Youtube Oynatma Listesi | Hesaplarınızı silmek artık çok kolay!

Youtube Çalma Listesi

Youtube çalma listesi birer video koleksiyonu olup herkes tarafından oluşturulup paylaşılabilmektedir. İstediğiniz türden videoları ister aynı ister farklı kategorilere sahip olsun, istediğiniz şekilde bir araya getirip bir çalma listesi oluşturduktan sonra istediğiniz kişiyle ya da istediğiniz platform üzerinden paylaşabilirsiniz.

Çalma Listesi Oluşturma

İlk yapmanız gereken şey oynatma listesinde görmek istediğiniz bir video ile işleme başlamak. Video’nun altında “Ekle” adlı bir seçenek yanında “+” sembolüyle birlikte olacaktır. Bu öğeye tıkladıktan sonra, “Yeni oynatma listesi oluştur” seçeneği belirecektir. Bu seçeneğe tıklarsanız karşınıza oynatma listesine ad vermeniz için bir kutucuk çıkacaktır. Oynatma listenizin olmasını istediğiniz adı koyduktan sonra, oynatma listenizin gizlilik ayarlarını seçmek adına açılır kutuyu kullanabilir ve oynatma listelerinizi gizleyerek oynatma listelerinizin youtube aramaları sırasında arama sonuçları arasında gözükmesini engelleyebilirsiniz. Ardından “Oluştur” diyerek işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Tüm oynatma listelerini ana sayfanızın sol kısmında yer alan “Kitaplık” bölümünden görebilirsiniz. Dilerseniz “Kitaplık” bölümünden de “yeni oynatma listesi oluştur” diyerek çalma listenizi oluşturabilirsiniz.

YouTube Çalma Listesi Oluşturma

YouTube çalma listesini oluşturmak için istediğiniz bir videoya geldikten sonra video oynatılırken “Oynatma Listesi Ekle” simgesini olan artı işaretini görmek adına videoya dokunun. “Yeni oynatma listesi oluştur” öğesine dokunun. Oluşturacağınız oynatma listesine bir ad verin. Oynatma listenizi gizlemek adına kutuya hafifçe dokunun. Oynatma listenizi gizlediğiniz taktirde söz konusu oynatma listesi Youtube arama sonuçları arasında yer almayacaktır. “Tamam”a basarak işleminizi tamamlayın. Yeni çalma listenize ulaşabilmek için “Hesap” simgesine dokunmanız yeterli olacaktır. Oluşturduğunuz tüm oynatma listelerine buradan ulaşabilirsiniz.

Çalma Listesi Silme

Oynatma listenizi silmek istiyorsanız, sol kısımda yer alan menü üzerinde yer alan “Kitaplık” adlı bölümden silmek istediğiniz oynatma listesine tıklayınız. Ardından sağ kısımnda yeralan alt alta üç nokta simgesine tıklayınız. Açılır seçenekler arasından “Oynatma listesini sil” derseniz karşınıza bir onay penceresi gelecektir. “Onayma listenizin adı” adlı oynatma listesini silmek istediğinizden emin misiniz? adlı bu soruya “Evet, sil” dediğiniz taktirde oynatma listeniz kalıcı ve geri alınamaz bir şekilde silinecektir.

Mobil Üzerinden Çalma Listesi Silme

Oynatma listesini silmek istiyorsanız “Hesap” simgesine dokunduktan sonra silmek istediğiniz oynatma listesini buluncaya dek imlecinizi aşağıya doğru kaydırın ve ardından silmek istediğiniz oynatma listesine dokunun. Açılan sayfanın sağ üst menüsünde yer alan alt alta üç nokta simgesine dokunduktan sonra “Oynatma listesini sil” seçeneğine basın. Ardından çıkan uyarı penceresine “Tamam” diyerek işleminizi tamamlayın.

Çalma listesi oluşturma ve çalma listesi silme işlemleri mobil tarayıcılar üzerinden de aynı şekildi oluşturulup silinebilmektedir.

Mobil cihazlarınız ya da bilgisayarlarınız üzerinden kendi oluşturduğunuz oynatma listelerini ya da bir başka Youtube kullanıcıs tarafından oluşturulmuş olan oynatma listesini paylaşabilirsiniz. Bir oynatma listesi paylaşıldığı taktirde başkalarına verebileceğiniz bir bağlantı oluşturulur ve bu bağlantıyı Twitter, Facebook ya da Google+ gibi sosyal ağlar üzerinden paylaşabilrisiniz. Eğer, oynatma listeniz herhangi bir gizli video içeriğine sahipse bu videoyu izlemesini istediğiniz kişileri videoyu görüntülemeye davet etmeniz gerekmektedir.

Çalma Listelerini Paylaşma

Bir oynatma listesini paylaşmak için tek yapmanız gereken şey oynatma listesi sayfasında yer alan “Paylaş” butonuna tıklamaktır. Açılan pencereyle birlikte paylaşmak istediğiniz sosyal ağı seçebilir ya da oynatma listelerini e posta yoluyla gönderebilirsiniz. Oynatma listelerini, izleken de paylaşabilme imkanınız vardır. Videonun altında yer alan paylaş simgesine tıkladıktan sonra açılan pencere üzerinden video sosyal ağlarda paylaşabilir, yerleştirebilir ya da dilerseniz e posta olarak bri başkasına gönderebilirsiniz. Oynatma listesini izlemekte olduğunuz geçerli videodan ya da oynatma listesi başlangıç videosundan itibaren de paylaşabilme seçeneğiniz bulunmaktadır. Videolar yerleştirilen oynatma listesinde görünmediği taktirde oynatma listesindeki videoların bazılarının yerleştirme seçeneğini yükleyen kişi tarafından devre dışı bırakıldığını anlamanız gerekir. Gizli videolar da yükleyici tarafından sizinle ya da bir başkasıyla paylaşılmadığı sürece oynatılamaz. Bu sebeple en iyi sonuçları alabilmek adına oynatma listenize dahil ettiğiniz videoları yalnızca yerleştirme seçeneğini aktif hale getirmiş kişilere açık videolardan oluşturduğunuzdan emin olun.

Mobil Site Üzerinden Çalma Listesi Paylaşma

Mobil site üzerinden sadece videolar paylaşılabilmektedir. m.youtube.com üzerinden çok yakın bir süre sonra çalma listeleri de paylaşılabilir bir hale gelecektir.

Android ve iOS Üzerinden Çalma Listeleri Nasıl Paylaşılır?

Android ve iOS için yüklediğiniz YouTube çalma listesini ister SMS, ister e posta isterse cihazınıza yüklemiş olduğunuz diğer sosyal ağlar üzerinden paylaşabilmek adına paylaş simgesine dokunmanız yeterlidir.

Çalma Listesine Ortak Çalışan Ekleme

Oynatma listelerine ortak çalışan eklemek için oynatma listelerinin yer aldığı sayfaya gidin.

Bunu yapmak adına ilk yapacağınız şey, sağ üst kısımda yer alan “Hesap” simgesine tıklamak ve ardından “İçerik Oluşturucu Stüdyosu” butonuna basmaktır. Ardından sol kısımda yer alan seçeneklerin arasından “Video Yönetici”ni seçtikten sonra “Oynatma Listeleri” seçeneğine tıklamanız gerekiyor.

Ortak çalışma yürütmek istediğiniz oynatma listesinin yanından yer alan “Düzenle” butonuna tıklayınız.Ardından “Paylaş”a tıklayınız ve aşağıda yer alan “Bağlantıya sahip kullanıcıların video eklemesine izin ver” seçeneğinin sol tarafında yer alan kutucuğa tıklayarak içini doldurunuz.

Ardından paylaşma linkinizde bir değişiklik olacaktır. Bu değişikliğin ardından paylaşma linkini kopyalayabilir ve istediğiniz kişiyle paylaşabilirsiniz. Dilerseniz, sosyal ağlar üzerinden dilerseniz e posta yoluyla, dilerseniz de belirli kişilere yollayabilirsiniz.

“Paylaş” simgesinin yanında yer alan “Oynatma Listesi Ayarları”na tıklayarak açılan pencereden “Ortak Çalışma” bölümünü seçtikten sonra bu bölümde yer alan “Ortak çalışanlar bu oynatma listesine video ekleyebilir” seçeneğini ister aktif hale getirebilir isterseniz de pasif hale getirebilirsiniz. Dilerseniz alt kısımda yer alan “Bağlantıyı devre dışı bırak” seçeneğine tıklayarak bağlantınızı devre dışı bırakabilirsiniz. Bağlantınızı devre dışı bıraktığınız andan itibaren bağlantıyı yeni kullanıcıların kullanmasını engellemiş olursunuz.

Çalma Listesine Video İle Katkıda Bulunma

Youtube çalma listesine katkıda bulunmak için size gönderilmiş bağlantı üzerinden video ekleyebilir ya da daha önce eklemiş olduğunuz bir videoyu kaldırabilirsiniz.

Video eklemek için yapacağınız ilk şey oynatma listesi sahibi tarafından sizle paylaştığı bağlantıya tıklayarak oynatma listesi onay penceresine ulaşmaktır.Ortak çalışan olmak istediğiniz taktirde ekranda yer alan talimatları uygulayarak bu işlemi onaylayabilirsiniz. Oynatma listeleri otomatik olarak kaydedilmektedir. Bilgisayarınızdan ya da mobil cihazlarınızdan video eklemek için oynatma listesi sayfasında yer alan “Video Ekle” seçeneğine tıklayarak bir video URL’si yapıştırmak, yüklemelerinizde yer alan bir videoyu seçmek ya da Youtube üzerinden bir video aramak vasıtasıyla bu işlemini gerçekleştirebileceğiniz gibi. Eklemek istediğiniz videoya ulaştıktan sonra “Şuraya Ekle” menüsünden ortak çalışanı olduğunuz oynatma listesine videoyu ekleyebilirsiniz. Video eklendiği andan itibaren oynatma listesinde yer alan videonunn yanında adınız görülecektir. Oynatma listesine yeni video eklendiği zaman tüm ortak çalışanlar bildirim alır.

Video kaldırma işlemleri ise çok daha kolaydır. Bunun için oynatma listesi sayfasına gitmek adına oynatma listesi sahibi tarafından size verilen bağlantıyı kullandıktan sonra imlecinizi kaldırmak istediğini videonun üzerine getirip, bu videoyu kaldırmak için x simgesine hafifçe dokunmanız ya da tıklamanız yeterli olacaktır. Unutmamak gerekir ki oynatma listeleri üzerinden kaldırabileceğiniz videolar sadece sizin yüklediğiniz videolardır. Diğer ortak çalışanların ekledikleri videoları oynatma listesi üzerinden kaldırmanız mümkün değildir.

Daha Sonra İzle Çalma Listesine Video Ekleme İşlemleri

Daha Sonra İzle oynatma listenize videolara ekleyerek o an izlemek için zamanınız olmayan ya da tekrar tekrar izlemek istediğiniz bir videoya kolayca erişim sağlayabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken şey bir video izlerken + Ekle simgesine tıklamaktır. Ardından “Daha Sonra İzle” seçeneğine tıklayarak bu videoyu Daha Sonra İzle listenize eklemiş olursunuz. Feed’lerinize göz atmakta olduğunuz sırada bir video dikkatinizi çektiyse ve bu videoyu daha sonra izlemek istiyorasnız imlecinizi video küçük resminin üzerine getirdikten sonra “Daha Sonra İzle” simgesine tıklamalısınız.

Android üzerinden video izlerken Daha Sonra İzle oynatma listenize video eklemek için, video oynatıcının üst köşesinde yer alan Ekle öğesine hafifçe dokunup Daha Sonra İzle oynatma listesini seçmeniz yeterlidir. Videolara göz atarken Daha Sonra İzle listenize video eklemek için video başlığının yanında yer alan alt alta üç nokta şeklinde duran Menü öğesine hafifçe dokunduktan sonra Daha Sonra İzle’ye Ekle’yi seçmelisiniz.

İphone ya da iPad akıllı cihazlarınız üzerinden de video ekleme işlemleriniz benzer şekilde olup, Android üzerinden gerçekleştirdiğimiz anlatımı adım adım takip ederek Daha Sonra İzle Oynatma Listesine video ekleme işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Daha Sonra İzle Çalma Listesinden Video Kaldırma İşlemleri

Daha Sonra İzle listesinden video kaldırmak için ana sayfanızın sol menüsünde yer alan Rehber bölümünden Daha Sonra İzle bölümünü açıp kaldırmak istediğiniz videonun üzerine geldikten sonra çıkan x simgesine tıklamalısınız.

Android üzerinden Daha Sonra İzle oynatma listenizden video kaldırmak için öncelikle “Hesap” sekmesine gitmeniz ardından oynatma listesi bölümünün altında yer alan Daha Sonra İzle’yi sçemeniz ve silmek istediğiniz videonun video ayrıntılarının yanında yer alan alt alta üç nokta menü simgesine hafifçe dokunmanız ve son olarak da “Daha Sonra İzle’den Kaldır” seçeneğine hafifçe dokunmanız gerekmektedir.

İphone ya da iPad akıllı cihazlarınız üzerinden de video kaldırma işlemleriniz benzer şekilde olup, Android üzerinden gerçekleştirdiğimiz anlatımı adım adım takip ederek Daha Sonra İzle Oynatma Listesinden video kaldırma işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Videoları Otomatik Olarak Çalma Listesine Ekleme Yöntemi

Bunun için ilk yapmanız gereken şey sağ üst menüden hesap simgesine tıkladıktan sonra “İçerik Oluşturucu Stüdyosuna” tıklamak ve ardından sol kısımda yer alan menü üzerinden “Video Yöneticisi”ni seçerek “Oynatma Listeleri” seçeneğine tıklamaktır. Bu kısımda düzenleme yapmak istediğiniz, videoları otomatik olarak eklemek istediğiniz oynatma listesinin sağ kısmında yer alan “Düzenle” seçeneğine tıklamanız gerekiyor. Beraberinde yapmanız gereken şey “Oynatma Listesi Ayarları”na tıklamak olacaktır. Oynatma listesi ayarları içinde üç seçenek bulunmaktadır. Bunlardan ikisiden önceki aşamalarda bahsetmiş bulunmaktayız. Şimdi, otomatik ekleme ayarları için ortada yer alan seçeneğe, “Otomatik Ekle”ye tıklayınız. Ardından “Kural Ekle” butonuna tıklayarak “Başlık şunu içeriyor, açıklama şunu içeriyor ve etiket” seçeneklerini seçerek karşılarında bulunan boşluğa dilediğiniz kriterleri yazabilirsiniz. Ardından “Kaydet” seçeneğine basarak işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Eklediğiniz bir kuralı silmek için, kuralın karşı tarafında bulunan çöp kutusu simgesine tıklamanız ve ardından “Kaydet” butonuna basmanız yeterli olacaktır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz