Twitter Unfollow | Hesaplarınızı silmek artık çok kolay!

Twitter Unfollow

Twitter birçok insanın hayatında önemli bir yer kaplamaktadır. Aslına bakarsanız sosyal medya artık hayatımızda önemli bir yer kaplıyor. Haberleri, bilgi alışverişini, haberleşmeyi ve insan hayatı için önemli pek çok sosyal ihtiyacımızı artık bu sanal ortamlar sayesinde karşılıyor hale geldik. İnsanlar çeşitli sebeplerden dolayı sosyal medya hesaplarını kullanmak isteyebilmektedir. Bunun en önemli sebeplerinden biri düşündüklerini veya bildiklerini olabildiğince fazla insanla paylaşma isteği olabilir. Günümüzde birbiriyle alakasız çok sayıda insanla tanışmadan ve görüşmeden bilgi aktarımı yapılabilecek başka bir ortam daha yoktur.

İnsan sosyal bir varlıktır, sosyalleştiği ve diğer insanlarla iletişim halinde bulunmaktan mutluluk duymakta, bu aktivite sonucu mutlu olmak için gelişmiştir. Dolayısıyla sanal ortamda gerçekleştirdiği bu yüksek dozda sosyal ve iletişimsel aktivite onu olması gerekenden çok daha yüksek bir şekilde mutlu hissetmesine sebep olabilmektedir. Bu da beraberinde bağımlılık getirebilmektedir. Dışarı çıktığımız zaman çevrede pek çok insanın çok önemli ve odak gerektiren işleri yaparken telefon veya tablet ekranına bakıyor olduğunu görebilirsiniz. Özellikle telefonların pek çok dikkatsizlik sebebiyle oluşan trafik kazalarında etkili bir rol oynadığını bilmekteyiz.

Twitter ve onun gibi diğer sosyal medya ortamlarının kullanıcıları sadece şahıslar değildir. Günümüzde pek çok firma, özellikle kurumsal firmalar sosyal medya ortamlarını çok aktif kullanmaktadır. Pek çoğu bu ortamda destek hizmetleri bile vermekte, reklam yapmakta ve ilgi çekmektedir.

Twitter, 21 Mart 2006’dan bu yana hayatımızda bulunmaktadır. O zamanlardan beri hayatımızın önemli bir parçası haline gelen önce sosyal medya sitelerinden biri olmaktadır. Twitter dört girişimci tarafından 21 Mart 2006 tarihinde kurulduğunda sadece bir sosyal ağ olarak değil aynı zamanda bir mikroblog olarak kurulmuştur. Twitter hesabınız ile yaptığınız paylaşımlar 140 karakter ile sınırlıdır. “Tweet” denilen gönderinizi gerçekleştirirkten tek bir gönderi için azami 140 karakter kullanabilirsiniz. Aslında Twitter’ın diğer blog veya sosyal medya mecralarından ayıran ve ilgi çeken en önemli özelliği budur diyebiliriz. “Tweet” kelimesinin tam Türkçe karşılığı cıvıldamak anlamına gelmektedir. Twitter’ın logosuna baktığınız zaman görebileceğiniz üzere Twitter’ın logosu cıvıldayan (yani tweetleyen) bir kuştur. Aslında biz bir tweet okuduğumuz zaman okuduğumuz ve öğrendiğimiz şeyi bize “kuşlar söylemiş” oluyor.

Twitter, Facebook arkadaş ekleme konsepti üzerine kurulmuş bir site değildir. Twitter, takipçi sistemi ile işlemektedir. Kullanıcılar değişik Twitter hesaplarını takip edebilir (follow) ya da onları takip etmekten vazgeçebilir (unfollow). Twitter unfollow çeşitli mizah sayfalarının konusu olmakla beraber Twitter follow ve Twitter unfollow sistemleri Twitter sisteminin özünü oluşturmaktadır. Twitter’da followladığınız kişilerin paylaşımlarını Twitter hesabınızın ana sayfa akışında görebilirsiniz. Takip ettiğiniz ve sevdiğiniz kullanıcıların paylaşımları sayesinde akışınız sizin için özelleşir ve Twitter’da yaşadığınız deneyim daha keyifli olması yanında size özel bir hale gelir. Twitter unfollow yaptığınız zaman o kullanıcıyı takip etmeyi bırakmış olursunuz ve o kullanıcının attığı tweetler artık akışınızda görünmeyecektir.

Twitter Unfollow Nasıl Yapılır?

Twitter Unfollow işleminizi gerçekleştirmeden önce hatırlatmak istediğimiz bölümler var. Twitter Unfollow işlemini gerçekleştirdiğiniz zaman takip etmekten çıkarmak istediğiniz kişinin eğer profili takipçileri dışındaki kişilere kapalıysa o kişinin attığı tweetleri görme şansınız olmayacaktır. Eğer paylaşımlarından hoşlandığınız bir Twitter kullanıcısıysa eğer iki kere düşünmenizde fayda olacaktır. Eğer o kişiyi tekrar takip etmek isterseniz “Takip et” butonuna tıkladığınız zaman takip etmek istediğiniz Twitter kullanıcısa takip isteği gidecektir ve o kişi takip isteğinizi kabul ederse ancak o kişinin tweetlerini tekrar görebilirsiniz. Bunun dışında tweetlerini kendi Twitter hesabınıdan görmeniz mümkün olmayacaktır. Aynı şekilde bu sizin için de geçerli. Eğer Twitter profiliniz takipçileriniz dışındaki kişilere kapalıysa sizi takip etmekten çıkarmak isteyen biri yani “Twitter Unfollow” yapmak isteyen kişi bu işlemini gerçekleştirdikten sonra sizi tekrar takip etmek istediğinde size bildirim gelecektir. O kişinin sizin gönderilerinizi görüp görmemesini tercih etmek size kalmıştır.

Yazımızın devamında Twitter Unfollow işlemini nasıl gerçekleştirebileceğinizden bahsedeceğiz.

Twitter Unfollow

Twitter Unfollow işlemini gerçekleştirmek için yani Twitter’da herhangi bir hesabı takipten çıkarmak için yukarıda da rastgele seçtiğimiz Twitter hesabının işaretlediğimiz bölgesindeki butonun içinde görüldüğü gibi o hesabı daha önceden takip ediyor olmamız gerekmektedir. Eğer yukarıdaki örnekte görüldüğü üzere Twitter Unfollow işlemini gerçekleştirmek istediğiniz Twitter hesabının ilgili butonunda “Takip ediliyor” yazısı yerine “Takip et” ifadesini görürseniz zaten o hesabı ya takip etmiyorsunuz ya da daha önceden bir şekilde takipten çıkarmışsınız yani Twitter Unfollow etmişsiniz demektir. İşlemi gerçekleştirmek istediğiniz hesap yukarıdaki gibi takip ediliyor ise yapmanız gereken işlem oldukça kolay butonun üzerine fareniz aracılığıyla giderek butona bir kere tıklamak.

Twitter Unfollow

Yukarıda da görüldüğü fareniz yardımı ile ilgili butonun üzerine gittiğiniz zaman “Takip ediliyor” yazan butonun üzerindeki ifade yerini “Takibi bırak” ifadesine bıraktı. Butonun içinde yazan yazı “Takibi bırak” (Twitter Unfollow) olarak değiştiği zaman butona tıklamanız gerekmektedir.

Twitter Unfollow

Tıklama işlemini gerçekleştirdiğiniz zaman yukarıda da görüldüğü gibi ilgili buton “Takip et” ifadesini içeriyor olacaktır. Bu ifadeyi gördüğünüz zaman Twitter Unfollow işlemini başarıyla gerçekleştirdiğiniz anlamına gelmektedir. Eğer değişiklikleri farkedemiyorsanız sayfayı yenileyebilirsiniz. Bunun için kullandığınız tarayıcınızın üstünde ilgili butona tıklayarak ya da tarayıcınız aktif durumdayken klavyenizin üzerinde bulunan “f5” butonuna tıklayarak bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Twitter Unfollow işlemini gerçekleştirdikten sonra takipten çıkardığınız hesabın tweetlerini artık anasayfa akışınızda görmeyeceksiniz. Daha önceden akışınızda var olan o hesaba ait gönderiler de eğer yok olmadıysa Twitter anasayfanızı yukarıda bahsettiğimiz şekilde yenilediğiniz zaman yok olduğunu göreceksiniz.

Bir hesabı takip etmiyor olmanız kişiye direkt mesaj (DM) atamayacağınız anlamına gelmemektedir. İsteğe bağlı bir özellik olmakla beraber bazı Twitter kullanıcıları takipçileri olmayan kişilerinde kendilerine direkt mesaj atmalarına izin verebilmektedirler. Aynı şekilde sadece takipçilerin kendisine mesaj atmasını isteyen gizli hesaplı Twitter kullanıcıları da mevcuttur. Bazı Twitter kullanıcıları ise Twitter üzerinden her türlü direkt mesajı bloke edecek şekilde ayarlarını düzenleyebilirler. Sizde Twitter hesabınızla ilgili her türlü ayarı ve yetenekleri Twitter hesabınız üzerinden ulaşabileceğiniz ayarlar kısmında görebilir, size en uygun ayarları kendiniz seçebilirsiniz.

Twitter Giriş İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz