Url Engelleme | Hesaplarınızı silmek artık çok kolay!

Url Engelleme

Url Engelleme İşlemi Nasıl Yapılır?

Url engelleme işleminin çeşitli yolları vardır. Bu yollardan biri program kullanarak diğeri de programsız bir şekilde url engellemektir. Program kullanarak url engellemenin birçok yolu vardır ve bu tür programlara ios işletim sistemi yüklü akıllı cihazlar aracılığı ile ya da Android işletim sistemi yüklü akıllı cihazlar aracılığı ile bu cihazların içinde yer alan marketlerden ulaşabilirsiniz. Bu marketler App Store ve Google Play Store’dur. iOS işletim sistemi yüklü akıllı cihaz kullanan kişiler App Store üzerinden url engelleme üzerine yapılmış programları indirebilirler. Android işletim sistemi yüklü akıllı cihaz sahipleri ise url engellemek için bir program kullanmak istiyorlarsa, bu isteklerini Google Play Store üzerinden kendilerine uygun bir programı indirerek yerine getirebilirler.

Peki url engelleme işlemini programsız bir şekilde nasıl yapabiliriz? Program kullanmadan url engellemenin birkaç farklı yolu bulunmaktadır. Şimdi bu yolları anlatmaya başlayalım.

Url ya da site engellemenin en kolay, en hızlı ve en etkili yollarından biri tüm tarayıcılar üzerinde çalışmakta olduğu için ayrıca büyük bir cazipliğe sahiptir. Bu url engelleme yöntemi sayesinde url engelleme ya da site engelleme işlemlerinizi kolaylıkla halledebilirsiniz. Ayrıca bu yaptığınız işlemi kimsenin fark etmemesini istiyorsanız da bu konu hakkında pek fazla endişelenmenize gerek kalmaz. Zira url engellemenin bu yolu kolay kolay fark edilebilen bir işlem değildir. Ayrıca bu tür site engelleme ya da url engelleme üzerine kullanılan programların bilgisayarınızı ve internetinizi yavaşlatmak, bilgisayarınıza ve diğer programlarınıza kötü amaçlı yazılım ya da virüs sokmak gibi kötü ve oldukça olumsuz yan etkileri bulunmaktadır. Fakat konu bu ve anlatacağımız diğer yönteme geldiğinde bu tür sorunlarla karşılaşmazsınız. Bu yol sayesinde url engelleme için hiçbir program kullanmanıza gerek olmadığı için bilgisayarınıza girecek virüs ya da kötü yazılımlardan korkmanıza da gerek kalmaz.

Url engelleme işlemini yapabilmek adına ilk yapmanız gereken şey masa üstünüzde ya da başlat çubuğundaki seçenekler arasında yer alan “Bilgisayar” simgesine gelip üzerine tıklayarak bu klasörü açmaktır. Ardından “C” dizinine ya da işletim sisteminizi hangi diske kurduysanız o diske tıklayarak giriş yapmalısınız. Bir sonraki aşamada yapacağınız şey “Windows” klasörünü açarak içerisinde yer alan “System32” adlı klasöre girmektir. VE ardından “drivers” klasörünü bulmalısınız. Son olarak yapmanız gereken şey ise “etc” klasörünü açmaktır.

Yani yapmanız gereken şeyi tek tek anlatacak ve tek bir çizelge üzerinde gösterecek olursak, “C > Windows > System32 > drivers > etc” yapacağınız işlemler işte tam da bu şekildedir. Elbette biraz önce de uyardığımız gibi işletim sisteminizi farklı bir diske yüklediyseniz bu işlemleri o disk üzerinden gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

screenshot_1

Ardından etc klasörünün içinde yer alan “Hosts” dosyasını açmalısınız. Bu dosyayı çift tıklayarak açabileceğiniz gibi dosyanın üzerine gelerek sağ tıklayıp ardından “Birlikte Aç” seçeneğine tıklayabilirsiniz. İki türlü de karşınıza aşağıdaki uyarı penceresi gelecektir. Bu pencerede “Bu dosyayı nasıl açmak istiyorsunuz?” sorusu yer almaktadır. Seçenekler arasından not defterini seçmeniz gerekmektedir. Ardından “Tamam” butonuna basabilirsiniz.

Not defteri şeklinde açtığınız dosyayı biraz sonra göreceğimiz şekilde düzenlemeniz gerekmektedir. Engellemek istediğiniz site ya da siteleri engellemek için aşağıdaki gibi bir yol izleyebilirsiniz.

Eğer açılan not defterini aşağıdaki gibi doldurursanız Google ve Twitter sitelerine girişi engellemiş olursunuz. Aynı şekilde engellemek istediğiniz sitenin url’sini aşağıdaki gibi yazıp başına da 127.0.0.1 sayılarını bu şekilde eklerseniz, bu siteye bilgisayarınızda yer alan tüm tarayıcılardan girilmesini engellemiş olursunuz.

# localhost name resolution is handled within DNS itself.
# 127.0.0.1 localhost
# ::1 localhost
127.0.0.1 www.twitter.com
127.0.0.1 twitter.com
127.0.0.1 www.google.com
127.0.0.1 google.com

Modem Üzerinden Url Engelleme

Modem üzerinden url engelleme işlemlerini yapabilmek için öncelikle modem arayüzüne giriş yapmanız gerekmektedir. Modem üzerinden site engellemek istiyorsanız kullandığınız modemin arayüzüne nasıl giriş yapacağınızı da bilmeniz gerekmektedir. Kullanmakta oldunuz modemin arayüzüne nasıl giriş yapacağınızı bilmiyorsanız modeminizi internet üzerinde aratarak arayüzüne nasıl giriş yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz. Yine aynı şekilde modeminize ait kullanıcı adı ve şifrenizi, eğer değiştirmediyseniz modem markasının sitesinde bulabilirsiniz.

Modem üzerinden url engellemenin yolu genel olarak tüm modemlerde aynıdır. O yüzden url engellemek için yapmanız gerekenleri genel olarak modem arayüzleri üzerinden anlatacağız. Modemlerde url engellemenin iki farklı yolu vardır. Modem üzerinden url engelleme yollarından ilki modemlerinizde yer alan “Ebeveyn Kontrolü”dür. Sizin modeminiz de ebeveyn kontrolü bulunmayabilir. Her modemin ebeveyn kontrol menüsü bulunmasa da her modemde filtreleme bölümü bulunmaktadır.

İlk olarak Ebeveyn Kontrolü’nü ya Filtreleme bölümünü etkinleştirmeniz gerekmektedir. Ardından yapmanız gereken şey ise oldukça kolaydır.

Örneğin, Ebeveyn Kontrolü’nde ilk olarak yeni bir kural belirlemeniz gerekmektedir. Ardından bu kuralların içeriğini belirlersiniz ve belirlediğiniz içeriğin, engellemek istediğiniz sitenin alan adlarını girdikten sonra engellemek istediğiniz siteye dair url girişini engellemiş olursunuz. Aynı şey Filtreleme bölümü içinde geçerlidir. Zira filtreleme işlemlerini yaparken yapacağınız işlemlerde hemen hemen aynı şekildedir. Engellemek istediğiniz sitenin url’sini modeminizde yer alan filtreleme kısmına girdikten sonra bu url’i engellemiş olursunuz. Yine aynı yer üzerinden url engelleme ve kaldırma işlemlerini de yapmanız mümkündür. Engellemek istediğiniz url’i bu şekilde girdiğiniz sürece modeminiz üzerinden bu sitelere giriş yapılmasını engellemiş olursunuz.

Modem üzerinden url engelleme işlemleri genel olarak bu şekilde gerçekleşmektedir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz