden Twitter Geçmişi Silme işlemlerini de halletmiş olursunuz.

Twitter arama geçmişinizi silmenin bir diğer ve programsız son yolu ise akıllı cihazınızda yer alan uygulamalar bölümüne girmektir. Twitter Geçmişi Silme işlemlerinde bunun için öncelikle ekranınızın sağ üst köşesinde yer alan çark şeklindeki sembole dokunmalı ve ayarlar menüsünde yer alan uygulamalar bölümüne girmeli ve ardından uygulamalar yöneticisini açmalısınız. Cihazınızda yer alan “Ayarlar” bölümüne girmenin bir diğeri yolu ise ana ekranda yer alan uygulamaları açtıktan sonra “Ayarlar” sembolüne dokunmaktır. Her iki şekilde de uygulamalar yöneticisine ulaşmanızın ardından cihazınızda yer alan uygulamalardan Twitter’ı bulmanız gerekiyor. Ardından bu kısımda yer alan “veriyi sil” ve “ön belleği temizle” seçeneklerini kullanarak Twitter’a ait sadece arama geçmişi verilerinizi değil, Twitter’la ilgili olan kaydedilmiş tüm veri ve bilgileri silersiniz. Bu işlemin ardından hesap ya da hesaplarınızdan çıkış yapılacağını da aklınızdan çıkarmayınız.

Bu işlem bilgisayar hariç tüm mobil twitter uygulamalarında yapılabilmektedir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz