Wikipedia Hesap Kapatma | Hesaplarınızı silmek artık çok kolay!

Wikipedia Üyelik İptali

Wikipedia günlük hayatımızda sık sık kullandığımız bir internet ansiklopedisidir. Öncelikle Wikipedia’nın kuruluş aşamalarından bahsedip, yazımızın devamında Wikipedia üyelik iptalini anlatalım.
Wikipedia, artık yayın hayatını sona erdirmiş olan Nupedia’nın yan kuruluşudur. Nupedia İngilizce dilinde yazılan ve ücretsiz içerik ile lisanslanmış olan web tabanlı ansiklopediydi. Baş yazarları Jimmy Wales ile Larry Sanger olan Nupedia 2000 yılı Mart ayında kurulmuş ve yayın hayatına 2003 yılı Eylül ayında son vermiştir. Nupedia’da yazılan içerik akran denetim sistemiyle, konusunda uzman kişiler tarafından ve gönüllü akademisyenler tarafından inceleniyordu. Nupedia’ya destek amaçlı  2001 yılında Wikipedia Jimmy Wales (Nupedia’nın kurucusu) ve Larry Sanger  tarafından kuruldu. İnternet kullanıcıları Wikipedia’ya içerik yazmakta ve içerik denetlendikten sonra Nupedia’ya aktarılmaktaydı. Ancak bu durum iyice ilerledi ve Wikipedia ile Nupedia ayrıldı. Tarafsızlık ilkesini benimseyen Wikipedia  1 yıl içerisinde 20.000 makale sayısına ulaştı ve 18 dilde yayına başladı.
Bugün burada 100’den fazla dilde, 3.800.000 madde üzerinde çalışan 48.000 aktif editör vardır.
İçerik oluşturabilmek için Wikipedia’da özel bir şart aranmamaktadır. Her gün tüm dünyadan,  her yaştan, her görüşten insan bu web tabanlı ansiklopediyi ziyaret etmekte ve içerik oluşturmaktadır.Üye olmak isteyen içerik yazarları  isterlerse e-posta adresleri ile birlikte üye olabilirler. İçerikleri kurallara uygun bir biçimde yazıp, geliştirip,  düzenleyebilirler. Kurallara aykırı yazılar diğer yazarlar  tarafından kaldırılabilir veya değiştirilebilir. Wikipedia’da kültür, coğrafya, tarih, yaşam, matematik, yaşam, bilim ve teknoloji ana başlıkları altında toplanmış pek çok konu bulunmaktadır. Yazılan içeriklerin doğruluğu bilgi alacak ziyaretçiler önemlidir. Bu yüzden Wikipedia’nın iyileştirme ve geliştirme çalışmaları sürekli yapılmaktadır. Wikipedia’nın neden bu kadar çok tercih edildiğine gelecek olursak bunlardan biri bir çok dilde aktif yazar ve editörlere sahip olmasıdır. Bunun bir sonucu olarak değişen ve gelişen dünyadaki pek çok şey olduğu andan çok kısa bir süre sonra içerik olarak Wikipedia’da yerini  almaktadır. Ansiklopedi ile tek farkı bu web tabanlı ansiklopedideki bilgiye daha kısa sürede ulaşılmasıdır. Wikipedia aynı zamanda takvimler hangi tarihi gösteriyorsa o günün önemli olaylarını, doğumları ve ölümleri Tarihte Bugün başlığı altında ana sayfada yayınlar. Ana sayfada yayınlanan diğer başlık ise Günün maddesi sayfasıdır. Gösterilmesi teklif edilen maddelerin adaylıkları listelenir. Bu sayfada aday gösterilenler arasından seçilen maddeler düzenli olarak ana sayfaya taşınır. Haftanın içeriği ve günün seçkin resmi de ana sayfada yerini alır ve düzenli olarak güncellenir.
Gelelim Wikipedia hesabımızı nasıl kapatabiliriz? Üye olmak kolay olduğu gibi Wikipedia üyelik iptalini yapmak da çok kolay, çünkü Wikipedia üyelik iptali denen bir şey yok. Evet yanlış okumadınız Wikipedia da üyelik iptali yapamıyoruz. Neden mi?

Wikipedia’da İçerik Yazmıyorum. Üyeliğimi Nasıl İptal Edebilirim?

Pek çok kesime yardımcı olan bu web tabanlı ansiklopedinin kuruluşunu, gelişimini, nasıl içerik oluşturulacağını anlattık ve Wikipedia’ya kaydın çok kolay olduğunu, isteğe bağlı mail adresi yazılarak kullanıcı yazar hesabının oluşturulduğundan bahsettik. Ben sadece bir içerikteki eksikliği gördüm onu düzeltmek için kayıt oldum ya da okuyucuları bir konuda bilgilendirmek istiyorum, hakkında yazılmamış olan ve önemli olduğunu düşündüğüm bir konu var onu eklemek istiyorum deyip üye olmuş ve içerik oluşturmuş olabilirsiniz. Bu işlemi yaptıktan sonra Wikipedia hesabınızı kapatmak isteyebilirsiniz. Ancak Wikipedia’da oluşturduğunuz kullanıcı hesabını silemezsiniz. Wikipedia gizlilik politikası incelendiğinde orada da hesabın silinmesinin mümkün olmadığı yazılmıştır. Bu konuda yapabilecek olduğunuz tek işlem profilinizde bulunan tüm kişisel bilgilerini silmek olacaktır. Ancak yöneticilere hesabınızın silinmesi yönünde mesaj gönderildiği takdirde hesabınızın silinmeyeceğini onlarda söyleyebilir. Yöneticiler bu durumda hesabının silinmesini isteyen kullanıcıların, kullanıcı sayfasını ve mesaj sayfalarını silebilmektedirler. Ancak hesabınızın tamamen silinmesi mümkün değildir. Sonuç olarak Wikipedia üyelik iptali durumu söz konusu değildir. Bu konu hakkında da Wikipedia’nın kullanıcılarını mağdur bırakmamasını ve geliştirilmesini umuyoruz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz