Twitter Kullanıcı Adı Değiştirme | Hesaplarınızı silmek artık çok kolay!

Twitter Kullanıcı Adı Değiştirme

Twitter 2004 yılında Odeo çatısı altında faaliyete geçiriliyor. Ardından 2005 yılında podcasting ismiyle servis olarak tanıtılıyor ancak beklenen ilgi görülmediği için 2006 yılının Şubat ayında Noan Glass, Evan Williams, Jack Dorsey ve Biz Stone tarafından insanların durumlarını paylaşabilecekleri bir proje olarak üzerinde çalışılmaya başlanıyor. Bu çalışma neticesinde Jack Dorsey, durum konseptini ileri sürüyor ve Mart ayının ilk günlerinde Noah Glass tarafından yapılan bir öneriyle isim olarak Twitter seçiliyor. Ardından 21 Mart 2016 tarihinde de resmen kuruluyor.

2006 yılı boyunca Jack Dorsey tarafından geliştirilen Twitter dünya çapında sahip olduğu popülerliği gün geçtikçe arttırmayı başarmış ve içerdiği uygulamaların programlama ara yüzlerinin kısa mesaj alım ve gönderimi konusundaki olanaklarıyla birlikte Twitter, internet dünyasının SMS’i olarak anılmaya başlıyor. 2011 yılının Nisan ayının 25. gününde ise Twitter Türkçe olarak kullanılabilir bir hale geliyor. Twitter üzerindeki kullanıcıların etkisinin takipçi sayısından ziyade kullanıcıların attıkları tweetlere gelen retweetlerle alakalı olduğu da ortaya konan bir gerçektir.

Twitter kullanıcı adı değiştirme işlemlerinden bahsetmeden önce biraz daha Twitter’dan bahsedelim. Bildiğiniz üzere twitter kullanıcılarına tweet atarlarken 140 karakterlik metin yazma imkanı sunuyor. Son yapıaln değişikliklerle birlikte bu 140 karakterlik metnin içine bağlantılar dahil edilmiyor ve böylelikle kullanıcılar yaptıkları paylaşıma daha fazla harf ya da kelime ekleyebiliyorlar. Twitter 350 milyon aktif kullanıcıya sahip olan bir mikroblog ve sosyal ağ sitesidir. Kullanıcılar tarafından atılan tweetler herkes tarafından görünebilir. Sadece gizli hesapların attığı tweetleri görebilmek için o kişiyi takip etmeniz gerekmtekdir. Hesabını gizlemiş olan birini takip ettikten sonra ona bir talep gönderilecektir ve bu talebin onaylanması dahilinde bu hesabı takip etmeye başlayabilir ve bu hesap tarafından atılan tweetleri görme imkanına erişmiş olursunuz. Eğer hesabı gizli olan birini takip ediyorsanız ya da hesabı gizli olmayan birini takip ediyor ya da etmiyorsanız bu kişilerin hesaplarından takip ettiği kişileri ve bu hesapları takip eden kişileri de görebilirsiniz. Ayrıca Twitter’ı akıllı cihazlarda bulunan uygulamalar ve tarayıcılar aracılığıyla da kullanabilme imkanına sahipsiniz. Ayrıca belirli ülkelerde mümkün olan kısa mesaj servisi doğrultusunda da Twitter’dan tweet atabilirsiniz.

Twitter Kullanıcı Adı Nasıl Değiştirilir?

Twitter’a kayıt olurken rastgele bir kullanıcı adı belirlenerek üye olunmaktadır. Ardından geçen zamanlarda ise kullanıcı adlarına dair fikirleri değişiyor ve bu sebepler kullanıcı isimlerini değiştirmek istiyorlar. Zamanla değişen fikirler ve yansıtılmak istenen sembolik anlamlara göre kullanıcı adları belirleniyor. Kullanıcı adı değiştirme işlemi oldukça kolay ve kısa bir sürede halledilebilen bir işlem olsa da bu konuda da dikkat edilmesi gereken bazı durumlar var.

Twitter kullanıcı adınızı değiştirebilmek için daha önce kullanılmamış bir kullanıcı adını girmeniz gerekmektedir. Eğer daha önce kullanılmış ya da şu an kullanılmakta olan bir kullanıcı adı seçerseniz, Twitter sizi “Kullanıcı adı uygun değil” şeklinde bir uyarıyla uyaracaktır. Bu nedenle isterseniz farklı bir kullanıcı adı deneyebilir isterseniz alt çizgi, çeşitli rakamlar ya da fazladan harfler gibi eklemelerle birlikte kullanıcı adınızı belirleyebilirsiniz.

Twitter kullanıcı adı 15 karakterden daha fazla olamaz. sadece harf sayı ve alt tireyle oluşturulabilir. Farklı karakterlerle ya da boşluklarla kullanıcı adı oluşturamazsınız. Daha önce kullanılmış olan bir kullanıcı adını almak için aradan 45 gün geçmesi gerekmektedir.

Eğer, twitter kullanıcı adınızı değiştirmek istiyorsanız, dikkat etmeniz gereken bir diğer şey, kullanıcı adınızın, değiştirmenizin ardından serbest kalacak olmasıdır. Twitter kullanıcı adınızı değiştirdiğiniz andan itibaren, eski Twitter kullanıcı adınız serbest kalır ve başkaları tarafından kullanılabilir hale gelir. Bu nedenle tekrar kullanıcı adınızı almak için geriye dönüş yaparken “Kullanıcı adı uygun değil” uyarısıyla karşılaşırsanız bu konuda şaşırmamanız ve kızmamanız gerekmektedir. Aynı şekilde sizde almak istediğiniz bir kullanıcı adının bir başkasında olduğunu fark ederseniz ve bu kullanıcının hesabını düzenli aralıklara takip ederseniz, o hesabın kullanıcı adını değiştirmesiyle birlikte o kullanıcı adını siz kullanmaya başlayabilirsiniz. Bunu yapabilmek için tek yapmanız gereken şey aşağıdaki adımları bir bir takip etmektir.

Twitter kullanıcı adını değiştirebilmek için Twitter hesabınıza giriş yapmanız gerekiyor. Ardından sağ üst köşede bulunan “Profil ve Ayarlar” kısmına tıklayıp altta çıkan menüden “Ayarlar”ı seçmelisiniz.

aaaaa

Ardından karşınıza gelecek “Ayarlar” menüsünün en üst kısmında yer alan “Kullanıcı Adı” bölümünden adınızı değiştirebilirsiniz.

kullanici-adi

Eğer kullanıcı adı kısmını boş bırakırsanız ya da yukarıda bahsettiğimiz şeylerden birini eksik ya da yanlış yaparsanız karşınıza gelecek uyarı, “Kullanıcı adı uygun değil” olacaktır.

Eğer doğru ve kullanılabilir bir kullanıcı adı girdiyseniz kullanıcı adı kısmında “Uygun” yazısı çıkacaktır.

Ardından sayfanın alt kısmında bulunan “Değişiklikleri Kaydet” butonuna tıklayarak işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Twitter Kullanıcı Adını Mobilden Nasıl Değiştiririm?

Twitter kullanıcı adınızı mobil Twitter uygulaması üzerinden değiştirebilmek için ne yazık ki yapabileceğiniz herhangi bir şey bulunmamaktadır. Şu an için Twitter mobil uygulaması kullanıcı adı değiştirme özeliğine sahip değildir. Fakat mobil cihazlarınızdaki tarayıcılar üzerinden mobile.twitter.com ‘a girerek yukarıda anlattığımız işlemlerin aynısını takip ederek Twitter kullanıcı adınızı değiştirebilirsiniz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz