Whatsapp Engelleme | Hesaplarınızı silmek artık çok kolay!

Whatsapp Engelleme

Whatsapp üzerinden sürekli size mesaj atarak sizi rahatsız eden kişiler olabilir. Tanımadığınız ya da tanımak istemediğiniz insanlar tarafından bitmek bilmeyen mesajlara maruz kalıyor da olabilirsiniz. Artık konuşmak istemediğiniz bir arkadaşınızdan ya da geride bırakmak istediğiniz eski sevgilinizden mesaj gelip duruyor olabilir. Telefon numaranızı kimseye vermemenize rağmen hiç tanımadığınız kişiler tarafından rahatsız ediliyor olabilirsiniz. Her ne sebeple olursa olsun birtakım kişileri engelleme ihtiyacı duymaktaysanız, sizin için hazırladığımız bu içerik sayesinde Whatsapp üzerinden Engelleme konusunda birçok şey öğrenecek ve böylelikle uygulama deneyiminizi olumlu yönde yükseltirken, istemediğiniz kişilerden mesajlardan kurtulup rahatınıza bakabileceksiniz.

Whatsapp Engelleme İşlemlerinden Önce Dikkat Etmeniz Gereken Şeyler

Bir kişiyi Whatsapp üzerinden engellediyseniz, neler olacağını da bilmeniz, aklınızdan çıkarmamanız iyi olacaktır.

Engellediğiniz kişilerin mesajları sizin cihazınıza hiçbir zaman gözükmeyecek ve bu mesajlar size iletilmeyecektir. Çevrimiçi ve son görülme bilgileriniz de engellediğiniz kişiler tarafından görülemeyecektir. Durum mesajlarınız, profil fotoğraflarınız engellenen kişiler tarafından herhangi bir değişiklik olsa dahi görülmeyecektir. Engellenen kişinin engeli kaldırılmadığı sürece bu kişiler, arama yapamaz ve mesaj gönderemez.

Yine de engellemenin yapamadığı bir özellik, bu kişinin WhatsApp listesinden silinmeyecek olmasıdır. Bu kişi aynı zamanda listenizden de çıkmayacaktır. Bu kişiyi Whatsapp’tan silmek için telefon rehberinize girip bu kişiye ait bilgileri silmeniz gerekmektedir. Engellediğiniz bir kişinin engelini kaldırsanız dahi, engelli olduğu süre zarfı boyunca size gönderdiği mesajları alamazsınız.

Kişi Engelleme ya da Engel Kaldırma

Android işletim sistemine sahip telefon ya da diğer akıllı cihazlarınız üzerinden kişi engellemek ya da engel kaldırmak oldukça kolaydır.

Engellemek istediğiniz kişi, telefonunuzda kayıtlı olabileceği gibi kayıtlı olmayadabilir.

Android Üzerinden WhatsApp Engelleme

Rehberinizde bulunan bir kişiyi engellemek için öncelikle Whatsapp’ı açın. Ardından sağ üst köşede alt alta üç nokta şeklinde bulunan menü tuşuna basınız. Beraberinde “Ayarlar” bölümüne dokunduktan sonra “Hesap” bölümüne dokunun ve “Gizlilik” kategorisini açarak, “Mesajlaşma” bölümünün hemen altında olan “Engellenen Kişiler” yazılı metine dokununuz.

android

Bu bölümde engellediğiniz kişilerin bir listesi bulunmaktadır. Sağ üst köşede yer alan “Ekle” butonuna dokunduktan sonra listenizdeki engellemek istediğiniz kişiyi seçerek engelleme işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Eğer rehberinizde kayıtlı olmayan birini engellemek istiyorsanız bu kişiyle olan sohbeti açtıktan sonra “Engelle” yazısına dokunarak bu numarayı da engelleyebilirsiniz. Ardından dilerseniz, “Spam’i Rapor Et” seçeneği de kullanabilirsiniz.

Eğer bir kişinin engelini kaldırmak istiyorsanız, engellenen kişiler listesinden engelini kaldırmak istediğiniz kişinin ismine dokunduktan sonra açılan menüde “Engellemeyi kaldır” seçeneğine dokunarak bu isteğini de yerine getirebilirsiniz. Dilerseniz engellediğiniz kişiye mesaj gönderebilirsiniz.

Windows Phone Üzerinden WhatsApp Engelleme

Windows Phone cihazlarınız üzerinden birini engellemek istiyorsanız, bunu yapmanın iki yolu olduğunu da bilmelisiniz. Eğer engellemek istediğiniz kişi listenizde bulunuyorsa yapmanız gerekenler şöyledir;

Whatsapp’ı açtıktan sonra, yan yana üç nokta şeklinde bulunan “Daha Fazla” kısmından, “Kişiler” bölümüne girmeli ve “Engellenmiş Kişiler”e dokunmalısınız.

Ardından engellemek istediğiniz kişi ya da kişileri seçmek için ekranın alt kısmında bulunan (+) ekle’ye dokununuz.

Peki engellemek istediğiniz kişi listenizde yoksa ne yapacaksınız? Bilinmeyen numaraları engellemek için engellemek istediğiniz numarayla olan sohbeti açıktan sonra yan yana üç nokta şeklinde bulunan “Daha Fazla” kısmından “Engelle”yi seçmeniz ve ardından onaylamanız gerekmektedir. Eğer bilinmeyen numaradan gelen mesaj daha önce gelmediyse ve bu gelen ilk mesaj ise, Engelle seçeneğiyle birlikte “Spam olarak Bildir” seçeneği de görünürde olacaktır. Dilerseniz bu numarayı spam olarak da bildirebilirsiniz.

Kişi ya da kişilerin engelini kaldırmak için “Engellenmiş kişiler” ekranına gidin. Bu ekrana gitmenin yolunu üst kısımda anlatmıştık. Ardından engelini kaldırmak istediğiniz kişinin üzerine gelip uzun süre bastıktan sonra “Engeli kaldır” seçeneği belirecektir. Buna dokunduktan sonra bu kişinin engeli kalkacaktır.

İOS Üzerinden WhatsApp Engelleme

iPhone üzerinden telefon rehberiniz üzerinde kayıtlı olmayan bir kişiyi engellemek için o kişiyle olan sohbetinize girdikten sonra sohbetin üst kısmında yer alan bu kişinin numarasına dokunup, “Bu Kişiyi Engelle” seçeneğine dokunmalısınız.

Eğer engellemek istediğiniz kişi telefon rehberinizde kayıtlı bir numara ise Whatsapp’a girdikten sonra “Ayarlar” bölümünde yer alan “Hesap” seçeneğinin alt tarafında bulunan “Gizlilik” bölümünden “Engellenenler” yazısına dokunmalı ve “Yeni Ekle” tuşuna dokunarak engellemek istediğiniz kişiyi rehberinizden seçmelisiniz.

23Telefon rehberinizde yer almayan bir numara, size mesaj attıysa ve bu mesajı engellemek istiyorsanız yapmanız  gereken şey alt kısımda bulunan “Engelle” ya da “Spam Bildir” seçeneklerinden birini seçmektir. “Spam bildir” seçeneğine dokunursanız, ardından “Rapor et ve Engelle” seçeneğine de dokunmayı unutmayınız.

4

Kişi engelini kaldırmak için yukarıdaki anlatımla ulaştığınız “Engellenenler” listesinden, engelini kaldırmak istediğiniz kişinin üzerine gelip ekranı sola kaydırdıktan sonra “Engelleme”ye dokunarak bu isteğinizi de yerine getirebilirsiniz.

Blackberry Üzerinden WhatsApp Engelleme

Blackberry cihazlarınızdan kişi engellemek için, Whatsapp’a girdikten sonra sağ üst kısımda bulunan çark sembolüyle gösterilen “Ayarlar” bölümünü seçtikten sonra, “Hesap” bölümüne giriniz ve “Gizlilik Ayarları”nı seçerek, “Engellenen Kişiler”e dokununuz. Bu sayfada engellediğiniz kişilerin bir listesini bulacaksınız.

1Ardından  tuşuna basarak, “Yeni Kişiyi Engelle” bölümünden engellemek istediğiniz kişiyi seçiniz. Size measj göndermiş olan ve kim olduğunu bilmediğiniz, rehberinizde kaydı bulunmayan bir numarayı engellemek içinse bu sohbeti açtıktan sonra  tuşuna basıp, “Engelle” seçeneğine basabilirsiniz.

08fd5f8755c56beca397d31ac8a6898fb7dae103

Kişi engelini kaldırmak içinse, yukarıdaki adımları izleyerek “Engellenen Kişiler” listesine ulaştıktan sonra engelini kaldırmak istediğiniz kişi ya da kişileri seçtikten sonra  tuşuna basın ve “Engeli Kaldır” seçeneğini seçerek işleminizi tamamlayın.

Engellendiğimi Nasıl Anlarım?

Whatsapp üzerinden biri sizi engellerse, bu size bildirim olarak yansımayacaktır. Bu sebeple Whatsapp’ta engellendiğinizi anlamak için sizin biraz gözlem yapmanız gerekmektedir.

Eğer biri sizi engellediyse, bu kişilerin çevrimiçi bilgileriyle birlikte son görülme saatlerini de göremezsiniz. Profil resimlerinde ve durum mesajlarında yaptıkları değişiklik ve güncellemeler tarafınızca görülemeyecektir. Sizin gönderdiğiniz mesajlar her daim sohbet ekranında tek onay işareti olarak görülecek ve ikinci onay işareti olan ve mesaj iletilidi anlamına gelen sembol hiçbir zaman çıkmayacaktır.

Sizi engelleyen bir kişiyi bir gruba eklemek istediğiniz zaman da bir hatayla karşılaşırsınız.

Tüm bunlara rağmen bu engellendiğiniz anlamına da gelmeyebilir. Kişi bu tip bilgilerini herkes kapatmış ve Whatsapp’ı cihazından silmiş olabilir. Fakat bu oldukça düşük bir ihtimaldir. Whatsapp’ta engellendiğini anlamanın kesin bir yolu yoktur fakat bu gibi işaretlerden yola çıkarak bir tahminde bulunmak da pek zor sayılmaz.

Unutmayın ki, başkası tarafından engellendiyseniz bu engeli kaldırmak için herhangi bir yol bulunmamaktadır. Bu sebeple cihazınıza yükleyeceğiniz uygulamalar, telefonunuza zarar verebilir, kötü yazılımlar tarafından telefonunuz kullanılamaz hale gelebilir. Bu nedenle size tavsiyemez, bu gibi amaçlardan dolayı herhangi bir uygulamayı yüklememeniz olacaktır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz