Youtube Hesap Silme | Hesaplarınızı silmek artık çok kolay!

Youtube Hesap Silme

Medyada defalarca kendisine yer edinmiş bir hikayeye göre, Chad Hurley ve Steve Chen 2006 yılının ilk aylarında YouTube adlı siteyi kurma fikrini geliştirdi. Buna neden olan şey ise, Steve Chen’in San Francisco’daki apartmanında düzenlediği bir akşam yemeği partisi sırasında video paylaşım üzerine yaşadıkları bir sorun. Bu hikâyenin aksine şirketin diğer bir kurucu üyesi Jawed Karim ise bu yaşananları reddetmiş, başlangıcın bu şekilde vuku bulduğunu onaylamamıştır. Yine de Jawed Karim de fikrin bir akşam yemeği partisinde ortaya çıktığını kabul etmiştir.

Youtube 15 Şubat 2005 tarihinde kurulmuş bir video video barındırma sitesidir. Kuruluşunun ilk amacı çöp çatanlıktır. Çöp çatanlık sitesi olarak kurulmuş olan Youtube, video ekleme özelliği ile kullanıcıların kendilerini ifade edebilecekleri videolar hazırlamaları için video ekleme özelliği koyulmuştur. Kurucuları tarafından ilk haftalarda beklenilen sükseyi yaratamayınca siteyi bu tarz bir site olması konusunda tekrar düzenlemişlerdir. Youtube o zamandan bu zaman büyük bir başarı elde etmiştir. Öyleki şu anda internetten izlenilen her iki videodan biri Youtube aracılığı ile izlenmektedir. Bu hızlı başarısı çabuk fark edilmiş ve Google tarafından Kasım 2006 tarihinde 1.65 Milyar dolara satın alınmıştır. Şu andaki başarısını büyük oranda borçlu olduğu Google şirketine çokca para kazandırmış ve kazandırmaya da devam etmektedir. Google, kendi hesaplarını Youtube hesapları ile birleştirmeye izin vermekte hatta bunu teşvik etmektedir.

Youtube, bazı erişim engelli ülkeler hariç dünya çapında hizmet vermektedir. Youtube genel olarak, müzik videoları, video bloglar, kısa özgün videolar, video klipler, televizyon klipleri, eğitim videoları, basketbol, futbol vb. diğer sporların özet görüntüleri gibi içerikleri barındırmaktadır. Phython programlama dili ve Java ile yazılan Youtube, kullanıcı üretimi ve medya şirketleri vide gösterimleri için Adobe Flash Video, h.264 ve WebM teknolojilerinden faydalanır. BBC, Hulu, Vevo ve CBS gibi şirketler ve bunun gibi organizasyonlar, Youtube ile ortalık programı ilişkisi kurarak içerkilerini bu platform aracılığıya paylaşıma sunar. Yine de Youtube’a eklenen videoların büyük bir çoğunluğu bireyler tarafından yüklenir. Siteye üye olunmadan video izlenmesi oldukça avantajlı bir durum sağlarken, onaylı üyeler kendi kanallarını oluşturabilir. Ayrıca sadece 18 yaşından büyük olduğu onaylanmış kişiler, saldırganlık potansiyeli gösteren içerikleri izleyebilir. Bu özellik sayesinde aileler de çocuklarına bu sitede gezmesi için izin verirken daha fazla toleranslı davranır.

2016 istatistkilerine göre Youtube’u kullanan kişi sayısı bir milyar üç yüz bindir. Youtube’a dakika başına üç yüz saatlik video yüklenmektedir. Youtube üzerinden her gün ortalama beş milyar video izlenmektedir. Her ay izlenen videonun saat bakımından değeri dokuz yüz milyon saattir. Bugüne kadar YouTube üzerinden izlenen videolar arasında en sık görüntülenen ve bir milyar izlenme sayısını geçen video sayısı sadece 10,113’tür. YouTube üzerinden video izleyen insanların yüzde yirmisi Amerika Birleşik Devletleri vatandaşı olup, yüzde sekseni diğer ülkelerden oluşmaktadır. YouTube mobil üzerinden günde bir milyar video görüntülenmektedir. Geçtiğimiz yıla göre mobil üzerinde geçirilen zaman yüzde elli artarken, YouTube mobil kullanan kişiler bu platform üzerinde yılda kırk dakikalık bir zaman geçirdi. YouTube aralarında İngilizce, Fransızca, İtalyanca, Almanca, Japonca ve Türkçe gibi birçok dilde hizmet vermektedir. Google gelirinin dört milyar doları YouTube üzerinden gelirken, reklam gelirlerinin sadece yüzde altısı YouTube’tan gelmektedir.

youtube üzerinde altı kanal türü bulunmaktadır. YouTuber, Director, Musician, Comedian, Guru ve Reporter olarak ayrılan bu kanal türlerini inceleyecek olursak, YouTuber, standart bir YouTube hesabıdır. Youtube’çu anlamına gelmektedir. Director, yönetmen anlamına gelirken, deneyimli film, video vb. yapımcılar için ayarlanmıştır. Bu kanala sahip üyeler, video boyutunda avantajlara sahip olur. Musician, yani müzisyenin ise kendi müzik eserleri bulunur. Comedian, mizahi videolar yapan komedyendir. Guru ise ilgi alanına özel videolar yayınlayan bir uzmandır. Reporter, uygunsuz videoları bildiren bir bildiricidir.

YouTube, Türkiye üzerinden mahkeme kararıyla beş defa engellenmiştir. Bu erişim engellerinin sebepleri ise değişiklik gösterebilmektedir. Kimi zaman DNS yasağının yanı sıra IP yasağıyla önlemler alan hükümet, YouTube’a erişimi tamamen engellemeye de çalışmıştır. Farklı ülkelerde de çeşitli sebeplerle bu tip erişim yasakları gerçekleşebilmektedir.

Youtube Hesap Silme işlemini gerçekleştirmek için bağlı olduğu Google hesabınızı da silmeniz gerekmektedir. Bu yüzden yapabileceğiniz en mantıklı hamle Youtube kanalınızı kapatmak ve hesabınız ile ilgili diğer bilgileri size ulaşılamıyacak şekilde değiştirmek olacaktır. Sizlere bu yöntemi kullanarak Youtube hesabını silmeyi resimli olarak anlatacağız.

Youtube Hesabınızı Silmeden Önce Dikkat Etmeniz Gerekenler

Youtube Hesap Silme işleminizi gerçekleştirdiğiniz taktirde kanalınızda bulunan bütün videolarınız geri dönülmez şekilde silinecektir. Bu yüzden eğerki Youtube kanalınızda kaybetmek istemediğiniz videolarınız veya diğer başka bilgileriniz bulunuyorsa bunları bu işlemi gerçekleştirmeden önce yedeklemenizi tavsiye ederiz. YouTube üzerinde yaptığınız yorumlar, gönderdiniz yanıtlar ve beğenerek favorilerinize eklediğiniz videolarla birlikte, arama ve izleme geçmişiniz, iletileriniz silinecektir. Bu işlemin geri alınabilirliği yoktur. Daha sonra izlemek üzere kaydettiğiniz videoların olduğu listeyi de kaybeceğinizi unutmamalısınız. Hesabınızı sildiğinizden andan itiaberin YouTube’a video yükleyemeyecek, videoların altına yorum bırakamayacak ve beğenilerde bulunamayacaksınız. Bu sebeple kararınızı vermeden önce dikkatli bir şekilde düşünmenizi ve ondan sonra karar vermenizi tavsiye ederiz. YouTube hesabınızı silmek için, Google hesabınızı da silmeniz gerekir. Bu sebeple kanalınızı kapatmanız ve bilgilerinizi değiştirmeniz tavsiye edilir.

Youtube Hesap Silme Resimli Anlatım

Youtube Hesap Silme işlemini en kolay yoldan gerçekleştirebilmeniz için paylaşacağımız Youtube hesap silme linkine tıklayarak başlamalısınız: http://www.youtube.com/account_advanced

Eğer Youtube hesabınıza daha önceden giriş yaptıysanız üçüncü ekran görüntüsünden Youtube Hesap Silme işlemine devam edebilirsiniz.

Youtube Hesap Silme

Eğer karşınıza yukarıdaki sayfa geldiyse Youtube Hesap Silme işlemini gerçekleştirmek istediğiniz hesaba henüz giriş yapmamışsınız demektir. Bu sayfada işlemi gerçekleştirmek istediğiniz Youtube kanalınıza bağlı olan e-posta adresinizi girerek “İleri” butonuna tıklamanız gerekmektedir.

Daha sonra gelecek olan kutucuğa da Youtube hesabınızın bağlı olduğu e-posta adresinize ait şifreyi doğru şekilde yazmanız gerekmektedir. Bu işlemi yaptıktan sonra “Oturum aç” butonuna tıklayarak Youtube Hesap Silme işlemini gerçekleştirmek istediğiniz Youtube hesabınıza giriş yapmış bulunacaksınız.

Youtube Hesap Silme

Karşınıza gelecek olan bu ekranda yapmanız gereken işlem sadece “Gelişmiş” adlı sayfanın aşağısında görünen “Kanalı sil” butonuna tıklamak olacaktır.

1

Karşınıza gelecek olan sayfada yapmanız gereken işlem ise yukarıda işaretlediğimiz kutucuğa tıklayarak Youtube Hesap Silme işlemi ile ilgili olarak gerçekleşecek işlemleri onayladığınızı ifade ettikten sonra “İçeriğimi sil” butonuna tıklamak olacaktır.

2

Youtube Hesap Silme işleminizi gerçekleştirmek istediğinizi onaylamak adına Youtube hesabınıza bağlı olan hesabınızı ilgili kutucuğa yazarak “İçeriğimi sil” butonuna tıklamalısınız. Sahip olduğunuz e posta adresini doğru girdiğinizden emin olunuz.

Youtube Hesap Silme

Onay kutucuğu içerisindeki “İçeriğimi sil” butonuna tıkladıktan sonra yukarıdaki mesajı aldıysanız Youtube hesabınız içerisindeki bütün içeriğiniz silinmiş demektedir.

Youtube Hesap Silme İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

Mobil Cihazdan Youtube Hesabı Silme

Youtube kanalınızdaki içeriği mobil cihazınızda bulunan tarayıcıyı kullanarak da silmeniz mümkün. Bunun için aşağıda ve yukarıda paylaştığımız Youtube Hesap Silme linkine mobil cihazınız üzerinden tıklayıp yukarıda söz ettiğimiz adımları takip ederek bu işlemi kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Mobil Cihazdan Youtube Hesap Silme İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz