WhatsApp Hesap Silme | Hesaplarınızı silmek artık çok kolay!

WhatsApp Hesap Silme

WhatsApp platformlar arası çalışabilen anlık bir mesajlaşma uygulamasıdır. İlk olarak Ocak 2010 tarihinde yayınlanan WhatsApp’ın tam adı WhatsApp Messenger’dır. WhatsApp’ı yakın zaman Facebook satın almıştır. Facebook’un bünyesine katılan WhatsApp geçtiğimiz günlerde kullanıcı sayısını 1 milyara ulaştığını duyurmuştur. WhatsApp son gelen güncellemelerle beraber güvenlik sistemi gerçek anlamda güçlendirmiştir. Uçtan uça şifreleme yöntemi ile mesajlaşmaları ve alınan/gönderilen verileri sadece bu şifreye sahip olan kullanıcılar görebilmektedir. Uçtan uca şifreleme yöntemi de burada devreye girmektedir. Şifreler kullanıcıların cihazlarında oluşturulmakta ve orada saklanmaktadır. Bu yüzden şifreye telefona sahip olmayan birinin ulaşması mümkün değildir. WhatsApp’ın 1 milyar kullanıcıyı aşmasında yeni gelen bu özellikle beraber WhatsApp’ın güvenilirliğini arttırmak isteyen Facebook ekibinin de parmağının olduğunu söylemek doğru olur.

iOS, Blackberry OS ve BlackBerry 10, Android, Windows Phone, Nokia Series 40, Symbian, Tizen, Firefox OS gibi birçok işletim sisteminde çalışan Whatsapp, cazipliğini bu kadar fazla alanda kendini pazarlayarak arttırmaktadır. Elbette, 2G, 3G, 4G ve WiFi internet bağlantısı üzerinden kullanıcılar birbirlerine ses, fotoğraf, video, yazılı mesaj ve yeni gelen özellikle birlikte belge gönderebilirken aynı zamanda ücretsiz arama imkanı da sunmaktadır. Eski Yahoo! çalışanları Biran acton ve Jan Koum tarafından, Amerika Birleşik Devletleri’nin Kaliforniya eyaletinin Santa Clare kentinde kurulan Whatsapp, aynı adı taşıyan şirketle birlikte hayatına devam etmektedir.

Facebook, Whatsapp’ın potansiyelini gördükten sonra harekete geçmiş ve, 12 milyar dolar hisse senedi, üç milyar dolar sınırlandırılmış hisse senedi ve 4 milyar dolar nakit para olmak üzere toplam 19 milyar amerikan doları karşılığında Whatsapp’ı almıştır. Bu satın alma işlemi, kimi kişisel hak ve bilgi mahremiyeti savunucusu gruplar tarafından kabul görmemiş ve bu gruplar tarafından durdurulması istenmiştir.

Whatsapp, kolay ve güvenilir bir mesajlaşma hizmeti sunarken, mesaj göndermek için internet ya da Wifi bağlantınızı kullanarak herhangi bir sms ücreti almaz. Bu sayede aileniz ya da arkadaşlarınızla dilediğiniz gibi konuşabilirsiniz. 256 kişiye kadar çıkabilen grup sohbetleriyle birlikte mesaj, video, ses, belge, fotoğraf ve konum gönderebilir, gruba özel bir isim ve fotoğraf seçebilirsiniz. Ayrıca grupları bir gün, sekiz hafta ve bir yıl olmak üzere üç farklı seçenekle susturabilir, bildirimleri tercihinize göre ayarlayabilirsiniz. Ayrıca yeni gelen özellikle birlikte gönderdiğiniz ya da aldığınız mesajlardan beğendiklerinizi yıldız tuşuna basarak kaydedebilir ve herhangi bir zaman harcamadan bu mesajlara ulaşabilirsiniz. Yine de aramak istediğiniz bir mesaj varsa, anahtar kelimeler kullanarak aradığınız mesajı kolaylıkla bulabilirsiniz.

Ayrıca Web Whatsapp özelliğiyle birlikte tarayıcılarından web.whatsapp.com adresine giren kullanıcılar, Whatsapp uygulamalarındaki menüden Web Whatsapp’a girip ekrandaki Qr kodunu telefona okutarak bilgisayar üzerinden uygulamada oturum açma imkanı bulup sohbetlerini daha kolay ve hızlı bir şekilde sürdürebilmektedir. Whatsapp Web ilk kullanılmaya başladığı zamanlarda sadece Google Chrome tarayıcısı üzerinden çalışmaktaydı fakat beraberinde gelen güncellemelerle birlikte Mozilla Firefox ve Opera tarayıcıları da Whatsapp Web özelliğini çalıştırmaya başladı.

Whatsapp tüm bu hizmetleri sunarken, herhangi bir ücret talep etmemektedir. İlk ortaya çıktığı zamanlarda iki yıllık ücretsiz kullanım hakkı ile sınırlı bir kullanım sunan Whatsapp, son yapılan resmi duyuru ile birlikte bu sınırı ortadan kaldırmış ve sınırsız bir şekilde tamamen ücretsiz olarak kullanılma imkanıyla donanmıştır.

6 Nisan 2016 tarihinde, Whatsapp uygulamasının son sürümü üzerinde Electronic Frontier Foundation tarafından yapılan karşılaştırma çalışmasıyla birlikte aranan yedi güvenilir özellikten sadece birini barındırmadığı tespit edilmiştir. Sahip olduğu altı ve sahip olmadığı bir özellikle birlikte güvenirlik özellikleri şu şekildedir;

Whatsapp’ın barındırdığı altı güvenirlik özelliği “yazılımın yakın bir geçmişte kaynak denetiminin yapılmış olması, kullanıcıların karşı tarafın kimliğini otomatik doğrulayamamaları, iletilerin hizmet veren örgütten hiç kimsenin ulaşamayacağı bir şifre ile kodlanıyor olmaması, iletilerin iletişim sırasında şifreleniyor olmaları, güvenilirlik düzeneği tasarımının yeterince belgelenmiş olmaması, şifre çalınması durumunda buna rağmen eski iletilerin güvende olamamaları” ve Whatsapp’ın bulundurmadığı tek özellik olan “yazılımın bağımsız değerlendirmeye açık olmaması”dır.

Tabiki WhatsApp’ın güvenilirlik adına attığı yeni adımlar olmasına rağmen bazı kullanıcıları tatmin etmeyebilmektedir. Değişik sebeplerden dolayı WhatsApp hesabını kalıcı silmek isteyen kullanıcılar da olabilmektedir. Bu yüzden biz de sizlere WhatsApp Hesap Silmeyi resimli olarak anlacağız.

WhatsApp Hesabınızı Silmeden Önce Dikkat Etmeniz Gerekenler

Öncellikle WhatsApp hesabınızı tamamen silmeden önce hatırlatmak istediğimiz bazı şeyler var. WhatsApp Hesap Silme işleminizi gerçekleştirdiğiniz zaman WhatsApp hesabınızın içinde bulunan mesajlaşmalarınız ve diğer medya ürünleriniz örneğin resimleriniz, videolarınız vb. hepsinin silineceğini unutmamanız gerekmektedir. Bu yüzden eğer ki WhatsApp hesabınızı kalıcı olarak silmek istiyorsanız ve WhatsApp hesabınızda kaybetmek istemediğiniz verileriniz varsa bunları daha önceden yedeklediğinizden emin olmanızda fayda var.

Bununla beraber WhatsApp hesabınızı sildiğiniz zaman rehberinizdeki numaraların kaybolmayacağını da söylemek isteriz. WhatsApp ile telefon rehberinizdeki numaralarınız birbiri ile ilintilidir ama bağlı değildir.

Eğer numaranızın değişmesi sebebiyle hesabınızı silmek ve yeni hesabınızdan uygulamayı yeni numaranızla devam etmek istiyorsanız, hesabınızı silmeden sadece numaranızın değiştiğini Whatsapp’a kolay bir şekilde bildirerek de yapabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki işlemleri son ana dek yapmanız ve hesabınızı silmeden önceki son sayfada karşınıza çıkacak olan “Bunun yerine numaranızı değiştirmek ister misiniz?” seçeneğine tıklamanız gerekmektedir.

Mobil Cihazdan WhatsApp Hesap Silme

WhatsApp Hesap Silme işlem adımlarına geçmeden önce nasıl bir yöntem takip edeceğimiz biraz anlatmakta fayda var. WhatsApp hesabınızı silme işlemi diğer pek çok elektronik hesabınızı silme gibi olmadığını söylemek gerek. WhatsApp hesabını bilgisayardan silme mümkün görünmüyor. Diğer pek çok elektronik hesabınızı hesap silme linkine tıklayarak gerekli adımları gerçekleştireceğiniz sayfaya giderek işlemlerinizi halledebiliyorken WhatsApp’da bu işlemi sadece WhatsApp uygulamanız üzerinizden gerçekleştirmenize izin vermektedir. Bu yüzden paylaşacağımız resimler Android bir mobil cihaz üzerinden alınan ekran görüntüleri olacaktır. Diğer işletim sistemlerinde de adımlar aynı olup sadece basacağımız tuşların yeri değişik olabilir. WhatsApp hesap silme linki diye bir şey bulunmamaktadır. Bu yüzden işlemimizi sadece WhatsApp uygulaması üzerinden gerçekleştirebiliyoruz.

WhatsApp Hesap Silme

Öncellikle akıllı telefonunuzdan WhatsApp uygulamasına girmeniz gerekmektedir. Uygulamaya girdikten sonra WhatsApp uygulaması için sağ üst köşede kırmızı köşegenin içine aldığımız seçenekler butonuna bastıktan sonra açılan pencerenin en altında bulunan “Ayarlar” butonuna basmamız gerekmektedir. Daha sonra gelen ekran aşağıdaki gibi olacaktır.

img-20160725-wa0003

Gelen bu ekranda WhatsApp Hesap Silme işlemini devam ettirmek için dokunmanız gereken buton kırmızı ile işaretlediğimiz “Hesap” butonudur.

WhatsApp Hesap Silme

Bu adımda isminde de anlaşılacağı gibi yapmanız gereken “Hesabımı sil” butonuna basmak olacaktır.

WhatsApp Hesap Silme

Bu ekranda WhatsApp Hesap Silme işleminizi gerçekleştirdiğiniz taktirde neler olacağını anlatan kısa bir bilgilendirme yazısının altında işlemi gerçekleştirmek için telefon numaranızı girmenizi istemektedir. Telefon numaranızı girip alttaki hesabımı sil butonuna bastığınız zaman WhatsApp’dan hesap silme işleminiz başarı ile tamamlanmış olacaktır. Eğer farklı bir numara aldıysanız ve o numara üzerinden uygulamayı kullanmaya devam edecekseniz bu kısımda durup “Bunun yerine numaranızı değiştirmek ister misiniz?” butonuna basmanız sizin için daha iyi bir seçenek olacaktır. Zira, hesabınızın silinmesi taktirinde, mesaj geçmişinizin silineceği gibi, dahil olduğunuz tüm gruplardan da otomatik olarak çıkmış olacaksınız. O sebeple devam etmeden önce bunu aklınızdan çıkarmamanızı öneririz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz