Viber Engelleme | Hesaplarınızı silmek artık çok kolay!

Viber Engelleme

Viber üzerinden sürekli size mesaj atarak sizi rahatsız eden kişiler olabilir. Tanımadığınız ya da tanımak istemediğiniz insanlar tarafından bitmek bilmeyen mesajlara maruz kalıyor da olabilirsiniz. Artık konuşmak istemediğiniz bir arkadaşınızdan ya da geride bırakmak istediğiniz eski sevgilinizden mesaj gelip duruyor olabilir. Telefon numaranızı kimseye vermemenize rağmen hiç tanımadığınız kişiler tarafından rahatsız ediliyor olabilirsiniz. Her ne sebeple olursa olsun birtakım kişileri engelleme ihtiyacı duymaktaysanız, sizin için hazırladığımız bu içerik sayesinde Viber üzerinden Engelleme konusunda birçok şey öğrenecek ve böylelikle uygulama deneyiminizi olumlu yönde yükseltirken, istemediğiniz kişilerden mesajlardan kurtulup rahatınıza bakabileceksiniz.

Viber Engelleme İşlemlerinden Önce Dikkat Etmeniz Gereken Şeyler

Bir kişiyi Viber üzerinden engellediyseniz, neler olacağını da bilmeniz iyi olacaktır.

Engellediğiniz kişilerin mesajları sizin cihazınıza hiçbir zaman gözükmeyecek ve bu mesajlar size iletilmeyecektir. Çevrimiçi ve son görülme bilgileriniz de engellediğiniz kişiler tarafından görülemeyecektir. Durum mesajlarınız, profil fotoğraflarınız engellenen kişiler tarafından herhangi bir değişiklik olsa dahi görülmeyecektir. Engellenen kişinin engeli kaldırılmadığı sürece bu kişiler, arama yapamaz ve mesaj gönderemez.

Yine de engellemenin yapamadığı bir özellik, bu kişinin Viber listesinden silinmeyecek olmasıdır. Bu kişi aynı zamanda listenizden de çıkmayacaktır. Bu kişiyi Viber’dan silmek için telefon rehberinize girip bu kişiye ait bilgileri silmeniz gerekmektedir. Engellediğiniz bir kişinin engelini kaldırsanız dahi, engelli olduğu süre zarfı boyunca size gönderdiği mesajları alamazsınız.

Tabletlerinizde, masaüstünüzde ve Windows 8 üzerinde yüklü olan Viber üzerinden engellediğiniz kişiler tarafından bildirim ve aramalar almaya devam edersiniz.

Engelleyeceğiniz kişiyi engel listesi üzerinden engellemek istiyorsanız, numarayı girdikten sonra ülke kodu gibi özelliklere dikkat etmeniz gerektiğini aklınızdan çıkarmayınız.

Engellediğiniz kişiler tarafından gönderilen mesajları, engeli kaldırdıktan sonra göremezsiniz. Bu süre zarfında gönderilen mesajlar sadece size mesajı gönderen kişi tarafından görülebilir.

Android ve iPhone cihazlarınız üzerinden birini engellemek için bu cihazlarınızın versiyonları 4.2 ve üstü güncellemeye sahip olmalıdır. Windows 10 üzerinden bu işlemleri yapabilmek için cihazınız 6.0 sürümünde ya da daha üst bir sürümde olmalıdır. Windows Phone 8 bir cihaz kullanıyorsanız 4.4 sürümünü ya da daha üst bir sürümü kullanmanız gerekmektedir.

Kişi Engelleme ya da Engel Kaldırma

Kişi ya da kişileri nasıl engelleyeceğinizi bilmiyor ve öğrenmek istiyorsanız, doğru yerdesiniz demektir. Bu içerikle beraber size Android, iOS, Windows Phone 8 ve Windows 10 cihazları üzerinden kişi, kişiler, numara ya da numaraların nasıl engellendiğini ve engellediğiniz kişilerin bulunduğu listenin yerini anlatırken, yine aynı şekilde engellediğiniz kişilerin, engel listesinden nasıl kaldırılabileceğini anlatacağız.

Android Üzerinden Engelleme

Anlatımımıza Android cihazlar üzerinden başlayalım. Engellemek istediğiniz kişi rehberinizde kayıtlı olsun ya da olmasın, herhangi bir kişi ya da numarayı kolaylıkla engelleyebilirsiniz.

Yapmanız gereken ilk şey, Android cihazınızın “Uygulamalar” bölümünde yer alan “Viber”ı çalıştırmaktır.

Ardından açılacak olan uygulama ekranının üst kısmında yer alan Kiiler kişi simgesine dokununuz.

Bu sayede kişi listeniz açılacaktır. Böylelikle, engellemek istediğiniz kişinin ismine dokunarak bu kişiyi engelleyebilirsiniz.

Bunu yapmak yerine, konuşma penceresinin sağ üst kısmında yer alan, alt alta üç nokta şeklinde bulunan simgeye tıklayarak da kişinin profilini açabilirsiniz.

Engellemek istediğiniz kişiye dokunduktan sonra profil sayfasının sağ üst kısmında bulunan, alt alta üç nokta şekline dokunduktan sonra “Engelle” yazılı butona dokununuz.

Artık bu kişi sizi hiçbir şekilde rahatsız edemeyecek ve sizinle olan iletişimi tamamen kesilecektir.

Dilerseniz aynı işlemleri yaparak, kişinin profil sayfasına girebilir ve seçenekler bölümünden bu kişinin engelini kaldırabilirsiniz.

Ayrıca “Ayarlar” bölümüne girip, “Gizlilik” kısmına giriş yaparsanız orada bulunan “Engelli Listesi”ni göreceksiniz. Bu kısımdan daha önce engellediğiniz kişilerin engelini kaldırabilir ve dilerseniz, kişi ya da numaraları engelleyebilirsiniz.

Eğer tanımadığınız ve rehberinizde ekli olmayan bir numaradan mesaj alıyorsanız, “Report Spam” yani “Spam olarak Raporla” ya da “Block” yani “Engelle”seçeneklerini seçebilir ve bu kişiyi engelleyebilirsiniz.

33

Grup sohbetinde yer alan bir kişiyi engelleyebilmek için, yapmanız gereken ilk şey grup sohbetini açmaktır, ardından ekranı sola kaydırıp, engellemek istediğiniz kişiyi seçtikten sonra sağ üst kısımda yer alan alt alta üç nokta şeklinde duran kısmından “Daha Fazla” seçeneğine tıklayıp “Engelle” tuşuna basmanız gerekmektedir. Android cihazınıza göre bu seçenek ekranın sağ üst kısmında olabileceği gibi sol alt kısımda da bulunabilir.

1122

Grup sohbetinden engellediğiniz kişi yine de grup içindeki aktivitelerinizi görecektir. Siz de aynı şekilde onların yaptıklarını görebilirsiniz. Ancak bu kişiler size mesaj gönderemez.

İOS Üzerinden Engelleme

iOS işletim sistemi yüklü cihazlarınızdan engelleme işlemleriniz için birkaç işlem bulunmaktadır. Eğer tanımadığınız bir numara tarafından rahatsız ediliyor ve bu numara ile iletişimde kalmak istemiyorsanız, sohbet ekranında yer alan kişiyi listenize ekleme ve kişiyi engelle seçeneklerinden “kişiyi engelle”yi seçerek bu kişiyi engelleyebilirsiniz.

i1

Grup konuşmalarında birini engellemek istiyorsanız, grup konuşmasına girdikten sonra ekranı sola kaydırıp, engellemek istediğiniz kişinin üzerine dokunduktan sonra karşınıza çıkacak olan bilgi bölümünde engellemek istediğiniz kişiyi engelleyebilirsiniz.

Rehberinizde bulunan birini engellemek için Engelleyeceğiniz kişinin profil ekranını açtıktan sonra, sağ üst kısımda yer alan “Düzenle” butonuna dokunduktan sonra “Bu kişiyi Engelle” seçeneğine dokununuz.

Eğer, bir kişi ya da numarayı numarasını girerek engellemek istiyorsanız, “Ayarlar” bölümüne girdikten sonra “Gizlilik” kısmında yer alan “Engelli Listesi”nden “Numara Engelle” yolunu takip edip engellemek istediğiniz numarayı girdikten sonra bu kişiyi engelleyebilirsiniz. Yine aynı kısımdan blokladığınız kişi ya da kişilerin engelini kaldırabilirsiniz.

Engellediğiniz kişiler, engellendiğinin bilgisini almazlar.

Windows Phone İle Engelleme

Windows Phone 8 cihazlarınız üzerinden kişi ya da numara engelleme imkanınız 4.4 sürümüyle birlikte gelmiştir.

Engelleme işlemleriniz için birkaç yol bulunmaktadır. Engellemek istediğiniz kişiyi sohbet üzerinden engellemek istiyorsanız, bu kişiyle olan sohbetinizi açtıktan sonra menüyü açıp “Engelle” tuşuna basabilirsiniz.

Bir kişiyi, profil ekranından engellemek istiyorsanız, profil ekranını açtıktan sonra menüyü açıp, “Kişiyi Engelle” butonuna basabilirsiniz.

81

Bir kişiyi engel listesi üzerinden engellemek istiyorsanız, Ayarlar bölümünde yer alan “Gizlilik” kısmından “Engel Listesi”ni açabilir ve “Numara Engelle” bölümünden engellemek istediğiniz numarayı tuşladıktan sonra bu kişiyi engelleyebilirsiniz. Ülke kodu gibi ayrıntıları da aklınızdan çıkarmayınız.

82

Bu bölümden bir kişinin engelini kaldırabilirsiniz. Bunun için engellediğiniz kişinin yanında yer alan “engeli kaldır” seçeneğine dokununuz.

83

Evet bu kısmı da tamamlamış bulunmaktayız. Sıra son olarak Windows 10 üzerinden kişi ya da numara engelleme işlemlerini anlatmaya geldi.

Windows 10 Üzerinden Engelleme

Aynı şekilde Windows 10 üzerinden de engelleme işlemlerinin birkaç yolu bulunmaktadır.

Bir kişiyi sohbet ekranı üzerinden engellemek için, engellemek istediğiniz kişiyle olan sohbetinize girdikten sonra, “Sohbet Bilgileri” bölümüne girip alt kısımda yer alan “Bu kişiyi Engelle” seçeneğine tıklayınız.

101

Bir kişiyi grup sohbeti üzerinden engellemek istiyorsanız, grup sohbetini açıktan sonra, ekranı solay kaydırıp engellemek istediğiniz kişiye dokunduktan sonra “Bu kişiyi Engelle” seçeneğine dokunmalısınız.

Grup sohbeti içinde bu kişi sizin yazdıklarınızı ve diğer yaptığınız şeyleri görmeye devam edecektir. Aynı şekilde siz de bu kişinin yaptığı şeyleri görmeye devam edeceksiniz.

Bir kişiyi kişi bilgilerinin bulunduğu ekran üzerinden engellemek için, “Kişi Bilgileri Ekranı”nı açınız. Ardından engellemek istediğiniz kişiyi seçiniz ve “Bu kişiyi Engelle”ye tıklayınız.

102

Bir kişiyi engel listesi üzerinden engellemek istiyorsanız, Seçenekler   bölümünde bulunan “Ayarlar” bölümünde yer alan “Gizlilik seçeneğine tıkladıktan sonra “Engel Listesi” bölümüne giriniz ve “+” simgesine tıklayınız. Ardından engellemek istediğiniz kişiyi seçebilir ya da bir numara girişi yapabilirsiniz. Bu işlemden sonra “Bitti”ye tıklayınız.

103104

Bir kişinin engelini kaldırmak istiyorsanız, yine bu bölümden engelini kaldırmak istediğiniz kişinin sağ kısmında bulunan “engeli kaldır” seçeneğine dokunabilirsiniz.

Engellendiğimi Nasıl Anlarım?

Viber üzerinden biri sizi engellerse, bu size bildirim olarak yansımaz. Bu nedenle Viber’da engellendiğinizi anlamak için birtakım işaretlere dikkat etmeniz gerekir. Eğer biri tarafından engellendiyseniz, bu kişiyi bir grup sohbetine ekleyemezsiniz. Biri sizi engellediği zaman, onun çevrimiçi bilgilerini ve son görülme saatini göremezsiniz. Profil resmi ya da durum mesajında yapılacak değişiklikler de dolayısıyla size yansımaz. Fakat Viber yeni yeni bu özelliği uygulamasına kattığı için bu aşamada çeşitli sorunlar çıkabilmektedir.

Yakın bir zamana kadar Viber, hiçbir işletim sisteminde engelleme imkanı bulunmamaktaydı. Bu sebeple birtakım aksaklıklar olabilmektedir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Yeşim dedi ki:

    açıklayıcı bilgileriniz için teşekkürler

Yorum Yaz