Twitter Hesap Silme | Hesaplarınızı silmek artık çok kolay!

Twitter Hesap Silme

Twitter, 2006 yılında Jack Dorsey tarafından geliştirilmiştir. Kullandığı özgün kullanım şekli ile dünya çapında kısa sürede ün kazanmış ve yayılmıştır. Türkçe olarak kullanıma tam olarak 25 Nisan 2011 tarihinde açılmıştır. Twitter kullanıcılarının etkilerini araştırırken onların sahip oldukları takipçi sayısında ziyade gönderilerinin aldığı “retweet”lere göre değerlendirmektedir. Retweet’i bilmeyen okuyucularımız için retweet Twitter üzerinde bulunan herhangi bir gönderiyi direkt olarak gönderinin sahibi ile birlikte kendi sayfanızda tekrar paylaşmak anlamına gelmektedir. Twitter’ın logosunda bulunan ünlü kuş bir erkek kuştur. Hatta bir adı bile var. Adı; Larry. Eskiden daha kaba ve sert bir görüntüsü olan Larry’nin Twitter tasarımcıları tarafından ilerleyen zamanlarda daha yumuşak ve göze hoş gelen yeni versiyonu ile değiştirildi.

Twitter bir sosyal ağ olmakla beraber aslında site yapısı sebebiyle bir mikroblog olarak da tanımlanır. Twitter muadilleri diğer sosyal paylaşım siteleri gibi yeni nesil iletişim araçları arasında görülmektedir. Twitter’da attığınız 140 karakter ile sınırlı olan tweetlerinizi dilediğiniz şekilde isterseniz herkesin görebileceği gibi isterseniz sadece sizin onayladığınız takipçilerinizin görebileceği şekilde güvenlik ayarlarını değiştirebilirsiniz.

Twitter, Facebook’dan sonra gelen günümüzün en popüler sosyal ağlarından biridir. Tweet olarak bilinen ve Twitter’ın bel kemiği olan paylaşım şeklinin orjinalliği bu sosyal ağ sitesinin gözdeler arasında yerini almasını sağlamıştır. Sadece 400 karakter ile sınırlanan, atacağınız bu “tweet” fikirlerinizi kısa ve öz ifade etmenizi sağlayarak iletişimi yoğunlaştırmıştır. Bu haliyle Twitter gözde sosyal ağlar arasında kendine yer açmış ve pek çoğumuzun kullandığı bir site halini almıştır. Bununla beraber Twitter kullanıcıları gün geçtikçe artmaktadır. Eskiden sadece sosyal işler için kullanılan Twitter ve muadilleri diğer sosyal medyalar artık pek çok resmi ve özel kuruluşun da kullandığı hatta kullanması artık zorunluluk haline gelmiş iletişim araçları haline gelmiştir. Televizyon izleme oranı git gide azalırken Twitter ve benzeri sosyal ağların insanlara ulaşma oranı ve kalitesi gün geçtikçe artmaktadır.

Artık Twitter hayatımızın pek çok yerinde bulunmaktadır. Bunlara örnek verecek olursak; şu anda pek çok markanın Twitter’da hesabı olmasından öte bu hesapları üzerinden iletişim kuruyor, şikayet alıyor ve destek sağlıyorlar. Bununla beraber sosyal medyayı aktif şekilde kullanan bu markalar diğer sosyal medya hesaplarından da benzer bir uygulama yürütmekteler. Sadece özel şirketler değil devlet kurumları ve resmi kuruluşlar da Twitter’ı benzer şekilde kullanmaktalar. Belediyeler, bakanlıklar vb. pek çok resmi kurum ile iletişim kurarak bilgi edinmenizi mümkün kılmışlardır. Özellikle Twitter’ı aktif olarak kullanan kullanıcılar için hayatının bu kadar içinde olmasına rağmen bazı kullanıcılar değişik sebeplerden dolayı hesaplarını silmek isteyebilmektedirler. Bu sebepler kullanıcının hissettiği güvenlik sorunları, bağımlılık, gerekli bulmama gibi sebeplerden ötürü olabiliyor. Sizlere Twitter Hesap Silmeyi resimli olarak açıkladık.

Twitter gibi büyük bir sitenin sadece bilgisayar üzerinden ulaşılabilir olmasını bekleyemeyiz. Twitter’ın da bir mobil cihaz uygulaması bulunmaktadır. Tarayıcınız üzerinden kullanabileceğiniz pek çok Twitter özelliğini mobil cihazınız ile de kullanmanız mümkün. Ancak Twitter hesap dondurma ve Twitter Hesap Silme işleminizi mobil cihazda bulunan Twitter uygulaması üzerinden gerçekleştirmeniz mümkün değil. Pek çok internet sitesinin uyguladığı bir strateji olarak hesap silme işlemlerini çok kolay olarak gerçekleştirmenizi istememektedirler. Bazı uygulamalar sizi Twitter hesap dondurma ve Twitter Hesap Silme işleminden vazgeçirmeye çalışan uygulamalar olacağı gibi bazı uygulamalar ise sizin hesap güvenliğinizi gözeten zorunlu uygulamalardır. Bu yüzden aşağıda bahsettiğimiz güvenlik adımlarını ve Twitter hesap dondurma ile Twitter Hesap Silme işlemini gerçekleştirmeniz için gerekli olan adımları teker teker takip ederek Twitter hesap dondurma ve Twitter Hesap Silme işlemini başarı ile gerçekleştirmeniz mümkün olacaktır.

Twitter Hesabınızı Silmeden Önce Dikkat Etmeniz Gerekenler

Twitter hesabınızı sildiğiniz zaman attığınız tweetlerin, resimlerinizin ve bilgilerinizin silineceği konusunda sizi uyarmak isteriz. Twitter da diğer pek çok sosyal medya gibi hesap silme işleminizi gerçekleştirdikten sonra hesap bilgilerinizi, belki geri dönmek isterseniz, kararınızı değiştirirseniz diye saklı tutmaktadır. 30 gün süren bu saklı tutma evresinden sonra hesabınız tamamen silinmektedir. Bu işlemi gerçekleştirirken dikkat etmeniz gereken hesabınızı silme talimatı verdikten 30 gün sonra verilerinizin geri dönülmez şekilde yok olacağıdır. Bu aşamaya kadar olan kısımda Twitter hesap dondurma işlemini gerçekleştirmiş olursunuz. Twitter Hesap Silme işlemini 30 gün sonrasında tamamladığınızda ve hesabınız tamamen silindiğinde hesabınızdan sadece tweet’leriniz değil paylaştığınız resimler ve videolarınız da silinecektir. Dolayısıyla eğer önemli gördüğünüz ve kopyası başka yerde bulunmayan verilerinizin güvenliği ve kaybolmaması açısından bu işlemi gerçekleştirmeden önce önemli verilerinizi yedeklemenizi tavsiye ediyoruz. Twitter Hesap Silme işlemini gerçekleştirdiğiniz zaman bundan takipçilerinizin de etkileneceğini unutmayın size ulaşamayacak ve gönderilerinizi göremeyeceklerdir. Eğer iletişimi kaybetmek istemediğiniz takipçileriniz veya takipte bulunduğunuz arkadaşlarınızdan iletişimi kaybetmek istemedikleriniz varsa lütfen diğer iletişim bilgilerini almayı unutmayın. Yoksa tekrar iletişim kurmada zorlanabilir veya bir daha iletişim kuramama durumu ile karşı karşıya gelebilirsiniz.

Twitter Hesap Silme Resimli Anlatım

Twitter hesap silme nasıl yapılır anlatmaya başlamadan önce bu linki paylaşmamız gerekmektedir: https://twitter.com/settings/accounts/confirm_deactivation

Bu bağlantıya tıkladığınız zaman sizi Twitter, direkt olarak sizi Twitter Hesap Silme sayfasına yönlendirecektir.

screenhunter_13-jul-19-01-56-1-1024x561

Yukarıdaki gibi görünecek olan ekranda Twitter, sizi bu işlem hakkında detaylı olarak bilgilendirmeye çalışmıştır. Daha önce dikkat edilmesi gerekenler başlığı altında da belirttiğimiz gibi Twitter Hesap Silme işlemi hesabınızın belki fikrinizi değiştirirsiniz diye 30 günlüğüne dondurma işlemi ile başlar ve 30 günün sonunda hesabınızın tamamen silinmesi ile son bulur. Twitter hesabınızın tamamen silinmesi için Twitter Hesap Silme talebinde bulunduktan sonra Twitter hesabınıza bir daha giriş yapmamanız gerekmektedir. Böylelikle Twitter hesap dondurma işlemleriniz gerçekleşmiş olur. Hesabınızı tekrar aktive ederseniz, Twitter hesabınızı silmek için tekrar bir 30 gün daha beklemeniz gerekecektir.

Yukarıda kırmızı kutu içinde bulunan butona basarak işleminizi başlatabilirsiniz. Bu örneklerimizde bulunan isimler tamamen örnektir ve bu hesap siz bu yazıyı okurken silinmiş olacaktır. Yukarıda”@…” olarak görünen yerde sizin adresinizin ismi bulunacaktır. Kırmızı kutunun içine aldığımız butona bastığınız zaman karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecektir.

screenhunter_14-jul-19-01-56-1024x561

Yukarıda çıkan mini kutuda Twitter sizden bu işlemi gerçekleştirebilmek için şifrenizi tekrar girmeniz istemektedir. Şifrenizi yukarıda görülen alana tekrar yazıp “Hesabı devre dışı bırak” butonuna bastığınız zaman gelen aşağıdaki gibi ekranı gördüğünüz zaman Twitter Hesap Silme işleminizin başladığını anlayabilirsiniz. Bu aşamada Twitter hesap dondurma işleminiz tamamlanmış olur. Bu işlemi gerçekleştirdikten tam 30 gün sonra hesabınız bir daha ulaşamayacağınız şekilde silinecektir. Bu 30 günlük hesap dondurma işlemi sırasında hesabınız diğer kullanıcılara görünür olmayacaktır. Bu sebeple işlemi gerçekleştirdiğiniz andan itibaren arkadaşlarınız veya diğer Twitter kullanıcıları hesabınıza ulaşamayacaktır.
Twitter Hesap Silme

Yukarıdaki ekranı gördüğünüz zaman Twitter Hesap Silme işleminizin başladığını anlayabilirsiniz. Dilerseniz yeni Twitter hesabı açabilirsiniz.

Mobil Cihazdan Twitter Hesabı Silme

Twitter da diğer sosyal ağ kullanıcıları gibi onlara olan hesaplarınızı silme işlemini akıllı cihazlarınızdaki uygulamalara da ekleyerek kolaylaştırmak istememektir. Dolayısıyla mobil cihazınız ile Twitter hesabı silmek için yukarıda anlatmaya çalıştığımız Twitter hesap dondurma ve Twitter Hesap Silme adımlarını mobil cihazınızın tarayıcısından gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Sizlere aşağıda Twitter hesap dondurma ve Twitter Hesap Silme işlemi için gereken bağlantıyı tekrar paylaşıyoruz.

Twitter Hesap Silme İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz