Youtube Engelleme | Hesaplarınızı silmek artık çok kolay!

Youtube Engelleme

Dünya’nın en çok kullanılan video barındırma sitesi olan Youtube üzerinden birçok farklı şekilde engelleme işlemi bulunmaktadır. İsterseniz sitenin gösterimi doğrudan engelleyebileceğiniz gibi, sadece belirli kanal ya da videoları da engelleyebilirsiniz. Ayrıca kısıtlı mod yardımıyla da çocuklarınızın müstehcen, kanlı vb. +18 yaşa hitap edecek türden videoları izlemesini de engelleyebilirsiniz. Bu içerikte size bazı tarayıcı seçeneklerinden, Youtube’un içinde bulunan kısıtlama modundan ve birkaç uygulamadan bahsedeceğiz.

Tarayıcı Üzerinden Youtube Engelleme

İlk olarak Google Chrome üzerinden başlayalım.

Sayfanın sol üst kesiminde yer alan arama kutusuna, aramak istediğiniz konu ile ilgili anahtar kelime girişi yaparak istediğiniz türden uygulamalara erişebilirsiniz. Eğer bu yolla istediğiniz uygulamayı ya da eklentiyi bulamıyorsanız, sol kesimde bulunan kategoriler seçeneğinden aradığın uygulamanın türüne göre bir kategori belirleyebilirsiniz.  Ayrıca filtre özelliğiyle birlikte belli dereceler ve özelliklere sahip uygulamaları seçebilirsiniz.

Google Chrome mağazasına ulaşmak için TIKLAYINIZ!

Ardından sık kullanılan tarayıcılardan biri olan Opera’ya gelecek olursak yapmanız gereken şey, tarayıcınızın sol üst kesiminde bulunan “Menü” kısmına tıkladıktan sonra “Eklentiler” bölümüne tıklamak ve hemen ardından “Eklentileri indirin” ya da “Eklentileri Yönet” adlı kısımlardan birini açmak.

Opera Eklentilerine ulaşmak için TIKLAYINIZ!

Diğer bir sık kullanılan tarayıcı olan Firefox’a gelecek olursak, yapmanız gereken ilk şey sağ üst kısımda bulunan alt alta duran üç adet yatay çizgiye tıklamaktır. Ardından “Eklentiler” yazısının üstüne gelip tıklayabilirsiniz. Bu işleminizin ardından doğrudan “Eklenti Edin” bölümüne ulaşacaksınız. Yapmanız gereken şey imlecinizi aşağıya doğru indirmek ve “See more add-ons” yazısına tıklamaktır. Bu sayede Firefox’un eklentilerinin bulunduğu sayfaya gidebilirsiniz.

Firefox Eklentilerine ulaşmak için TIKLAYINIZ!

Evet, bu üç yerde bulunan arama kutucuklardan dilediğinizce kendinize uygun reklam engelleme uygulamasını bulabilirsiniz.

Biz size doğrudan birkaç uygulamadan bahsedelim. Dilerseniz siz, kendinize uygun gördüğünüz bir uygulamayı seçebilirsiniz.

unnamed

Öncelikle Blocksite adlı uygulamadan bahsedelim. Blocksite adlı uygulamaya sayesinde istediğiniz siteleri engelleyebilirsiniz.

Blocksite eklentisini tarayıcınıza kurduktan sonra tarayıcınızı yeniden başlatınız. Ardından Araçlar menüsündeki eklentilere girerek, “Blocksite Eklentisi” seçeneklerindeki eklenti edinin yazısına tıklayınız. Araçlar bölümünden tekrar eklentilere gelip, Blocksite eklentisininin altındaki seçenekler yaısına tıkladıktan sonra “enable authendikation” seçeneğiyle bir şifre oluşturduktan sonra kimsenin sizi takip edememesini sağlarsınız. Ardından “Add” yazısına tıklayarak, www.youtube.com , htttp://www.youtube.com , youtube.com gibi olasılıkları yazdıktan sonra ok tuşunu basınız. İşleminizi düzenlemek ya da geri almak için “Clear” düğmesine basınız.

Blocksite eklentisini Mozilla Firefox üzerinden indirmek için buraya tıklayınız!

Blocksite eklentisini Google Chrome üzerinden indirmek için buraya tıklayınız!

Chrome üzerinden yükleyebileceğiniz bir başka eklenti ise “Web Engelleyici”dir.

Bu uygulamayı kullanırken, url girmeniz yeterli olacaktır. Ayrıca zaman ayarı yaparak belirli saatler arasında girilmesini de engelleyebilirsiniz. Açma, kapatma düğmesi sayesinde de kolayca değişim yapabileceğiniz gibi, aşağıda görülen uyarı mesajını da değiştirebilirsiniz.

12412

 

Web Engelleyici eklentisini Google Chrome üzerinden yüklemek için TIKLAYINIZ!

Siz de bu ve benzeri eklentileri yukarıda anlattığımız gibi eklenti sayfalarından bulabilirsiniz. Şimdi farklı şekillerde youtube engelleme anlatımımıza devam edelim.

Programsız Youtube Engelleme

Site engellemenin çok daha hızlı ve etkili yolu olan ve tüm tarayıcılar üzerinde çalışan bu yol sayesinde, isteğinizi yerine çok daha kolay bir şekilde yerine getireceksiniz. Üstelik bu yaptığınız şeyi kimse kolay kolay fark edemez. Bu gibi sistemler için çalışan birçok uygulama bulunsa da bu tip eklentiler bilgisayarınızı ve internetinizi yavaşlatabilmektedir.

Bu yol sayesinde hiçbir program kullanmadan engelleme işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Öncelikle masaüstünüzden ya da başlat çubuğundan “Bilgisayar”ı açınız. Ardından “C” klasörüne ya da işletim sisteminizi kurduğunuz diske giriş yapınız. Beraberinde “Windows” klasörünü açıp, “System32” adlı dosyanın içinde bulunan “drivers” klasörüne giriniz ve “etc” klasörünü açınız.

Burada bulunan “Hosts” dosyasını çift tıklayarak ya da üzerine gelip sağ tıklayarak “Birlikte Aç” seçeneğini işaretleyip Not Defteri’ne tıkladıktan sonra “Tamam”a basınız.

screenshot_1

Dosyayı açıktan sonra dosyayı düzenlemeniz gerekmektedir. Örneğin aşağıdaki içeriği kopyaladığınız taktirde, “Twitter ve Google” sitelerini engellemiş olursunuz.

# localhost name resolution is handled within DNS itself.
# 127.0.0.1 localhost
# ::1 localhost
127.0.0.1 www.twitter.com
127.0.0.1 twitter.com
127.0.0.1 www.google.com
127.0.0.1 google.com

youtube’u engellemek içinse yapmamız gereken şey;

127.0.0.1 www.youtube.com
127.0.0.1 youtube.com

yazmaktır.

Ardından dosyayı kapatıp, çıkan uyarı penceresinde “Kaydet”e tıkladıktan sonra youtube sitesine girilmesini tamamen engellemiş olacaksınız. Eğer site engellemesini kaldırmak istiyorsanız aynı işlemleri tekrarlayarak, bu yazıları silmeniz yeterli olacaktır. Siteyi aratan kişiler site adını farklı şekillerde girerse siteye giriş yapabilme imkanı bulabilirler, bu sebeple youtube sitesine girerken yazılabilecek tüm varyasyonları yazmanızı öneririz.

Site engellemeleri haricinde, youtube üzerinden çeşitli engellemelerde bulunmaktadır. Dilerseniz onları anlatmaya geçelim.

Kısıtlı Mod

Kısıtlı Mod, sayesinde, kullanıcılar tarafından belirlenmiş ya da çeşitli göstergelerce işaretlenmiş uygunsuz içeriğe sahip olan bazı videolar gizlenir fakat unutmamak gerekir ki hiçbir filtre mükemmel bir şekilde çalışmaz yine de bu mod sayesinde yüksek sayıda uygunsuz içerik engellenmiş olacaktır. Ayrıca bu mod sadece aktif edildiği tarayıcı üzerinden çalışacaktır. Bu mod genellikle ailelerin, çocuklarının görmemesini istediği uygunsuz içerikleri engelleme amacıyla aktif hale getirilir. Bu modu aktif hale getirebilmek için siteye giriş yaptıktan sonra en alt kısımda bulunan “Kısıtlı Mod” butonuna tıklayarak “Açık” butonunun solunda yer alan kutucuğu doldurduktan sonra “Kaydet” butonuna tıklamalısınız.

unnamed-1

Android cihazlarınızdan hesabınızda oturum açtıktan sonra sağ üst kesimde yer alan alt alta üç nokta sembolüne dokunup “Ayarlar” bölümüne girdikten sonra “Genel” seçeneğine girmelisiniz. Ardından “Kısıtlı mod”u açabilir ve yine buradan kapatabilirsiniz.

Mobil site üzerinden yapmanız gereken şeyler de tamamen aynıdır.

Android TV üzerinden yapmanız gereken şey ise, hesabınızda oturum açtıktan sonra ana ekranda yer alan “Uygulamalar satırını aşağıya doğru kaydırıp, “Youtube” uygulamasını seçmektir. Ardından ekranı aşağıya kaydırıp “Ayarlar” seçerseniz, “Kısıtlı mod” ya da “Güvenlik Modu”nu seçerek bu modları etkin hale getirebilir yine aynı şekilde devre dışı seçeneğiyle devre dışı bırakabilirsiniz.

Kullanıcı Engelleme

Youtube üzerinden sizi rahatsız eden, videolarını beğenmediğiniz, yüklediğiniz videolara kötü yorumlar bırakan ve özel mesajlarla size musallat olan kişileri engellemek için, bu kişinin sayfasına geldikten sonra “Hakkında” sekmesinin içinde bulunan bayrak simgesine  tıklayıp “Kullanıcıyı Engelle” seçeneğine tıklamalısınız. Engellediğiniz kullanıcılar size hiçbir google ürününde, mesaj gönderemez ve videolarınıza yorum bırakamaz. Ayrıca kullanıcıyı bu bölümden bildirebilirsiniz.

Kanal Engelleme

Yukarıdaki adımları izleyerek, engellemek istediğiniz kanalı engelleyebilirsiniz. Böylece bir daha bu kanal tarafından yüklenen videolarla karşılaşmazsınız. Kanal simgesini, resmini ya da kullanıcının kendisini de buradan bildirebileceğinizi unutmayınız.

Son olarak size kanal engellemek için bir uygulamadan bahsedip içeriği noktalayacağız. Bunu anlatma sebebimiz ise, çoğu durumda yukarıdaki işlemin yeterli olmamasıdır.

Video Blocker adlı uygulama sayesinde, Google Chrome, Mozilla Firefox ve Opera üzerinden istemediğiniz videoları ve kanalları engelleyebilirsiniz. Bu sayede kalıcı bir çözüm elde etmiş olursunuz.

Eklentileri tarayıcınıza ekledikten sonra, herhangi bir ayar yapmadan doğrudan youtube’a giriyoruz. Eklenti kurumunun ardından, size eklenti hakkında bilgiler verecektir. Daha sonra adres çubuğunun sağ kısmında bir resim çıkacaktır. Eğer bu resim çıkıyorsa, eklenti aktif hale gelmiş demektir. Bundan sonra ise yapmanız gereken şey oldukça basit. Engellemek istediğiniz kanalın adını arattıktan sonra, kanalın üstüne gelip sağ tıklayarak en altta “Block videos from this channel” seçeneğine sol tıklayarak kanalı engelliyoruz. Bundan sonra bu kanal tarafından paylaşılan hiçbir videoyu bu site üzerinden göremeyeceksiniz. Dilerseniz engellediğiniz kanalların listesini dışarı aktarabilir, bu kanalları düzenleyebilirsiniz.

Video Blocker eklentisini Google Chrome üzerinden eklemek için TIKLAYINIZ!

Video Blocker eklentisini Mozilla Firefox üzerinden eklemek için TIKLAYINIZ!

Video Blocker eklentisini Opera üzerinden eklemek için TIKLAYINIZ!

 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz