Youtube Canlı Yayın | Hesaplarınızı silmek artık çok kolay!

Youtube Canlı Yayın

Canlı bir yayına ev sahiplik yapmak ve hayranlarınız, takipçileriniz, arkadaşlarınız ve diğer birçok kişiyle gerçek zamanlı etkileşime girmek istiyorsanız, Youtube Canlı Yayın özelliğini kullanarak bu isteğinizi yerine getirebilir, gerçek zamanlı etkileşimle birlikte takipçilerinizi ve sevenlerinizi arttırabilirsiniz. Canlı yayınla birlikte ortak konu üzerinde toplanmış grup sayısı artar ve kültürel etkinlikler konusunda heyecan yaratabilme imkanına erişirsiniz.

Büyük bir etkinlik ya da bir başka deyişle destek amaçlı etkinlikler, kitlenize yönelik geniş bir hitap alanı sağlar. Tatiller, ödül şovları ya da spor karşılaşmaları gibi büyük düzeyde kültürel etkinliklerle birlikte toplumsal bir mesele adına yapılan mitingler, popüler medya üzerinde yükselişe geçmiş konular üzerinden yapılabilecek etkinliklerin hepsi büyük etkinliklere birer örnek temsil eder.

Canlı Etkinlikler

Canlı şovlar, büyük etkinlik yürütmek için başvurulacak ve görüntüleyen takipçilerle iletişim kurabilmek için en iyi yoldur.  Bu bir yana en iyi canlı etkinlikler için önceden planlama, test yayınları ve tanıtımlar gereklidir. Bir etkinlik planlamadan önce mutlaka YouTube Canlı Etkinlikler’in teknik yöntemlerini yakından tanımanızı ve en az birkaç kez yayınınızı teste tabi tutmanızı öneririz.

İyi bir plan yaptıysanız ve ne yapmanız gerektiğini iyi bir şekilde biliyorsanız, teknik sorun olasılığını da ortadan kaldırmak isteyeceksinizdir. Video akışı, sizi severek ve beğenerek takip eden hayran ve takipçilerinizin ilgisini çekebilmek adına yapılabilecek en heyecan verici yollardan biridir. Youtube bu konuda hızlı ve özel olmak üzere toplamda iki adet video akışı oluşturma seçeneği sunmaktadır.

Hızlı seçeneği: Youtube üzerinden başlatılan ve Google+ Canlı Hangout özelliğinin kullanıldığı bir seçenektir. Google+ Canlı Hangout ile güdelik bir görüşmeye dayalı deneyimlerle birlikte fazla kurulum süresi ya da ekipman gerektirmeyen bir yayın verilir.

Özel seçeneği: Özel seçeneği ise daha profesyonel bir yayın deneyimi sunarken genellike uzun kurulum süreleri ve yüksek düzey teknik bilgi gerektirdiğinden dolayı daha fazla tecrübe, zaman ve bilgi ister.

Canlı akışlar yalnızca sınırlı süreliğine görüntülenebilmektedir. Bu sebeple de kitlenize tam olarak ne zaman canlı yayın yapacağınızı bildirmeniz büyük bir önem arz etmektedir. Bu bir yana Canlı Hangout akışı ya da yayını için kanalınızın da iyi bir durumda olması gerekmektedir.

Canlı Yayın Tanıtımı

Canlı yayınınızı iyi bir şekilde tanıtmanız gerekmektedir. Bu şekilde hayran kitlenizin etkinliğinizden iyi ve doğru bir şekilde haberdar olmasından emin olursunuz. Planladığınız canlı etkinliğe ait anahtar kelimeler olan meta veriler bu hususta önemlidir. İyi bir başlık seçimi, küçük resim ve optimize edilmiş bir açıklama eklemek sizin yaranınıza olacaktır. Aramadaki, kanalınızdaki, kanal bölümlerindeki ve etkinlikleriniz canlı yayına geçtiği esnada abonelerinize gönderilmiş olan e posta yerleşimi sebebiyle özel seçilmiş küçük resimler ve başlıklar, canlı etkinlikler açısından önem taşıyan meselelerdir. Google+ üzerinden bir etkinlik oluşturduktan sonra bu etkinliği “canlı” hale getirerek etkinliği Google+ üzerinden tanıtmak isteyebilrisiniz. Youtube URL’si ekleyerek ek alanlar gösterebilir, etkinlik öncesinde bir tanıtım videosu kullanabilir ve canlı yayına girmeye hazır olduğunuz zaman bu bilgileri canlı etkinliğinizle değiştirebilirsiniz.

Kanalınızın ana sayfasında göz atma görünümünü etkinleştirdikten sonra kanalınızın ana sayfasına geri dönüp, geri dönen ablonelere yönelik yer alan bölümün altında bulunan kalem simgesine tıklayınız ve orada yer alan seçenekler arasından öne çıkarmak istediğiniz içerikleri seçiniz. Aynı işlemi banner’ın hemen altında yer alan kanal ayarlarınızdan yapmak için kanalınızın sağ tarafında yer alan kalem simgesine tıkladıktan sonra kanal ayarlarını seçip kanal ayarlarının altında yer alan sol çubuktan “Öne çıkan içerik”e tıklayınız ve orada yer alan seçenekler arasından öne çıkmak istediğiniz içeriği seçiniz.

Öne çıkarılan içerikler Android ve iOS cihazlar üzerinden yatay ve dikey şekilde bir görünümle görüntülenebilir. Öne çıkarılmış olan içerikler Android ve iOS üzerinden görüntülenebilirken mobil, tablet ya da TV gibi diğer cihazlarda çalışmamaktadır.

Canlı Yayın Yaparken Aklınızda Bulunması Gereken Noktalar

Canlı Etkinlikler ek açıklamaları desteklemediği için kitlenizi harekete geçirecek türden mesaj içeriklerini etkinliğin yapımına eklemeyi unutmayınız. Canlı yorumlara dikkat ederek etkinlik esnasında gerekli ayarlamaları yapabileceğinizi de unutmayınız. Etkinlik esnasında görüntüleyenlerin abone olmasını isteyerek kanalınızın içeriği hakkında onlara bilgi verebilirsiniz. İzleyicilerin canlı etkinlik çekimlerinin kanal ne zaman yükleneceği hakkında bilgi edinmelerine yardımcı olun. Bunu video içinde, video altında yer alan açıklamalarda ya da video yorumlarında yapabilmektesiniz. Etkinliği zamanında gerçekleştirmek, sosyal medya üzerinden etkinlik hakkında yapılan yorumları okuyup bu yorumlara cevaplar vermek ve çevrimiçi tepkiler ile birlikte sunucu arasında bir köprü görevi görmek adına yeterli personele sahip olduğunuzdan da emin olmanız gerekmektedir.

Canlı Yayından Sonra Yapılabilecek Şeyler

Canlı etkinliğinizin ardından geçen günler boyunca sahne arkasında, yapım ya da gerçek videoyu tamamlayan ek videolar gibi ekstra içerikler yükleyebilirsiniz. Bu kırpılmış içerikler hayranlarınızın en çok aradığı şeylerdendir. Böyle kısa ve kesilmiş parçalar hayranlar için oldukça önemlidir ve takipçiler bu unutulmaz anlara oldukça değer verir. Bu sayede görüntülenme sayınız ve izlenme süreniz artacaktır.

Canlı etkinlik için kırpılmış ve düzenlenmiş sürümleri yeniden yükleyebilmeniz için gerekli içerik haklarını güvence altına almayı unutmayınız. Canlı etkinliklerinizin her biri birbirinden farklı ve benzersiz bir tema ya da konuya değinen ayrı videolar şeklinde düzenleyin. Video başlığınız, videolarınızı görüntüleyecek kişilerin ilgisini uyandıracak şekilde merak uyandıran türden olmalıdır.

Müzik perforsmanlarınızdan arşivlenmiş olan içerikleri canlı etkinliğin hemen ardından yükleyin ve başlığınıza etkinlik, mekan, grup, şarkı ve tarih bilgilerini ekleyin.

Canlı içerik boyutu tek yükleme için çok fazla olabilir bu durumda arşivlenmiş olan çekimleri yayınlamak üzere bir yükleme planı oluşturmayı ihmal etmeyin.

Canlı Yayın’a Giriş

Youtube üzerinden canlı yayına başlamadan önce yapmanız gereken iki işlem bulunmaktadır. Bunlardan ilkini kanalınızın doğrulanmış olduğunu ve son doksan gün içerisinden herhangi bir “canlı yayın” kısıtlanmasına tabi tutulmadığını öğrenmekken ikincisi içerik stüdyo araçları üzerinde yer alan canlı akış bölümü üzerinden canlı yayını etkinleştirmektir.

Canlı yayın kısıtlamaları doksan gün ya da ilgili sorunlar çözülene dek geçerli olmaktadır. Bu tip kısıtlamalar Kullanım Şartı ihlalleri gibi durumda gerçekleşmektedir. Üçüncü taraf reklamları ve yerleşik reklamlar da yasaklar arasında yer almaktadır.

Kanalınız etkinleştirildiği taktirde canlı yayın başlatabilmek için önünüzde iki seçenek bulunmaktadır. Hemen yayınla seçeneği ile canlı yayın yapmanın en hızlı ve kolay yoluna ulaşırken, içerik göndermeye başladığınız an itibarıyla yayını sizin için doğru zamanda otomatik olarak başlatıp durdurabilme imkanına erişirsiniz.

Etkinlik halindeyken canlı yayının kontrolü de büyük ölçüde sizin elinizde olacaktır. Canlı yayına başlamadan önce ön izlemeler yapabilir, yedek yayınlar düzenleyebilir ve yayını istediğini zaman başlatıp durdurabilirsiniz.

Canlı yayınınızı herhangi bir siteye yerleştirmek için YouTube hesabınıza bağlı onaylı bir Adsense hesabınızın olması gerekmektedir.

Canlı Yayın Oluşturma

Youtube üzerinden canlı yayın yapmanızın iki yolu olduğunu söylemiştik. Bunlar, Hemen Yayınla ve Etkinlikler’dir. Şimdi sırasıyla bu iki konuyu birden biraz daha derin bir şekilde inceleyeceğiz.

Bu yol yayın yapmanın en kolay yoludur. yayın çözünürlüğünüz ve kare hızınız Youtube algoritmaları tarafından otomatik olarak algılanır ve belirlenir. Canlı yayına başladığınız zaman yayınınız düşük çözünürlüklerle tekrardan kodlanacaktır. Böylelikle tüm hayran ve takipçileriniz, internet bağlantı kalitelerine bakılmaksınız canlı yayınınızın keyifini çıkarabilir.

Anında bir canlı yayın oluşturmak için yapmanız gerekenlere gelecek olursak; Bunları adım adım anlatalım.

Öncelikle Yayın Adı / Anahtarı ve sunucu url’sini kullanarak kodlayıcı indirmeniz ve kurmanız gerekiyor. Kodlayıcı, ses ve videoyu youtube platformuna göndermenizi sağlayan bir sıkıştırma işlemidir.

İkinci olarak TEMEL BİLGİLER kısmında yer alan bir açıklama ve başlık eklemenizdir. Etkinliğinizi temsil edecek özel küçük bir resim de eklemeniz sizin yararınıza olacaktır. İsteğe bağlı olarak bir sonraki yayın zamanınızı da programlayabilirsiniz.

Canlı yayınınızdan para kazanabilmek için isteğe bağlı olarak bir HAYRAN BAĞIŞLARI KARTI ekleyebilirsiniz.

Bu özelliğin kullanabilen ülkeler Avustralya, Fransa, Japonya, İspanya, İngiltere, Meksika ve Amerika Birleşik Devletleri’dir.

Oyun kategorisi seçecek olursanız kullanıcıların yayınınızı keşfedebilmesi için bir oyun başlığı eklemeniz gerekmektedir.

Gizlilik ayarlarından Herkese Açık, Liste Dışı ya da Gizli seçeneklerini kendi isteğiniz doğrultusunda belirleyebilirsiniz.

Akış seçenekleri sekmesinde yer alan, Düşük Gecikme ya da En Yüksek kalite arasında bir seçim yapınız. Düşük Gecikme seçeneği kullanıcılar için gerçek zamana daha yakınken en yüksek kalite, kitleniz açısından en sorunsuz izleme deneyimin sunacaktır.

Yalnızca canlı şovun haklarına sahipseniz, Tamamlandığında arşivi liste dışı olarak işaretle kutusunu işaretlemeniz gerekmektedir. Bunu kullanrak arşivlenmiş canlı etkinliği arama dizisi ekran ve sonuçlarından kaldırabilirsiniz. Bağlantı hâlâ paylaştırabilir ve yerleştirilebilir olacaktır. bu ayar, canlı etkinlik tamamlandığı an itibarıyla geçerli olacaktır.

Canlı yayın içerisindeyken canlı sohbeti kullanarak kitlelerle etkileşim kurabilme imkanına erişirsiniz. bunun için paylaş seçeneğini kullanarak bağlantıyı sosyal medya platformları üzerinden paylaşabilirsiniz. Bu esnada gözünüz “Gerçek Zamanlı Analiz” bölümünde olmalıdır. Oynatıcıdan, üst kısımda yer alan durum çubuğu üzerinden ve bununla birlikte “AKışın Sağlık durumu” sekmesi üzerinden yayınınızı takip edin.

Canlı yayın sona erdikten sonra ise içerik göndermeyi durduğunuz zaman canlı yayınınız da duracaktır. Etkinlik, on iki saatlik bir süre boyunca otomatik olarak arşivlenecek ve Video Yönetici üzerinden sizlere sunulacaktır. Yedek olarak yerel bir arşive kaydetmek sizin yararınıza olacaktır. Youtube Video Düzenleyicisi ile en fazla üç saatlik videoları düzenleyebileceğiniz için arşivinizi bir yere kaydetmek en mantıklı yol olacaktır.

Gelişmiş Ayarlar sekmesi üzerinden canlı sohbetinizi denetleyebilirsiniz. İleyiciler otuz saniye içinde en fazla üç yorum atabilirler ve özel karakterlerle birlikte HTML ya da URL etkiketleri yayınlayamazlar. Yorum modülü, yerleşik oynatıcıları takip etmez.

Yerleştirme ve abone bildirimlerini etkinleştirmek ya da devre dışı bırakmak dağıtım seçenekleri ayarları üzerinden sizin elinizde bulunmaktadır.

Sekiz saati aşan videolar kayıt altına alınamayabilmektedir. Yine bu konuda size önerebileceğimiz en iyi şey yedeğinizi yerel bir arşive kaydetmenizdir. Youtube Video Düzenleyicisini kullanarak en fazla üç saat uzunlukta videoları düzenleyebileceğinizi bir kez daha hatırlatmak isteriz.

DVR konusunda da birkaç şey diyebiliriz. Etkinliği duraklatmak, geri aramak ya da canlı yayına dönmek elinizdedir. DVR sayesinde son dört saatlik yayını otuz fps’de ya da son iki saatlik yayını düşük gecikmeyle birlikte 60 fps’de gösterebilirsiniz.

Herkese açık yayınlara 30 ya da 60 saniyelik yayın gecikmeleri ekleyebilirsiniz. Gecikme olmasa dahi önizleme oynatıcı tarafından canlı feed için 15 saniye kadr bir gecikme süresi vereceğini de unutmayınız.

Öne çıkan içerik özelliklerini kullanarak etkinliği tüm hayran ve takipçilerinize tanıtın.

Para kazanma sekmesini açarak video için hakt alebinde bulunabilir, takip etme, engelleme ya da para kazanma politikalarını uygulayabilirsiniz. Para kazanmak için manuel olarak girildiğinde videodan önce gösterilen tüm reklamlar için ve video ortasında yayınlanacak olan reklam sıraları sunmak için reklamları etkinleştirebilirsiniz.

Besleme ayarlar seklemesini yüklemek için yapmanız gereken şey mavi renkli “Etkinlik Oluştur” düğmesine tıklamaktır.

Şu anda mobil cihazlar, oyun konsol cihazları ve Chromecast üzerinden canlı yayın özelliği kullanılabilme imkanı bulunmaktadır.

 

Canlı Etkinlikler sayfasına ulaşabilmek için buraya TIKLAYINIZ!

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz