Youtube Geçmişi Silme | Hesaplarınızı silmek artık çok kolay!

Youtube Geçmişi Silme

Youtube sitesi ya da mobil site ve mobil uygulamaları üzerinden hesabınıza ilişkin yapılan aramalar her daim kaydedilmektedir. Bu kayıtlar daha önce arattığınız videoları bulmanıza ve size yapılacak olan video önerilerin isabetli olmasına yardımcı olur. Geçmişinizi sildiğiniz ya da duraklattığınız taktirde bu tür veri alımları da duracaktır. Geçmiş bilgilerinizi tek tek silebileceğiniz gibi tüm geçmişinizi de tek seferde silebilirsiniz. Geçmiş verilerinin alımı duraklatıldığı zaman izlenen videolar, geçmişte görülmeyecek olup ayrıca önerilerinizi iyileştirmek için de kullanılamayacaktır. Geçmişi tekrar kaydetmek için geçmiş duraklamasını kaldırabilmek de sizin elinizdedir.

Youtube izleme geçmişinizi duraklattıktan sonra çevrim dışı olduğunuz ya da internet bağlantınızın kopması halinde geçmişinizin yaptığınız ayarlamalara göre düzenlendiğinden emin olmak adına izleme geçmişinizi kontrol etmenizde fayda vardır. Her zaman olduğu gibi geçmiş verilerinizi tek tek silme imkanınız da bulunmaktadır.

Oturum açma işlemlerinin ardından hesap izleme geçmişi üzerinde yapılan değişikliklerin, bu hesapla giriş yaptığınız tüm cihazlarda da etkileri görülecektir. Oturum kapalıyken yapılan değişiklikler ise kullandığınız tarayıcı ya da uygulamaya dair izleme geçmişi üzerinde değişiklik gösterecektir.

Youtube Geçmişi Silme anlatımı sayesinde hem izleme geçmişinizi hem de arama geçmişinizi nasıl silebileceğinizi öğreneceksiniz.

Youtube Geçmiş Silme İşlemleri Nasıl Yapılır?

Youtube Geçmişi Silme işlemlerini bilgisayarınız, mobil site, mobil uygulamalar ve tv, oyun konsolu ya da medya akış kutusu üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Youtube Geçmişi Silme işlemleri oldukça kolay ve kullanışlıdır.

Youtube Geçmişi Silme işlemleri için bilgisayarınızda yer alan tarayıcınız üzerinden Youtube sitesine giriş yaptıktan sonra sol üst köşede yer alan alt alta üç çizgiye tıkladıktan sonra seçenekler arasından kum saati sembollü “Geçmiş” i seçiniz. Bu kısımda geçmişinizde yer alan, yani daha önce izlediğiniz videolar yer alır. İzleme geçmişinizi silmek için izleme geçmişinde yer alan videonun sağ kısmında yer alan x tuşuna basmalısınız. “İzleme geçmişi oynatma listesinden kaldır.” dediğiniz video, izleme geçmişinizden kaldırılır. Bunu yaptığınız taktirde “Bu öğe, geçmişinizden kaldırıldı seçeneğiyle karşılaşırsınız.

Sol üst köşede yer alan “Tüm izleme geçmişini temizle seçeneğine bastığınız zaman, karşınıza “Tüm izleme geçmişinizi temizlemek istediğinizden emin misiniz? Bu işlemi geri alamazsınız.” uyarısı çıkar. İşlemin geri döndürülemez olduğunu unutmayınız. “Tüm izleme geçmişini temizle” seçeneğine tekrar basarak, izleme geçmişinizi temizleyebilirsiniz. Böylece Youtube Geçmişi Silme işlemlerinin ilk adımı bitmiş olur.

Ayrıca izleme geçmişini duraklat seçeneğine basarsanız, izleme geçmişiniz kayıt altına alınmaz, aynı yer üzeriden izleme geçmişini devam ettir seçeneğine basarsanız da izleme geçmişinizin kaydı alınmaya devam eder.

Bu bölüm üzerinden “Arama geçmişi” kısmına geçiş yaptıktan sonra arama geçmişinizde yer alan arama verilerinin sağ kısmında yer alan “x” sembolüne tıklayarak tek tek silebilirsiniz. Ayrıca tüm arama geçmişini temizle seçeneğine basarak da çıkan uyarı penceresini onaylayıp tüm arama geçmişinizi kalıcı ve geri döndürülemez bir şekilde silebilirsiniz. Bu yüzden bu işlemi yapmadan önce dikkat etmenizi öneririz. Ayrıca izleme geçmişi gibi arama geçmişi kaydını durdurabilir ve daha sonra tekrar devam ettirebilirsiniz.

Ayrıca arama geçmişinizi silmenin bir diğer yolu, arama kutucuğuna tıkladıktan sonra daha önce yaptığınız arama verilerinin sağ kısmında yer alan “Kaldır” seçeneğine tıklamaktır. Böylece Youtube Geçmişi Silme işlemlerinin ikinci adımı da tamamlanır.

Youtube Geçmişi Silme işlemlerini Mobil site üzerinden yapabilmek için, öncelikle uygulama içinden  Hesap  seçeneğine dokunmalı ve beraberinde “Geçmiş” seçeneğine basmalısınız. Silmek istediğiniz geçmiş verilerinin sağ yanında yer alan alt alta üç nokta sembolüne dokunduktan sonra “İzleme geçmişi oynatma listesinden kaldır” diyerek bu videoyu izleme geçmişinizden kaldırabilirsiniz.

Youtube Geçmişi Silme işlemleri adına tüm geçmişi silmek istiyorsanız, geçmiş bölümünün sağ üst köşesinde yer alan alt alta üç nokta sembolüne dokunup “Geçmişi temizle” seçeneğine basmalısınız. Karşınıza, “Görüntüleme geçmişiniz temizlensin mi?” şeklinde bir uyarı penceresi gelecektir. Bu işlem geri alınamayacaktır. “Geçmişi temizle” seçeneğine basarak işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Ayrıca geçmiş bölümünün sağ üst köşesinde yer alan Menü kısmına girdikten sonra “Ayarlar” seçeneğine basıp “gizlilik” seçeneğini açarsanız, “İzleme geçmişini temizle, arama geçmişini temizle, izleme geçmişini duraklat ve arama geçmişini duraklat” seçenekleriyle karşılaşırsınız. Buradan izleme ve arama geçmişinizi hem silebilir hem de duraklatabilirsiniz. Duraklatılan arama ve izleme geçmişleri tek bir tuşa basılarak yeniden devam ettirilebilmektedir.

Arama geçmişinizi silmenin bir diğer yolu ise arama kutucuğuna geldikten sonra yapılan arama verilerinin üzerine basılı tuttuktan sonra çıkan uyarı penceresi üzerinden “Kaldır” seçeneğine basmaktır.

Youtube Geçmiş Silme için mobil site üzerinden yapacağınız işlemlerde yukarıda yer alan anlatımla benzerlik göstermekte olup, yukarıda yer alan anlatım, Android ve ios işletim sistemi yüklü akıllı telefon ya da diğer akıllı cihazlar üzerinden de geçmiş silme işlemlerinin herhangi bir farklılık göstermemesi sebebiyle bu cihazlar için de geçerli olmaktadır.

Youtube Geçmişi Silme işlemlerini tv, oyun konsolu ya da medya akış kutusu üzerinden gerçekleştirebilmek için “Rehber” bölümüne girdikten sonra kum saati sembolü olan “Geçmiş” öğesini seçmeli ve izleme geçmişini görüntülemeniz gerekmektedir. İzleme geçmişinizi temizlemek için burada yer alan geçmiş verilerini tek tek silebilirsiniz. Ayrıca rehberde yer alan ayarlar bölümünden “İzleme geçmişini temizle” seçeneğine basabilir ve geçmiş verilerini tek seferde silebilirsiniz. Uyarıyı onaylamayı unutmayın!

Youtube Geçmişi Silme işlemlerini tv, oyun konsolu ya da medya akış kutusu üzerinden arama geçmişinizi silmek için öncelikle cihazlarınızı açmalı ve arama simgesi olan büyüteç sembolüne basmalısınız. Ardından karşınıza “Arama geçmişini temizle” seçeneği gelecektir. Bu şekilde kayıtlı arama geçmiş verilerinizi tek seferde ya da tek tek silebilirsiniz.

 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz