Youtube Video Yükleme | Hesaplarınızı silmek artık çok kolay!

Youtube Video Yükleme

Youtube milyonlarca kullanıcıya ve milyonlarca videoya sahip bir video paylaşım ağıdır. Her gün, internete erişimi olan hemen hemen herkes tarafından ziyaret edilir ve farklı kategorilere, farklı tarzlara, farklı fikirlere, farklı düşüncelere, farklı kişilere ait onlarca video gösterimi yapılır.

Fakat Youtube sadece video izlemek için kullanacağınız bir site değildir. Youtube üzerinden video yükleme işlemlerini yapabilir. Beğendiğiniz, sevdiğiniz video paylaşımlarında bulunabilir, canlı yayın ve canlı etkinlikler düzenleyebilir, kanallarınız üzerinden takipçilerinize seslenebilir ve daha birçok şeyi yapabilirsiniz.

Üstelik Youtube sitesine video yükleme işlemlerinin oldukça kolay olması bir yana tamamen de ücretsizdir.

Youtube üzerinden video yüklemek için yapmanız gereken şeyler oldukça basittir. Bu işlemi bilgisayarınız, Android işletim sistemi yüklü akıllı cihazınız ya da iOS işletim sistemi yüklü iPhone ve iPad akıllı cihazlarınız üzerinden yapabilirsiniz.

Youtube’ a Bilgisayardan Video Yükleme

Bilgisayarınız üzerinden Youtube sitesine video yüklemek istiyorsanız, öncelikle yapmanız gereken şey Youtube sitesine gitmektir. Youtube sitesine video yükleyebilmek için üye olmanız gerekiyor. Youtube üyeliğiniz yoksa bir an önce üyeliğinizi yapmanız gerekiyor. Eğer Youtube üyeliğiniz varsa ya da bir önceki cümleyi okuduktan sonra Youtube üzerinde bir hesap açtıysanız devam edebiliriz.  Öyleyse, kullanıcı adınızı ve şifrenizi yazarak siteye giriş yapmanız gerekiyor.

Siteye giriş yaptıktan sonra ekranın sağ üst köşesinde “Yükle” adlı bir buton göreceksiniz. Bu butona tıklayınız. Video yükleme işlemine geçmeden önce video gizlilik ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. “Herkese açık, liste dışı ve özel” adlı üç seçenek bulunmaktadır.

yukle

Bu ayarları yaptıysanız, bilgisayarınız üzerinden yüklemek istediğiniz videoyu ekrana sürükleyerek işleminize devam edin. Video yüklemek bir yana, video slayt gösterileri oluşturabilir ya da Google Fotoğraflar uygulamasıyla bir videoyu da içeri aktarabilirsiniz.

video

Video yüklenirken hem videonun gelişmiş ayarlarını düzenleyebilir hem de videonun temel bilgilerini düzenleyebilirsiniz. Ayrıca etiketleri virgülle ayırdığınız kelimeler şekilde yazabilir, başkalarının dikkatini çekebilecek kilit sözcükleri seçerek daha fazla kullanıcıya ulaşabilirsiniz. Ayrıca aboneleri bilgilendirme isteğinize bağlı olarak bu konuda bir karar verebilirsiniz. Bu seçeneği kaldırdığınız taktirde abonelerinizle hiçbir haberin paylaşılmayacağını aklınızdan çıkarmamanız gerekiyor. Ayrıca iş ortakları para kazanma ayarlarını da düzenleme imkanına sahipler.

etiketler

Videonuz boyut ve görüntü kalitesi gibi teknik detaylara bağlı olarak belirli bir süre içinde yüklenecektir. Yükleme işlemi sizin sahip olduğunuz internet hızına bağlıdır. Youtube üzerinden herkese açık bir videoyu yüklemek adına “Yayınla” seçeneğine basmanız gerekiyor. Video gizlilik ayarlarını Gizli ya da Liste dışı olarak ayarladığınız taktirde yüklemeyi tamamlamak için “Bitti” tuşuna basabilirsiniz. Ayrıca videoyu gizli bir şekilde paylaşmak adına “Paylaş” butonuna basabilirsiniz.

“Yayınla” butonuna basmadığınız taktirde diğer Youtube kullanıcıları videonuzu görüntüleyemeyecektir. Videonuzu dilediğiniz zaman Video Yöneticisi üzerinden yayınlayabilme imkanına sahip olduğunuzu da unutmayın.

Yükleme tamamlandığı zaman videonuzun işlenmesinin ve yüklenmesinin tamamlandığına dair bilgilendirici bir e posta mail adresinize gönderilecektir. Bu e posta doğrultusunda videonuzu arkadaşlarınız, aileniz ya da diğer sosyal ağlardaki takipçilerinizle paylaşabilirsiniz. Bildirim almak istemiyorsanız e posta ayarları sayfasına giderek bu özelliği devre dışı bırakabileceğinizi de unutmayın.

Bilgisayar üzerinden Youtube’a video yükleme işlemleri bu şekildedir. Şimdi Android üzerinden Youtube sitesine video yükleme anlatımına geçelim.

Youtube’a Android, iPhone ve iPad Üzerinden Video Yükleme

Android üzerinden Youtube sitesine video yüklemek için, dilerseniz yeni bir video kaydedebilir dilerseniz ise mevcut olan bir videoyu seçerek Youtube Android, iPhone ve iPad Uygulaması üzerinden videonuzu yükleyebilirsiniz.

Öncelikle Youtube hesabınızda ya da sahip olduğunuz kanallardan birinde oturum açarak işe başlayın.

Ardından Ana ekran üzerinden ya da hesap sekmesinde yer alan kamera simgesine dokunun.

Bu aşamada iki seçeneğiniz bulunuyor.

Birinci seçenek yeni bir video kaydetmek. Yeni bir video kaydetmek için, video kamera simgesine bastıktan sonra kayda başlayabilirsiniz. İkinci seçenek ise var olan bir videoyu seçmektir. Bunun için ise yapmanız gereken şey telefonunuzdaki galeri üzerinden videonuzu seçmektir.

Videonuzu isteğinize bağlı olarak geliştirmeler uygulayabilirsiniz. Geliştirme ayarlarını yapabilmek için ayrıca Video Yöneticisi’ne gidebilirsiniz. Bunun için sağ üstte yer alan simgesine dokunduktan sonra “İçerik Stüdyosu”na geçerek “Video Yöneticisi”ne basıp buraya ulaşabilirsiniz. Ardından düzenlemek istediğiniz videoyu seçtikten sonra “Düzenle”ye tıklayıp “Geliştirmeler”i seçmeniz gerekiyor. Geliştirme ayarları, ışıklandırma ve rengi otomatik düzeltme, sarsıntılı kamera hareketlerini sabitleme, ağır çekim uygulama, zaman atlama uygulama, videonuzun bazı kısımlarını kırpma, görünümü döndürme, filtre uygulama ve özel bulanıklaştırma gibi seçeneklerden oluşmaktadır. Konuyu bulandırmamak açısından daha fazla detaya girmeyeceğiz.

Video başlığınızı ve video ile ilgili açıklamaları düzenledikten sonra gizlilik ayarlarınızı da yapıp işleminizin son aşamasına gelebilirsiniz. Videoyu yüklemek için  simgesine dokunmanız yeterli olacaktır.

Videolarınızı yüklemek üzere kullanılacak bağlantı türünü değiştirebilme imkanına da sahipsiniz. bunun için alt alta üç nokta şeklinde duran “Menü” simgesine dokunduktan sonra “Ayarlar” seçeneğini seçerek, “Genel” bölümünde yer alan “Yüklemeler” bağlantısını gelebilir ve yüklemelerinizi sadece kablosuz ağ ile sınırlandırabilirsiniz.

Not: Uygulama için kamera özelliği şu anlık Android’in Marshmallow sürümünde bulunmamaktadır fakat yakın bir zaman sonra bu özellik gelecektir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz