Wifi Şifremi Unuttum | Hesaplarınızı silmek artık çok kolay!

Wifi Şifremi Unuttum

Wi fi şifresini unutan birçok kişi bulunmaktadır. Çünkü ilk başta ağ güvenliğini sağlamak için zorlu bir şifre kullanan kişiler daha sonra akılda tutması zor olan bu şifreleri kendileri de hatırlamakta zorluk çekmektedirler. Böyle zorlu şifreleri herhangi bir yere not etmeyen bu kişilerin Wifi şifremi unuttum diye arama yapmaktan başka yapacak bir şeyleri kalmaz. Bunun yanında wi fi şifresini unutan kişilerin birçoğunun akıllarında tuttuğu ve her hesap için farklı bir şekilde belirlediği parolalar nedeniyle aklı karışmış olabilir. Wifi şifremi unuttum ile ilgili işlemleri gerçekleştirmek isteyen kişilerin ellerinde şifrelerini geri almak için kullanabilecekleri birkaç yöntem yer almaktadır. Şimdi bu yöntemlerin neler olduğuna ve bu konuda neler yapabileceklerinize şöyle bir göz atacak, her şeyi adım adım anlatarak sizi bu derdinizden kurtarmaya çalışacağız.

Wifi Şifremi Unuttum Ne Yapmalıyım?

Wifi Şifremi Unuttum diyen kişilere oldukça sık bir şekilde rastlanılmaktadır. Elbette bu tür sorunlar ile karşılaşan kişilerin kullanabilecekleri çeşitli yol ve yöntemler yer almaktadır. Kimi kişiler bu tür sorunlar ile karşı karşıya geldikleri zaman ilk fırsatta bir program arayışına girerek Wifi şifrelerini kırmaya çalışırlar. Oysa bu hem indirilecek olan wifi kırma programının güvenilirliği ile ilgili şüpheden kaynaklı olarak hem de kendi cihazınıza yapacağınız bir saldırının güvenliğinizi zedelemesinden doğacak sebeplerden dolayı hem akıllıca olmaz hem de bunun pek de iyi bir seçenek olduğu söylenemez. Wifi şifremi unuttum diyenlerin herhangi bir program kullanmadan kullanabilecekleri birkaç yöntemden bahsedelim.

Wifi şifremi unuttum diyorsanız yapmanız gereken şey bağlanmış olduğunuz kablosuz modem ağına erişmek için ilk olarak Windows’un sağ alt kısmında yer alan saat kısmının sol tarafında dizili bulunan seçenekler arasından televizyon şeklinde olan seçeneğe tıklayarak “Ağ ve Paylaşım Merkezi’ni aç” seçeneğine tıklamaktır. Beraberinde karşınıza gelecek ekran üzerinden bağlanmış olduğunuz “Kablosuz Ağ Bağlantısı” bağlantısına tıklamanız gerekiyor.
asgaf

Açılan küçük dikdörtgen ekrandan “Kablosuz Özellikleri”ni seçmeniz gerekmektedir. Ardından açılacak diğer bir ekrandan “Güvenlik” sekmesine geçmeli ve ağ güvenlik anahtarınızın alt kısmında yer alan “karakterleri göster” kutucuğunu doldurmanız gerekmektedir.

asfa

Böylece bu şekilde unutmuş, kaybetmiş ya da hatırlamıyor olduğunuz wifi şifresine erişebilirsiniz.

Wifi şifremi unuttum diyenlerin bu şekilde bir sonuca varmaması da çeşitli sebeplerden dolayı da mümkün olmaktadır. Elbette bu kesin bir çözüm değildir. Bunun bir nedeni hali hazırda wifi ağından çıkış yapmış olmanız olabilir. Wifi şifremi unuttum diyenlerin uygulayabilecekleri bir diğer yöntemi anlatmaya geçecek olursak, bu işlemi gerçekleştirebilmeleri adına kişilerin öncelikle bilgisayarlarında yer alan çalıştır kısmına “CMD” komutunu girmeleri ve enter tuşuna basmaları gerekmektedir. Çalıştır komutuna ulaşmak için Windows ve R tuşlarına aynı anda basabilirsiniz. Beraberinde açılacak olan siyah komut ekranına “ipconfig” yazarak tekrar Enter’a basabilirsiniz. Böylece karşınıza çeşitli sayılardan oluşan bir ekran gelecektir. “Default Gateaway” yani “Varsayılan Ağ Geçidi” bölümünün karşısında yer alan adresi tarayıcınızın adres çubuğu bölümüne girmeli ve enter tuşuna basmalısınız.

Bu işlemden sonra modem arayüzüne giriş yapmanız gerekecektir. Her modemin kendisine ait varsayılan bir kullanıcı adı ve şifresi olmakla birlikte çoğu modemin kullanıcı adı ve parolası genellikle admindir. Siz de kendi modeminizin kullanıcı adı ve şifrenizi bilmiyorsanız internet üzerinden bu modemin marka ve modelini aratarak modeminize ait şifreyi öğrenebilirsiniz. Eğer kullanıcı adı ya da şifrenizden herhangi birini dahi değiştirdiyseniz ve bu kullanıcı adı ve şifreyi hatırlamıyorsanız, modemlerde yer alan reset düğmesine basılı tutarak modeme reset atabilir ve modeminizi ilk günkü haline geri döndürebilirsiniz. Ardından modem başlangıç kullanıcı adı ve şifrelerini girerek modeme giriş yapabilirsiniz. Modeminize giriş yaptıktan sonra modeminizde yer alan “Kablosuz Ağ Ayarları” bölümü üzerinden wi fi için belirlemiş olduğunuz şifreyi görebilirsiniz. Fakat eğer bu işlem sırasında modeminize reset attıysanız hali hazırda kablosuz ağınızın yani wifi bilgileriniz tamamı da resetleneceği için wifi şifrenizde ortadan kalkacaktır. Bu nedenle kablosuz ağ ayarları bölümüne geldiğiniz taktirde herhangi bir şifre ile karşılaşmazsınız. Bu aşamada kendinize yeni bir şifre belirleyebilirsiniz. Fakat bu sefer bu şifreyi unutmamak için bir kenara not etmenizi ve bu notu sadece kendinizin görebileceği bir yerde saklamanızı öneriririz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz