Vodafone Özel Numara Kapatma | Hesaplarınızı silmek artık çok kolay!

Vodafone Özel Numara Kapatma

Cep telefonu aracılığıyla taciz ve dolandırıcılığın hızla yükseldiği şu dönemde kullanıcıların yardımına GSM operatörleri ve cep telefonu üreticileri koşuyor. GSM operatörleri kullanıcılarına sundukları servislerle, cep telefonu üreticileri de geliştirdikleri yazılımlarla kullanıcının yabancı ve gizli numaralar tarafından taciz edilmesinin önüne geçiyor. Sizler için bu yazımızda Vodafone’un kullanıcılarına sunmuş olduğu servisleri ve bu servislerden nasıl yararlanabileceğini anlatmaya çalışacağız.

Vodafone, Telsim’e el konulmasından sonra ihale usulü ile 28 Aralık 2005 tarihinde Türkiye’de hizmet vermeye başlayan İngiliz telekomünikasyon devidir. 30 ülkede hizmet veren Vodafone Türkiye’de 22,2 milyon müşterisi ile pazar payında ikinci sıradadır. Vodafone Türkiye’de %99,65 kapsama alanına sahiptir. Artık servisten nasıl yararlanabileceğinizi anlatmaya başlayalım.

Vodafone hatta sahip kullanıcıların bu servislerden yararlanabilmesi için izleyebileceği internet tarayıcısı üzerinden, mobilden vb. gibi birden fazla seçenek var. Web tarayıcısı üzerinden vodafone özel numara kapatmayla başlayalım.

SMS ve Çağrı ile Vodafone Özel Numara Kapatma Servisinden Nasıl Yararlanılır?

Kullanıcıların Vodafone özel numara kapatma servisini kullanabilmek için kullanacağı yollardan ilki kısa mesaj ile özel numara kapatma servisinin başlatılmasıdır. Bunun için önce telefonumuzun menüsünden mesajlaşma uygulamasını açıyoruz. Burada kısa mesaj göndermek için yeni mesaj oluştur veya yeni ileti butonuna dokunuyoruz. Gelen ekranda mesajın alıcısı/gönderilecek kişi kısmına 7046 yazıyoruz. Mesaj içeriğine de “GIZLI AC” yazıp mesajı ücretsiz olarak gönderiyoruz. Böylece cep telefonumuz gizli numaralardan gelen aramaları doğrudan engelliyor ve kullanıcın rahatsız olmasını engelliyor. Aynı şekilde mesajlaşma uygulamasında yeni ileti tuşuna basıp 7046’ya “GIZLI KAPAT” yazan bir kısa mesaj göndermemiz durumunda cep telefonumuz daha önce başlattığımız gizli numaralardan gelen aramaları engelle servisini kapatabiliyoruz.

Ya da cep telefonumuzun menüsünden telefon uygulamasını açıyoruz. 7046’yı tuşluyoruz ve gelen yönlendirmelere göre gizli numara engelleme servisini başlatabiliyoruz. Yine aynı şekilde 7046’yı arayıp yönlendirmelere göre gizli numara engelleme servisini iptal edebiliyoruz.

Online Self Servis ile Vodafone Özel Numara Kapatma Servisinden Nasıl Yararlanılır?

Online self servisten yararlanabilmek için önce internet tarayıcınız üzerinden vodafone.com.tr adresine gidin. Vodafone’un internet adresinin ana sayfası karşınıza gelecektir. Sayfanın sağ üst köşesinde ve sağ kenarda online self servis giriş doğrulama ekranı bulunmakta. Yukarıdaki boşluğa cep telefonu numaranızı ve alttaki boşluğa şifrenizi girmeniz gerekiyor. Eğer sisteme ilk defa girecekseniz veya şifrenizi unuttuysanız cep telefonunuzun mesaj kısmına S yazıp alıcı kısmına da 7000 yazıp kısa mesaj göndererek şifrenizi ücretsiz öğrenebilirsiniz.

Vodavone Resmi Sitesi Ana Sayfa

Online self servise girdikten sonra üstte bulunan menü çubuğunda bulunan Ayarlarım açılır ekranına geliyoruz. Eğer mobil tarayıcı üzerinden giriş yapıyorsak tıklıyoruz. Aşağıda listelenen seçeneklerden Arama Ayarlarıma tıklıyoruz ve arama servisleri listeleniyor. Çağrı engelleme başlığı altında bulunan gizli numaraya kapalı servisini açık hale getirirsek gelen gizli/özel aramalar tarafımıza ulaşmayacak ve otomatik reddedilecektir. Eğer gizli numaralar engellenirken servisi açık halden kapalı hale getirirsek servisi iptal etmiş oluruz. Yani daha önceden bize ulaşamayan kişiler gizli numara ile bize ulaşabilirler.

Vofafone.com.tr de Özel Numara Kapatma Servisi Başlatma

Mobil Uygulamalarla Vodafone Özel Numara Kapatma Servisinden Nasıl Yararlanılır?

Kullanıcıların Vodafone özel numara kapatma servisinden yararlanabilmek için kullanabileceği yollardan bir diğeri de mobil uygulamalarla servisi başlatma. Bunun için kullanıcının öncelikle IPhone kullanıcıları Appstore’dan, Android kullanıcıları ise Google Play Store’dan Vodafone’un resmi uygulaması olan Vodafone Yanımda’yı indirmesi gerekiyor.

İndirdikten sonra uygulamayı açıyoruz. Öncelikle cep telefonu numaramızı ve şifremizi soruyor. Eğer şifrenizi bilmiyorsanız veya unuttuysanız cep telefonunuzun mesaj bölümüne S yazıp 7000’e ücretsiz kısa mesaj göndererek şifrenizi öğrenebilirsiniz.

Uygulamaya giriş yaptıktan sonra ekranın sol üst köşesinde bulunan üç çizgi yani menü işaretine dokunarak menüyü açıyoruz. En altta bulunan ayarlar seçeneğine dokunuyoruz. Gelen ekranda “Hat Ayarlarım”, “Uygulama Ayarlarım” ve “Kullanım Koşulları” şeklinde üç seçenek bulunuyor. Bu üç seçenekten ilki olan “hat ayarlarını” açıyoruz. Burada hattımızda aktifleştirip kullanabileceğimiz servisler sıralanıyor. Bu servislerden “gizli numaraya kapama” servisini açık hale getiriyoruz.

Yapacağınız işlemleri ekran görüntüsünü sizler için sırasıyla aşağıya koyduk. Eğer aşağıdaki resimde olduğu gibi yeşil renk varsa Vodafone özel numara kapatma servisini başlatmışız demektir. Bu durumda gizli numaradan arayan hiç kimse sizi rahatsız edemeyecektir.

Yukarıda bahsettiğimiz yolu aynı şekilde takip ettikten sonra Vodafone özel numara kapatma servisini açık halden kapalı hale getirmemiz halinde ise size gizli numaralardan da ulaşım sağlanabilecektir.

Mobil Uygulamalarda Arama Engelleme Servisi

Ayrıca Buraya tıklayarak Android için, Buraya tıklayarak IOS için Vodafone Yanımda Uygulamasını indirebilirsiniz.

Sesli Yanıt Sistemi ile Vodafone Özel Numara Kapatma Servisinden Nasıl Yararlanılır?

Vodafone kullanıcılarına cep telefonları için kullanabilecekleri servislerden yararlanabilmeleri için geliştirdiği kolaylıklardan bir tanesi de “sesli yanıt sistemidir”. Bu sistem sayesinde tarayıcı ve uygulamalarla uğraşmadan kolayca işleminizi cep telefonunuzdan yapabilirsiniz. Tek yapmanız gereken 7000’i aramak. Arama yaptıktan sonra bağlanan telesekretere önce kullanıcının siz olduğunuzu doğrulamak adına daha önceden kaydettiğiniz kelimeyi tekrar etmelisiniz. Ses doğrulama işleminden sonra anlaşılabilir şekilde söylediğiniz anahtar kelimeler sayesinde işleminizi ücretsiz halledebilirsiniz. Yani Vodafone’da özel numara kapatma işlemi için “özel numaraya kapatma” demeniz yeterli olacaktır

Çağrı Merkezlerini Arayarak Vodafone Özel Numara Kapatma Servisinden Nasıl Yararlanılır?

Vodafone sesli yanıt sistemi ile kullanıcılarına ücretsiz servis desteği sağladığı için çağrı merkezlerini aramak daha kaliteli hizmet verebilmek adına ücretli tutulmuş. Yani eğer hattınızda tanımı konuşma paketiniz yoksa ücret dakika bazlı olarak faturanıza yansıyor veya liralarınızdan düşüyor. Çağrı merkezlerine ulaşabilmek için yapmanız gereken tek şey cep telefonunuzda 542’yi, sabit hatlı telefonlardan, diğer operatörlerden ve yurtdışından yapacağınız aramalarda +90542 542 0000 numarayı aramanız gerekiyor. Bu şekilde aramalarınızda da ücret kendi hattınızdaki tarifeye göre tanımlanacaktır.

Aramayı yaptıktan sonra size aktarılan yönergelerdeki seçimlere göre veya müşteri temsilcisinin yardımıyla gizli numara kapatma servisi başlatılabilir.

NOT: Vodafone Özel Numara Kapatma servisleri sadece Türkiye’de kullanılan mobil hatlar için geçerlidir. Analog santrallerden, faks makinelerinden ve yurt dışından gelen özel aramalar engellenememektedir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz