Usb Engelleme | Hesaplarınızı silmek artık çok kolay!

USB Engelleme

USB, “Universal Serial Bus” kelimelerinin kısaltımından oluşmaktadır. Universal Serial Bus’ın türkçesi ise “Evrensel Seri Veriyolu”dur. Evrensel Seri Veriyolu cihazları bilgisayarlara dış donanım olarka bağlantı kurmamımızı sağlayan seri yapılı bir bağlantı yöntemidir.  USB ilk olarak 1996 yılında Intel tarafından üretilmiş olsa da günümüzde aralarında Microsoft ve IBM gibi büyük firmalarında olduğu birçok farklı şirket tarafından üretilmektedir. Aynı şekilde ilk çıktığı zaman böyle bri cihazın çıkmasının dahi sebebini sorgulayan kişiler olsa da günümüzde bilgisayara erişimi olan hemen hemen herkes tarafından kullanılan bir cihazdır. İlk çıktığı zamandan itibaren oldukça büyük yol kat etmiş ve 2013 yılının Temmuz ayının 31. gününde 3.1 sürümünü yayınlamıştır.

Günümüzde bilgisayarların çeşit çeşit versiyonları bulunsa da her türden bilgisayarın da cd-rom, dvd-rom ve usb girişi gibi ortak yönleri bulunmaktadır. USB girişleri hemen hemen tüm bilgisayarlarda yer alırken bu girişler genellikle iki ila dört arasında değişim gösterse de çok daha fazla usb girişine sahip olan bilgisayarlar da mevcuttur.

Usb engelleme işlemlerini kullanmak isteyen kişi sayısı aslına bakılırsa oldukça fazladır. Kişilerin usb engelleme işlemlerini nasıl yapacağını bilmiyor olması da oldukça normaldir. Usb engelleme yapmak isteyen kişiler genellikle internet kafe yöneticileridir. Zira internet kafeler üzerinde bilgisayarlara takılan usb cihazları başa bela olabilmektedir. İnternet kafelerde bilgisayara takılan usb cihazları hem internet kafe kullanıcıları hem de internet kafenin yöneticisi olan kişi için çeşitli sorunlar ortaya çıkarabilmektedir. Örneğin, internet kafeye gelen bir müşteri, bilgisayara bir usb taktığında, usb içinde yer alan virüs ya da kötü amaçlı yazılımlar internet kafede yer alan bilgisayarlara sızabilecektir. Aynı şekilde bu bilgisayarlarda olan ya da bu tür sebeplerden dolayı bilgisayara sızan virüs ya da kötü amaçlı yazılımlar internet kafeye gelen diğer müşterilerin usb cihazlarına, bilgisayara takılan telefon ya da diğer türlü aygıtlara sızabilmektedir. İşte bu sebeple usb engelleme işlemleri internet kafe sahipleri için büyük önem arz etmektedir. Zira internet kafeye gittiğinizde bu bilgisayarlarda yer alan bir oyun kayıt dosyasını ya da doğrudan oyunun tamamını usb ye atmak isteyebilirsiniz. Fakat örneğin bu oyunlar lisanslı ve orjinal ise iki taraf arasında lisans sorunları çıkabilir. Bu tür şeylerde birçok kişinin başına sorunlar açabilmektedir.

Usb engelleme isteyen kişilerden bir diğeri de firma yöneticileridir. Firmalarında yer alan dosyaların firma dışına çıkmasını engellemek için bu tür bir yöntem izlemek istemektedirler.

USB Engelleme Nasıl Yapılır?

Usb engelleme işlemlerini yapabilmek için aşağıdaki rehberi adım adım takip ederek bu isteğinizi yerine getirebilirsiniz. Fakat unutmamalısınız ki aşağıdaki işlemler sizinle aynı işletim sistemine sahip bir cihaz üzerinden yapılmamış olabilir. Fakat bu konu hakkında endişe etmeniz için herhangi bir sebep bulunmamaktadır. Zira aşağıda yer alan anlatımda çalıştır komutuna ulaşabilmeniz adına her türlü yöntemi yazmış bulunmaktayız. Bu şekilde Windows XP, Windows 7, Windows Vista ya da Windows 10 gibi işletim sistemleri üzerinden usb engelleme işleminizi yine aşağıda yer alan adımları takip ederek gerçekleştirebilirsiniz.

Usb engelleme işlemini kayıt defteri üzerinden yapabilmek için öncelikle “Başlat” menüsü üzerinden “Çalıştır” seçeneğini açmanız gerekiyor. Eğer başlat menüsünde Çalıştır seçeneği yer almıyorsa Windows ve R tuşlarına aynı anda basarak Çalıştır komutunu aktif hale getirebilirsiniz. Her iki yolla da aynı sonuca ulaşacaksınız. Çalıştır komutunu açtığınız zaman karşınıza çıkacak olan pencere üzerinde yer alan boşluğa “regedit” yazmanız gerekmektedir. Usb engelleme işlemini yapabilmek adına bilgisayarınızda yer alan kayıt defterlerinin olduğu bölüme giriş yapmalıyız. İşte bu işlem de buradan yapılabiliyor. Ayrıca başlat menüsüne geldikten sonra “Arama” bölümü üzerinden “Çalıştır” ya da “Run” yazarsanız, aynı şekilde bu dosyaya ulaşmayı başarırsınız.

Ardından yapmanız gereken şey tümdengelimdir. İlk olarak “Bilgisayar” seçeneğinin atlında yer alan ve en geniş çaplı klasörlerden biri olan “HKEY_LOCAL_MACHINE”‘ klasörünü yan tarafından yer alan + ya da ok sembolüne tıklayarak açmanız gerekiyor. Ardından yapmanız gereken şey “SYSTEM” klasörünü açmaktır. Bu klasörü de açarken + ya da ok sembolüne tıklamanız ya da klasörün üzerine çift tıklamanız gerekmektedir. USB engelleme işlemini yapabilmek adına “CurrentControlSet” adlı klasörü açmalı ve ardından da “Services” bölümüne girmelisiniz. Beraberinde ise son olarak “USBSTOR” sekmesini açacaksınız. Bu şekilde anlattığımız zaman göze karışık gelebileceğinden dolayı bu dosyanın olduğu bölüme ulaşabilmek adına yapmanız gereken şeyleri oklar yardımıyla aşağıda tekrar göstereceğiz.

Bilgisayar –> HKEY_LOCAL_MACHINE –> SYSTEM –> CurrentControlSet –> Services –> USBSTOR

Bu aşamayı geçtikten sonra yapacağınız şey sağ kısımda yer alan dosyalar arasından “Start” değerine tıklamaktır.

1

Start değerine tıkladıktan sonra “Base” yani “Taban” kısmını “Ondalık” yani “Hexadecimal” olarak belirlemeniz gerekiyor. Ayrıca “Value data” yani “Değer verisi” bölümünü de 4 olarak ayarlamalısınız. Değerleri bu şekilde yazdıktan ve seçenekleri doğru bir şekilde belirledikten sonra “Tamam” anlamına gelen “OK” seçeneğine tıklayabilirsiniz. Bu işlemler neticesinde USB bellek kullanımını engellemiş olursunuz. Ancak mouse, klavye, yazıcı gibi cihazlarınız çalışmaya devam edecektir ki sizde bundan farklı bir şekilde işlem yapılmasını istemezsiniz sanıyoruz.
2

Yukarıda yer alan fotoğraf üzerinde bu işlemi yaparken belirlemeniz gereken işaret ve sayılar doğru bir şekilde verilmiştir.

 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz