Whatsapp Şifremi Unuttum | Hesaplarınızı silmek artık çok kolay!

Whatsapp Şifremi Unuttum

Günümüzün en popüler uygulamalarından olan Whatsapp dünyada 1 milyondan fazla kullanıcıya hizmet veren bir mesajlaşma programı. Bu kadar çok insan tarafından kullanılan Whatsapp da her geçen gün kendine çeşitli yenilikler katıyor. Whatsapp’ın bu yeniliklerinden bir tanesi de iki adımlı doğrulama sistemi. Aslında bu sistemin ortaya çıkmasının ardından illegal hacker saldırıları yatıyor. Whatsapp böyle bir saldırı ile karşılaşmamak adına şimdiden önlemini alıyor. Whatsapp’ın geliştirdiği iki aşamalı doğrulama sistemi ile kullanıcı bilgilerinin çalınmasının ya da herhangi bir bilgi hırsızlığı yaşanmasının önüne geçmek amaçlanıyor.

whatsapp-iki-aşamalı-onay

Genelde pek çok uygulama ya da program kullanıcıya tek bir kez kullanabileceği özel bir kod göndererek güvenlik sağlamak işlemini gerçekleştiriyor. Bu yöntemde kullanıcının sisteme kayıt olduğu telefon numarasına bir SMS ile tek kullanımlık şifre gönderiliyor. Bu şifre de rastgele oluşturulmuş bir koddan meydana getiriliyor ve o kod tekrar girildiğinde güvenlik adımından sağlıklı bir şekilde geçilmiş oluyor.

Fakat Whatsapp’ın kullanıcılarına gönderdiği bu iki aşamalı doğrulama sisteminin kodu ise rastgele kod olarak tasarlanmıyor. Bu doğrulama sistemi kodu bizzat kullanıcı tarafından kendi hatırlayabileceği şekilde ve 6 haneli olacak biçimde belirleniyor. Hatta bu kodun unutulmaması için Whatsapp da büyük bir çaba harcıyor. Bunun için zaman zaman kullanıcıya yeniden şifreyi girmesini istiyor. Böylece kullanıcı bu şifreyi daha sık hatırlar bir hale gelebiliyor. Bununla birlikte kullanıcı sisteme bir mail adresini de veriyor. Özellikle bu mail adresini verirken çok özenli davranmak gerekiyor. Verilecek mail adresi sonrasında bu doğrulama sisteminin kaldırılması konusunda da önemli oluyor. Aynı şekilde Whatsapp e-posta adresinin doğruluğu konusunda da bir mail göndermediği için mail adresini yazarken doğru olup olmadığı konusunda iyice emin olmakta fayda var. Bu iki aşamalı güvenlik sistemini aktif etmek için öncelikle Whatsapp’ın menüsünden “Ayarlar”a, oradan “Hesap”a ve en son da “İki Adımda Doğrulama” bölümüne gitmek gerekiyor.

Whatsapp Şifremi Unuttum, Ne Yapmalıyım?

resized_47268-554450372

Whatsapp’ın bu iki adımda doğrulama sistemi kullanıcının hesabını biraz daha güvenli bir hale getiriyor. Ancak elbette bazen bu belirlenmiş olan şifre de unutulabiliyor. Bu şifre unutulduğunda ise yapılması gereken tek şey mail kutunuza gelen mail ile şifre yenileme işlemini yapmak. Fakat mail adresine erişemeyen kullanıcılar için durum biraz daha farklı. O ihtimalde Whatsapp 7 gün içinde 2 kez daha deneme hakkı veriyor kullanıcıya. 7 günün sonunda da doğrulama sistemi otomatik olarak devre dışı kalıyor. Sonrasında yeniden girmek mümkün. Fakat bu süreçte Whatsapp kapalı kaldığı için sonrasında kullanıcı o süreçte gelen hiçbir mesaja erişemiyor.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz